Kharazmi Investment Group

ثروت آفرینی پایدار برای نسل ها

:: سرمقاله وخارزم ویژه نوروز 96 به قلم دکتر حجت اله صیدی؛ با بهار هم‌چنان تا جاودان در راه - 1395/12/23

از چمن تا انجمن جوش بهار رحمت است

دیده هرجا باز می‌گردد دچار رحمت است

خواه ظلمت‌ کن تصور، خواه نور، آگاه باش

هرچه اندیشی نهان و آشکار رحمت است

زمین دوباره راه و رسم جوشیدن پیش گرفته و بهار رحمت بالیدن آغاز کرده است. هم از این‌روست که نهال جوان کوشیدن در گروه خستگی‌ناپذیر خوارزمی، اکنون چونان درختی تنومند، جوانه‌هایی شگفت برآورده و سر بر آسمان می‌ساید تا در آستانة خرم بهار، میوه‌های تازة ثروت‌آفرینی پایدار برای نسل‌ها را تقدیم دست‌های چشم‌انتظار کند. بی‌گمان، هر تلخی و شیرینی و هر پیروزی و شادکامی و حتی ناکامی،‌ نهان و آشکار رحمت آفریدگار بزرگ جهانیان است و از این روی باید سر به سجدة شکر سایید که یکی از ده شرکت پیش‌رو ایران در سرعت رشد و هفتاد و یکمین شرکت بزرگ کشور، در سال گذشته‌ توانست گام‌های مهمی در عرصة کسب‌وکار و ثروت‌آفرینی بردارد و در فضایی آکنده از پیچیدگی، عدم قطعیت، عدم تعادل‌های ساختاری اقتصاد و البته لبریز از فرصت و رحمت، بخشی از اهداف اساسی برنامة راهبردی هفت ساله را تحقق بخشد. حکایت موفقیت‌های دچار رحمت سال سپری‌شدة نودوپنج در گفته‌ها و نوشته‌های پیشین، به تفصیل آمده است، هر چند جلوة این موفقیت‌ها در بازار سرمایه، به دلایلی که بسیاری از خبرگان می‌دانند، نتوانست خود را در قیمت سهام  نمایان کند. با این همه، اقبال گروه چشم‌گیری از سرمایه‌گذاران برای خرید سهام، حتی در روزهای متوالی افت چشم‌گیر شاخص بورس، نشان‌دهندة توجه سرمایه‌گذاران حرفه‌ای به ظرفیت‌های نهفته در سهام است که روزی با پرده‌برداری از طرح‌های پربازده گروه، خود را نشان خواهد داد.

     سال پیش رو، سال مهمی برای ایران و اقتصاد پیچیدة آن است. اثرگذاری عوامل سیاسی و اقتصادی بین‌المللی، فضای سیاسی و اجتماعی داخلی مربوط به انتخابات ریاست جمهوری و پیامدهای اقتصادی آن، وضعیت عوامل ساختاری بازارهای مالی و هم‌چنین وضعیت مبهم برخی صنایع مهم، به‌ویژه صنعت مهم بانک‌داری بر فضای کلان و خرد کسب‌وکار، سرنوشت سال آینده را به گونه‌ای خاص رقم خواهد زد، که البته در این میان،‌ چگونگی واکنش سیاست‌گذاران اقتصادی، کنش‌گران موثر بازارها و مدیران و سرمایه‌گذاران، می‌تواند روند آن را تغییر دهد، یا به مسیری دیگر هدایت کند. از این‌رو، گروه سرمایه‌گذاری خوارزمی نیز بر اساس آن‌چه در برنامة راهبردی هفت ساله هدف‌گذاری کرده و رسیدن به اهداف ثمربخش آن را مهم‌ترین تعهد خود به شمار می‌آورد، برنامة عملیاتی ویژه‌ای را برای حرکت پیروزمندانه‌تر در این مسیر فراهم کرده است. برخی از طرح‌های راهبردی گروه در سال نودوشش به ثمردهی خواهند رسید و برخی دیگر باید سرعتی مناسب داشته باشند تا سودآوری آن‌ها در سال‌های بعد و در زودترین زمان ممکن میسر شود. از این روی، در همایش مهم و راهبردی هشتم مدیران گروه که در بهمن ماه گذشته در شیراز برگزار شد، ویژگی اصلی برنامة عملیاتی تمامی شرکت‌های گروه، جهشی بودن آن تلقی شد و مدیران و کارکنان بر آن شدند تا با پیش گرفتن سرعتی دو چندان،‌ قدم در راه دشوار و ناهموار رشد قابل ملاحظه در سال نودوشش گذارند و با اتکا به رحمت الهی از چمن تا انجمن، جز به نور آگاهی نیندیشند و گرفتار ظلمت نگردند تا از پس تعهد سنگینی که بر دوش دارند، برآیند.

