Kharazmi Investment Group

ثروت آفرینی پایدار برای نسل ها

:: سینادارو در مسیر رشد - 1396/05/18

شرکت لابراتوارهای سینادارو (سهامی عام) از رشد 17.55 درصدی فروش خود طی سال مالی گذشته خبر داد. این در حالی است که رشد فروش ریالی صنعت دارو در شش ماهه ابتدای سال 1395 نسبت به شش ماهه ســـال  قبل از آن تقریبا معادل 16.02 درصد بوده است. طبق برآوردهای صورت گرفته، فروش شرکت طی سال 1395 با مبلغ 1.869.273 میلیون ریال نسبت به سال 1394 از نظر مقداری با 12.61 درصد افزایش و از نظر مقدار فروش همگن با 14.43 درصد افزایش همراه بوده است.

شرکت سینادارو؛ از شرکت های فرعی گروه سرمایه گذاری خوارزمی با بیش از 50 سال سابقه یکی از 10 شرکت عمده داروسازی کشور است که در زمره شرکت های ممتاز داروسازی حاضر در بورس قرار دارد. به گونه ای که در فصل جاری رتبه یازدهم شفافیت را در بین کلیه شرکتهای بورسی احراز کرده و در سال های گذشته نیز دو بار به رتبه اول دست یافته است.

یادآور می شود که 48.73 درصد از سهام سینادارو متعلق به شرکت سرمایه گذاری خوارزمی (سهامی عام) است.

افزایش تولید و فروش شرکت

در سال مالی منتهی به سی‌ام اسفند 95، تولید همگن داروهای مختلف شامل انواع قطره، پماد، آمپول، محلول و اسپـــــری در سینادارو به  303.204 هزارعدد بالغ شده که در مقایسه با سال مالی قبل مقدار 14.02 درصد افزایش داشته است.

طبق این گزارش، بیشترین افزایش شاخص تولید در بخش قطره چشمی یک‌بار مصرف با 106.1 درصد نسبت به سال گذشته بوده است. گروه پماد چشمی و موضعی با رشد 0.25 درصد، کمترین رشد را تجربه کرده است.

فروش خالص شرکت در سال مالی مورد گزارش به رقم 1.869.273 میلیون ریال (17.55 درصد رشد نسبت به سال قبل از آن) رسیده است.  از کل فروش مبلغ 21.391 میلیون ریال مربوط به فروش صادراتی است.

 افزایش سرمایه شركت

سرمایه شرکت بر اساس مصوبه مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام مورخ 20 دي 1395 و مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار، از مبلغ 200.000 میلیون ریال به مبلغ 400.000 میلیون ریال از محل مطالبات و آورده نقدی سهامداران منقسم به 400.000.000 سهم یک هزارریالی با نام افزایش یافته است.

جدیدترین دستاوردها

شــرکت لابـراتـوارهای سینـا دارو در حـالی سال 1395 را به پایان رسانـــد که ثبات نسبی اقتصادی و کاهش بسیاری از محدودیت‌ها، سالی آرام‌تر از گذشته را برای صنعت داروسازی کشور به ارمغان آورد. تورم بیش از گذشته کنترل شد، نرخ ارز تغییرات اندکی را شاهد بود و حمایت نسبی از این صنعت کشور، زمینه مناسب‌تری برای پویایی فراهم کرد. در چنین شرایطی، کارکنان این شرکت نیز در فضایی صمیمی و مشارکت‌جویانه و با روحیه همدلی و اتحاد، توانستند با سرافرازی سال 1396 را آغاز کنند.

اهم دستاوردهای سال مالی مورد گزارش به اختصار عبارت است از:

       

1- ادامه اجرای پروژه انتقال و توسعه به نحوی که تا تاریخ تهیه گزارش 67 درصد از عملیات ساختمانی و 30 درصد از عملیات احداث اتاق تمیز و پیشرفت فیزیکی کل پروژه 42 درصد به اجرا درآمده و طبق برنامه تا پایان سال 1396 ماشین‌آلات جدید خریداری شده و ترخیص، نصب و راه‌اندازی آنها پایان خواهد یافت.

2- مذاکره با یکی از شرکت‌های تولیدکننده اسپری دهانی از کشور ایتالیا پایان یافته و مرحله اول تولید به زودی آغاز خواهد شد. مذاکره با دیگر شرکت‌های علاقمند به تولید تحت لیسانس یا همکاری مشترک برای تولید در سینا دارو در جریان است.

