Kharazmi Investment Group

ثروت آفرینی پایدار برای نسل ها

:: سرمقاله «وخارزم» به قلم دکتر حجت اله صیدی؛ بهار و بخت كارساز - 1396/04/1

دکتر حجت اله صیدی
مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری خوارزمی(سهامی عام)

بهار نیکوی در حال گذار، خبر از سالی نیکوتر برای سرزمین پهناورمان می‌دهد که باید قدر شناخت و برای رسیدن به صدر تلاش کرد. صدر جهان که هلدینگ فلزات گران‌بهای گروه خوارزمی است، استخراج و فروش محصول از معدن رشیدآباد را در روزهای اعتدالی بهار آغاز کرد و این امر مبارک، هم‌زمان با درخشش جهانی مردم‌سالاری کشورمان در انتخابات پایان اردیبهشت ماه جلالی و برگزیدن رویکرد اعتدال و پیشرفت رخ داد و با راه‌یابی تیم ملی فوتبال به جام جهانی روسیه،‌ جدول پیش‌بینی سالی که نکوست تکمیل شد. گرچه بر حسب سنت دیرین، که گل بی‌خار را میسر نمی‌داند، ترور ظالمانه و وحشی‌گرانة هم‌میهنان در خرداد ماه، تلخی‌ای فراموش‌نشدنی نیز بر جا گذاشت. اما آن‌چه از مجموع اطلاعات،‌ ارقام و آمار برمی‌آید،‌ سال نودوشش خورشیدی را سالی اگرچه دشوار،‌ اما با روندی رو به تعالی و پیشرفت می‌توان تصور کرد.

    پایان خرداد،‌ پایان سال مالی گروه نیز هست و از این منظر اهمیتی ویژه برای مدیران، کارکنان و سهام‌داران ارجمند دارد که عادت دیرینی به خرداد پر از حادثه دارند و در عین حال انتظار فرج از نیمة خرداد نیز می‌کشند. فرج بعد از شدت؛ شدتی که ناشی از ناهمواری راه و دشواری مسیر سرمایه‌گذاری در سال‌های گذشته بود. مانند تمامی بنگاه‌های راهبردمحور و رو به رشد جهان که دغدغة پیشتازی نیز دارند، گروه سرمایه‌گذاری خوارزمی در راستای برنامة راهبردی هفت ساله با هدف دست‌یابی به ثروت‌آفرینی پایدار برای نسل‌ها، در عین حال که به بهینه‌سازی ترکیب سبد سرمایه‌گذاری خود و ارتقای بهره‌وری و سودآوری شرکت‌های موجود می‌پرداخت، گام در مسیر پرخطر تملک نیروگاه منتظر قائم و تجاری‌سازی آن از یک سو و تشکیل هلدینگ فلزات گران‌بها از سوی دیگر نهاد تا جهشی بزرگ را در تاریخ خود رقم زند. علاوه بر اقدام‌هایی راهبردی که در همین زمینه در نوشته‌ها و اخبار پیشین ارائه شده، سه رویداد مهم در بهار نودوشش در گروه ظهور کرد که مسیر را برای رسیدن به اهداف برنامه دل‌نشین‌تر می‌کند. نخست آن‌که در شرکت بزرگ توسعة برق و انرژی سپهر، تفاهمی مهم با فروشندة نیروگاه منتظر قائم برای تسویة اقساط معوق و بازنگری در پرداخت‌های آتی رقم خورد که اکنون در حال تکمیل مراحل اجرایی خود است و این مهم می‌تواند زمینة پرداختن به طرح‌های افزایش راندمان و ظرفیت را در این شرکت به نحوی محسوس ارتقا دهد. این دستاورد در حالی به دست آمد که با وجود پیش‌بینی‌ها، دولت محترم نه‌تنها قیمت برق خریداری‌شده را افزایش نداد، بلکه گاهی در اثر رقابتی شدن بازار برق، کاهش قیمت نیز اتفاق می‌افتاد و طرفه آن‌که وجوه مربوط به فروش برق به همین قیمت‌ها نیز با تاخیری طولانی دریافت می‌شود. در این باب شرکت توسعة‌ برق و انرژی سپهر، مطالباتی چندصد میلیارد تومانی از وزارت نیرو دارد که وصولی قطره‌چکانی را در پیش گرفته است و البته تلاش‌های مدیریتی و حقوقی شرکت در این راستاست که احقاق حقوق کامل به عمل آید و این بزرگ‌ترین چالش هلدینگ برق گروه به شمار می‌آید.