     در این مسیر، تعهد تمامی دست‌اندرکاران گروه به برنامۀ محوری، شرط نخست و اقدام شجاعانه جهت اجرای آن، شرط مهم دیگر است. تحقق برنامه، جز با عمل میسر نخواهد شد. و این وظیفة سنگین تمامی اعضای گروه بزرگ خوارزمی است. پشتیبانی سهام‌داران گران‌قدر از گروه، عامل موثر دیگری است که بدون آن نمی‌توان گام‌ها را به استواری برداشت. اگرچه گاهی مولفه‌های اثرگذار در بازارهای موازی، مانند نرخ سود سپرده‌ها، یا حتی اوراق بدهی، در کوتاه‌مدت جذابیت بیشتری را به آن‌ها می‌دهد تا بازده سهام در بازار سرمایه، اما با نگاهی بلندمدت به طرح‌های سودآوری پایدار و پشتیبانی از آن‌ها می‌توان تحقق به‌موقع آن‌ها را که به درختانی تنومند و پرثمر برای سالیانی دراز تبدیل خواهند شد، تضمین کرد، و از این روی تلاطم‌های آزاردهندة بازارهای مالی را مهار کرد. این، تعهدی است که تمامی کنش‌گران بازارها دارند، وگرنه در بازارهای بی‌ثبات و متلاطم همه در بلندمدت زیان می‌کنند؛ زیانی که شیرینی مقطعی کوتاه‌مدت را به‌سرعت از بین می‌برد، و این البته طبیعت بازارهای مالی است.

       اکنون شکوفایی چهارمین بهار سبز برنامة هفت ساله را به تماشا نشسته‌ایم با ثروتی که در گروه انباشته شده و توان سودآوری را افزایش داده است. سال چهارم برنامه، سال چیدن میوه‌ها و البته غرس کردن نهال‌هایی تازه است تا از شکوه بارآوری باغ نکاهد. سال انجام اصلاحات مهم در ترکیب سبد سرمایه‌گذاری نیز هست. سالی که با تمام نااطمینانی‌ها در عرصة بین‌الملل، دوره‌ای مهم برای وسعت بخشیدن به فعالیت‌های مالی و تجاری بین‌المللی گروه خوارزمی، همراه با مدیریت کارآمد ریسک در این عرصه است. از این منظر، شکوفایی شکوهمند بهار را باید غنیمت دانست و با سیراب شدن از باران رحمتی که باریدن می‌گیرد، باید در مسیر باشکوهی که خوارزمی در پیش گرفته است، مسئولانه و فعالانه، سر از پا نشناخت و خلق ارزش را مهم‌ترین وظیفة روزان و شبان خویش دانست. دارایی‌های ارزشمند خوارزمی امانت‌های گران‌بهایی هستند که در دست‌های مدیران، کارکنان و حتی سهام‌داران گروه قرار دارند// و از این روی باید به عهد امانت وفا کرد، اقدام و عمل پیشه کرد و از خداوند یاری طلبید که وعده‌هایش در نهایت درستی و راستی قرار دارند. سال تازة شکوفایی کسب‌وکار بر یکایک اعضای گروه خجسته باد.

این‌جا همه پیوسته تو را می‌خوانند           لب تشنه و دل‌خسته تو را می‌خوانند

ای ابر بهـار بر ســر باغ ببـار                   گل‌های زبان‌بسته تو را می‌خوانند                     
تعداد بازدید : 1235
:: ثبت نظر ، پیشنهاد و انتقاد ...
:: فرم ارتباط ...
:: ثبت پرسش ...
:: فرم تماس با ما ...