Kharazmi Investment Group

ثروت آفرینی پایدار برای نسل ها

:: موتور جهانی رشد شاخص سهام - 1395/11/26

بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته تحت تاثیر رشد قیمت‌های جهانی و بازگشایی مناسب بازارها قرار گرفت. در بازار دیروز معامله‌گران در بازگشایی بازارهای جهانی شاهد رشد قیمت‌ها بودند به‌طوری که بهای هر تن مس به 6هزار و 115دلار رسید. بهای هر تن روی و سرب نیز به ترتیب 2هزار و 958دلار و 2هزار و 440دلار گزارش شده است.

با توجه به این شرایط و رکورد‌شکنی قیمت سنگ‌آهن دیروز بورس روی خوشی به نمادهای معدنی – فلزی نشان داد و در پایان معاملات شاخص کل به مدد نماد شرکت‌هایی نظیر ملی‌مس، گل‌گهر و چادر‌ملو رشد 147واحدی را تجربه کرد. نماگر بازار سهام با ثبت رشد2/ 0درصدی در آستانه صعود به بالای مرز 77هزار واحد قرار گرفت.در بازار دیروز اسماعیل درگاهی مدیر پذیرش بورس تهران ضمن بیان وضعیت کلی از وضعیت پذیرش شرکت‌ها گفت: شرکت سرمایه‌گذاری برق و انرژی غدیر با سرمایه 600 میلیارد تومان، شرکت مدیریت صنعت شوینده بهشهر با سرمایه100 میلیارد تومان و همچنین شرکت سرمایه‌گذاری کارکنان گروه مپنا با سرمایه 150 میلیارد تومان در فهرست شرکت‌های بازار دوم بورس پذیرفته شدند. وی تصریح کرد: هم‌اکنون 5 شرکت گروه صنعتی مینو، ترانسفور‌ماتور توزیع زنگان، پالایش نفت جی، فولاد کاوه جنوب کیش و نیز تامین سرمایه امید که مرحله درج نماد در بورس را پشت سر گذاشته‌اند، در نوبت عرضه در بورس قرار دارند که با کسب نظر سازمان بورس و اوراق بهادار و نیز اراده سهامدار عمده با عنایت به شرایط بازار، امکان عرضه دارند.

درگاهی افزود: به‌پرداخت ملت هم جزو شرکت‌هایی است که اراده برای عرضه آن از سوی سهامدار عمده وجود دارد، با وجود این با عنایت به اینکه عملیات درج آن نهایی نشده است تکمیل مدارک و درج نماد در اولویت قرار دارد. بدیهی است پس از درج نماد و افشای کامل اطلاعات در سامانه کدال، با لحاظ شرکت‌های متعدد آماده عرضه و لزوم انجام اقدامات بعد از درج، بورس تهران نسبت به ارائه مجوز عرضه برای شرکت مذکور اقدام خواهد کرد. در همین رابطه دیروز اعلام شد روز چهارشنبه 5درصد شرکت تولید نیروی جنوب غرب صبا از شرکت‌های زیر‌مجموعه بنیاد در فرابورس عرضه خواهد شد. با وجود انتقادهای صورت گرفته به دامنه نوسان سهام در روز نخست و منافات آن با مساله عرضه اولیه به روش ثبت سفارش، همچنان این عرضه اولیه نیز با دامنه نوسان صورت خواهد گرفت. اما این دامنه نوسان به جای 10 درصد گذشته 3 درصد معادل 350تا 360تومان در نظر گرفته شده است. در گروه حمل‌و‌نقل دیروز انتشار اطلاعیه فروش 20درصد از سهام ریل سیر کوثر موجب تشکیل صف خرید و رشد قیمت این نماد شد. شرکت ریل سیر کوثر عصر روز گذشته طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد: یکی از سهامداران عمده شرکت قصد دارد 94 میلیون و 364 هزار و 62 سهم از پرتفوی خود را به قیمت پایه هر سهم 450 تومان در تاریخ یکشنبه 8 اسفند ماه سال جاری به‌صورت عمده و شرایطی از طریق عرضه در بازار دوم فرابورس ایران و از طریق کارگزاری ارگ هومن در نماد معاملاتی «حسیر4» به فروش برساند.