   رخداد دوم بهار گذشته نیز در حوزة صنعت برق جلوه کرد و آن رسیدن شرکت نیرو پارسه به پایداری در گردش مالی، فروش و سودآوری است. با توجه به چشم‌انداز درخشان و بازار رو به رشد نیروگاه‌های مقیاس کوچک در کشور، این شرکت طی برنامه‌ای ضربتی، پس از خروج از زیان‌دهی آزاردهنده‌ای که داشت،‌ توانست با به دست آوردن قراردادهایی جدید و توسعة همکاری‌ها با صاحبان فناوری بین‌المللی، سود عملیاتی مطلوبی را برای سال گذشته گزارش کند و افزایش مورد انتظاری را نیز برای سال جاری در برنامة‌ خود قرار دهد. آن‌چه عملیات این شرکت را توجیه‌پذیرتر می‌کند، از یک سو خرده‌فروشی برق و از سوی دیگر وصول نقد وجوه است که با توجه به پراکندگی جغرافیایی نیروگاه‌ها ریسک بسیار پایینی نیز دارد. با توجه به توافق‌نامه‌های امضاشده، این شرکت در سال جاری و سال‌های آتی نیز هم‌چنان به توسعة ایستگاه‌های نیروگاهی خود خواهد پرداخت که می‌تواند در آینده سهم بیشتری از ترکیب سبد سرمایه‌گذاری خوارزمی را به خود اختصاص دهد.

   هم‌چنان که در صدر این نوشته آمد، آغاز بهره‌برداری از معدن طلای رشیدآباد در هلدینگ صدر جهان، نخستین گام عملی برای حضور خوارزمی در بازار طلا به شمار می‌آید. اکنون افق صنعت طلا در گروه روشن است؛ تلاش برای جذب مشارکت‌های بین‌المللی، به‌ویژه در معدن ارزشمند و پربار شادان و هم‌چنین به‌کارگیری فناوری‌های پیشرفتة‌ جهانی برای استخراج محصول از این معدن و سایر معادن چهارگانه. مجموع مذاکراتی که در خصوص معدن شادان صورت گرفته، با ذخیرة اثبات‌شدة بیش از پانزده تن و البته با برآوردهایی بالاتر که نیازمند حفاری‌های بیشتر است، تحقق بهره‌برداری انبوه و در مقیاس اقتصادی از این معدن را در سال‌های آتی نوید می‌دهد. در حال حاضر این شرکت با گذر از زیان تاسیس و دست‌یابی به سود عملیاتی در سال سپری‌شده، با فروش افزایشی محصول معدن طلای رشیدآباد، تحقق سود مطلوبی را در سال جاری برنامه‌ریزی کرده است. فعالیت در بازارهای مالی طلا نیز، هدف دیگری است که این شرکت برای آن برنامه‌ریزی خواهد کرد.

   ناگفته پیداست که وضعیت در سایر شرکت‌های گروه نیز کمابیش بر همین منوال است. اکنون که فصل برگزاری مجامع اکثر شرکت‌های گروه است، نتیجة قطعی عملکرد شرکت‌ها، یکی پس از دیگری انتشار می‌یابد که به جز صنایع ساختمان، بازرگانی و بخشی از فعالیت‌های خرید و فروش سهام در بورس، ‌که به دلیل رکود نسبی حاکم بر این بخش‌ها، از مطلوبیت کافی برخوردار نیست، بقیة موارد زمینة تهیة صورت‌های مالی گروه را به نحوی مناسب فراهم کرده و به فضل و خواستة پروردگار بزرگ، برگزاری موفق مجمع عمومی عادی سالانه را در مهر ماه پیش رو نوید می‌دهد.

بهار پربار و نتایج نیکوی آن، گروه ثروت‌آفرینی پایدار را نسبت به سیاست‌های اقتصادی جدید دولت دوازدهم امیدوارتر کرده و انگیزه‌ای دوچندان ایجاد می‌کند تا در راستای دست‌یابی به اهداف راهبردی هفت ساله و با بهره‌مندی از پشتیبانی تمامی سهام‌داران ارجمند و سایر ذی‌نفعان گران‌قدر، بیش از پیش تلاش کند، که خواجة شیراز فرمود:

شکر خدا که از مدد بخت کارساز       بر حسب آرزوست همه کار و بار دوست    تعداد بازدید : 1770
:: ثبت نظر ، پیشنهاد و انتقاد ...
:: فرم ارتباط ...
:: ثبت پرسش ...
:: فرم تماس با ما ...