Kharazmi Investment Group

ثروت آفرینی پایدار برای نسل ها

:: وخارزم «بهمن ماه» منتشر شد - 1395/11/01

سی و پنجمین شماره ماهنامه داخلی شرکت سرمایه گذاری خوارزمی- «وخارزم» - ویژه بهمن ماه سال 1395- در 36 صفحه منتشر شد.

 در سرمقاله این شماره وخارزم با عنوان «سرمایۀ خرد ورزی» به قلم دکتر حجت اله صیدی،مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری خوارزمی آمده است:«یکی از مشهورترین سرمایه‌گذاران موفق جهان، سرمایه‌گذاری در بورس را به کاشتن دانه‌ای در دل خاک تشبیه کرده است. برای سربرآوردن جوانه از دل خاک و بالندگی گیاه و گل یا میوه دادن آن باید گاهی ماه‌ها و بلکه سال‌ها صبر کرد و آرامش به خرج داد. زیر و رو کردن مداوم خاک و بی‌صبری نتیجة عکس می‌دهد. حتی گاهی بیش از اندازه آب دادن به گلدان نیز پژمردگی را سبب می‌شود و نه سرزندگی آن را.                

     پیچیدگی‌های اقتصاد ایران و برخی عدم تعادل‌هایی که اکنون دیگر می‌توان آن‌ها را ساختاری تلقی کرد، دورة پرتلاطمی را برای بازار اوراق بهادار رقم زده است. هفته‌ها و ماه‌هاست که شاخص بورس بیشتر از روند کاهشی برخوردار بوده تا روندی افزایشی. اغلب صاحب‌نظران سه علت مهم را برای این وضعیت برشمرده‌اند. علت اول وضعیت برخی متغیرهای اقتصادی و شرایط آن در سطح کلان است که به میزان کافی دربارة آن بحث شده و البته به نظر می‌آید که با تدابیر اصلاحی دولت و دست‌یابی به نرخ رشد مناسب، باید به آیندة آن خوش‌بین بود. علت دوم، وجود بازارهای جذاب‌تر و موازی است که با توسعة بازار بدهی، وضعیت پیچیده‌تری پیدا کرده است. غیر از این که انتشار اوراق بدهی، اکنون از اهداف اولیة آن که سررسیددار کردن بدهی‌های دولت بود و نه افزایش آن، دورتر می‌شود، و به قول ظریفی، باز هم دلیلی بر تسلط بیشتر بازار پول بر بازار سرمایه به حساب می‌آید، و موجب کاهش شدید حجم معاملات سهام نیز شده است. تکلیف نرخ واقعی سود بین بانکی و موارد نظیر آن هم روشن است و نیازی به تکرار ندارد. اما دلیل سوم، شتاب‌زدگی سهام‌داران و کوتاه‌مدت‌تر شدن دوره‌های تصمیم‌گیری و غلبة احساس بر خردورزی است. اگر دو علت دیگر در اختیار سرمایه‌گذاران و فعالان بورس نیست، علت سوم اما، به‌طور کامل در حوزة اختیار آنان است و در مقابل تصمیم‌هایشان مسئولیت دارند»

در بخش دیگری از این سرمقاله تصریح شده است:«انتشار گزارش‌های 6 ماهه و 9 ماهة بسیاری از شرکت‌ها نشان داده که از وضعیت عملکردی بهتری نسبت به سال گذشته برخوردار بوده‌اند و تا پایان سال نیز موقعیت رضایت‌بخش‌تری خواهند داشت. اما رفتار شتاب‌زده در بازار گاهی خشک و تر را با هم می‌سوزاند و جز پیامدی زیانبار برای سهام‌دار به جا نمی‌گذارد. اکنون بازار سهام، ظرفیت بسیار مناسبی برای کسب بازده بیشتر دارد، به شرطی که به جای رفتار بر اساس شایعات و جو زدگی، با تامل کارشناسی در وضعیت هر شرکت و آیندة آن تصمیم‌گیری شود. باید باور داشت که در بازار سهام، آیندة شرکت‌ها خرید و فروش می‌شود و نه گذشتة آن‌ها. آینده نیز از بررسی وضعیت طرح‌ها، برنامه‌ها و مسیر حرکت هر شرکتی قابل پیش‌بینی است.»

«وقتی رکود، جان سختی می کند»،«افت وخیزدر بازار ارز؛ چاره جویی پایدار یا موقت؟»،«صنعت برق در شرایط بیم و امید» و«بهار صنعت دارو در راه است» عناوین برخی از مطالب بخش «مجله اقتصاد و مدیریت» سی و پنجمین شماره «وخارزم» است.

«روزهای انقلاب به روایت تصویر»،«مردی برای تمام فصول» و «خوب و بد بازی های رایانه ای» نیز برخی دیگر از عناوین مطالب بخش «مجله فرهنگ و خانواده» این شماره «وخارزم» است.

نسخه پی.دی .اف سی و پنجمین شماره وخارزم و همچنین شماره های پیشین این نشریه را می توانید در همین وبسایت- وبسایت رسمی شرکت سرمایه گذاری خوارزمی – ببینید و بخوانید.

با این یادآوری که انعکاس نظرات شخصیت های حقیقی و حقوقی مندرج در این نشریه لزوما" بازتاب دیدگاه رسمی شرکت سرمایه گذاری خوارزمی نیست و دیدگاه های رسمی مدیریت این شرکت از طریق همین وبسایت انتشار می یابد.تعداد بازدید : 1439
:: ثبت نظر ، پیشنهاد و انتقاد ...
:: فرم ارتباط ...
:: ثبت پرسش ...
:: فرم تماس با ما ...