بر این اساس، با توجه به تفاوت بین قیمت هر سهم «حسیر» 298 تومانی در تابلوی معاملات خرد بازار عادی فرابورس و قیمت پایه هر سهم در این عرضه عمده، نماد معاملاتی این مجموعه با صف خرید و افزایش تقاضا همراه شده است، هر‌چند از روزهای پایانی هفته گذشته سهام شرکت ریل سیر کوثر نیز از محدوده قیمتی 250 تومان با افزایش اقبال و تقاضای سهامداران همراه شده بود. در گروه حمل‌و‌نقل همچنین قرارداد راهبری بندر فریدونکنار بین شرکت‌های راهبران و تایدواتر خاورمیانه امضا شد. این شرکت بورسی تخلیه و بارگیری کالا و یدک‌کشی در این بندر شمالی را آغاز کرد. در گروه خودرویی معاون بازاریابی و فروش سایپا گفت: دیروز ۵ هزار و ۵۰۰ دستگاه ساندرو استپ در برابر تقاضای ۳۶۰ هزار کاربر و کمتر از یک ساعت به فروش رسید. رضا تقی‌زاده با اشاره به آغاز پیش‌فروش «ساندرو استپ» با زمان تحویل فروردین تا تیرماه 96 به «ایلنا» گفت: در ثبت‌نام این خودرو 25 میلیون تومان بابت پیش‌پرداخت دریافت شده و مابقی نیز در زمان تحویل که فروردین یا اردیبهشت‌ماه است مطابق قیمت روز از مشتریان دریافت خواهد شد.

در این گروه دی ماه امسال تولید 6مدل خودروی سنگین در خودروسازان داخلی متوقف شد. در گروه تصفیه نفت در حالی نماد «شبریز» از 20 دی‌ماه بسته شده که در گزارش 6 ماهه حسابرسی شده، تعدیل منفی این شرکت از 83 به 79 درصد رسیده است. سود هر سهم این شرکت برای سال مالی جاری 118 ریال اعلام شده است. این شرکت در 6 ماه اول سال با زیان 15 ریالی مواجه بوده است. با این اوصاف باید منتظر توضیحات مدیران این شرکت با سرمایه بیش از 388 میلیارد تومانی و سپس بازگشایی نماد در روزهای نامعلوم آینده بود. در گروه بانکی به دنبال برخی اظهار نظرها در مورد وضعیت بانک‌ها رئیس پژوهشکده پولی و بانکی با بیان اینکه بانک مرکزی در حال رصد همه‌جانبه عملیات بانکداری است، گفت: با توجه به حرکت بانک‌ها در چارچوب قواعد بانک مرکزی، مردم نگران نکول سپرده‌ها در بانک‌ها نباشند.

علی دیواندری به خبرگزاری فارس گفت: احتمال نکول سپرده‌های بانکی بعید به نظر می‌رسد، زیرا با توجه به اینکه بانک مرکزی این موارد را رصد می‌کند و نظام بانکی تحت نظارت و قواعد بانک مرکزی حرکت می‌کند، مراقبت‌های لازم در حال انجام است و جای نگرانی نیست. بر اساس این گزارش، عدم تراز دارایی‌ها در مقابل بدهی‌های بانک‌ها و در عین حال انباشت حساب‌های دریافتنی و مطالبات مشکوک‌الوصول در بیلان آنها باعث شده تا معضل نکول سپرده‌ها موضوع محافل کارشناسی در روزهای باقیمانده تا پایان سال جاری باشد. در گروه واسطه‌گری مالی سرمایه‌گذاری آتیه دماوند بعد از اعلام آثار فروش یک زیرمجموعه زیان‌ده، با رشد قیمت مواجه شد. «واتی» با سرمایه 450 میلیارد تومانی اعلام کرده است با فروش 8/ 12 میلیارد تومانی این شرکت علاوه بر شناسایی سود 5/ 1 میلیارد تومانی، سالانه بیش از 55/ 6 میلیارد تومان زیان از تلفیق شرکت نیز خارج می‌شود. در مجموع بازار دیروز بازاری مثبت بود که در آن ارزش معاملات در بورس (‌با احتساب معاملات بلوکی و اوراق مشارکت) به 430میلیارد تومان و در فرابورس به 583میلیارد تومان بالغ شد.

منبع: روزنامه دنیای اقتصادتعداد بازدید : 1142
:: ثبت نظر ، پیشنهاد و انتقاد ...
:: فرم ارتباط ...
:: ثبت پرسش ...
:: فرم تماس با ما ...