3- تنوع‌بخشی به تولید محصولات سینگل دوز که وعده آن در مجمع گذشته داده شده بود، با اخذ پروانه تولید دو محصول از سازمان غذا و دارو شروع و در اردیبهشت ماه جاری تحویل شرکت‌های توزیع‌کننده شد و امید می‌رود با معرفی علمی و بازاریابی آنها، همانند محصول سینالون مورد استقبال جامعه چشم پزشکی قرار گرفته و سهم قابل توجهی از سهم بازار را به خود اختصاص دهد.

       

4- معرفی علمی داروهای صادراتی در کشور افغانستان و اقلیم کردستان عراق توسط تیم ویزیتوری منتخب نمایندگان ما در آن کشورها زیر نظر شرکت سینادارو آغاز و تحویل برنامه‌ریزی شده و اقلام مورد توافق در سال 1396 عملیاتی خواهد شد. به این ترتیب سهم صادرات سینا دارو از حدود 1/1 درصد فروش در سال 1395 به 4 درصد در سال 1396 افزایش خواهد یافت.

5- با استراتژی فعال‌سازی شرکت درمانگر سینا (متعلق به سینادارو) و تلاش هیأت مدیره و مدیرعامل شرکت مزبور، اخذ نمایندگی از شرکت‌های تأمین‌کننده اروپایی آغاز شده و انتظار می‌رود که در سال 1396 به سودآوری برسد.

6- افزایش فروش تعدادی 12.61 درصدی، ریالی 17.55 درصدی و افزایش سود ویژه پس از کسر مالیات به میزان 22.7 درصد نسبت به سال 1394 دستاورد قابل توجهی است که علیرغم فرسودگی اغلب ماشین‌آلات شرکت حاصل شده ونقش افزایش قیمت در این دستاورد ناچیز است.

پیش بینی سال 96 حاکی از افزایش فروش تعدادی 23 درصدی، ریالی 29 درصدی و سود 25 درصدی نسبت به سال 1395 خواهد بود.

 برنامه‌های آتی شركت جهت افزایش فروش     

                 

واحد بازاریابی و فروش شرکت لابراتوارهای سینادارو با هدف ارتقاء فروش تعدادی و ریالی محصولات، سعی دارد از طریق جذب نماینده علمی در مناطق مختلف و آموزش مستمر آنها، شرکت در کنفرانس ها، کنگره های دارویی و پزشکی تهران و شهرستان ها، تبلیغات گسترده در مجلات تخصصی، حضور پررنگ تری در مجامع پزشکی داشته باشد.

همچنین از طریق ارتباط تنگاتنگ با شرکت های توزیع کننده طرف قرارداد و پایش مستمر آنها در عرضه مویرگی محصولات، موثرتر عمل کرده و با بررسی و پیگیری نقطه نظرات جامعه هدف، تحقق اهداف برنامه و بودجه شرکت را امکان پذیر كند.

محصولات و پروژه‌های جدید

 محصولات جدیدی که برخی از آنها درسال 1395 به نتیجه نهایی و عرضه شده رسیده است، عبارتند از: تثبیت فرمولاسیون دو محصول به صورت پماد موضعی برای صادرات و دو محصول سینگل دوز قابل رقابت با نمونه های وارداتی.

به علاوه تکمیل فرمولاسیون تعدادی اسپری دهانی، ژل اشک مصنوعی مولتی دوز و قطره که پس از اخذ پروانه و در صورت لزوم مطالعات بالینی در سال 1396 و بعد از آن به تولید انبوه خواهد رسید.

استمرار عرضه قطره های تخصصی کم مصرف و قابل بهره برداری پس از اعمال جراحی چشم و نیز عرضه رایگان قطره سیستئامین برای بیماران مبتلا به سیستئینوزیس در سراسر کشور از خدماتی است که در سال 1395 نیز موجبات رضایت فوق العاده متخصصین چشم و بیماران را فراهم کرده است.

لازم به ذکر است که سینادارو در راستای عمل به مسوولیت اجتماعی خود، اقدامات موثری را در زمینه صرفه‌جویی در مصرف انرژی (در بخش‌های برق و تاسیسات) و در جهت حفاظت از محیط زیست از طریق سیستم تصفیه فاضلاب، مدیریت پسماند و ... و همچنین افزایش سطح بهداشتی کارکنان انجام داده است. فعالیت‌های توسعه منابع انسانی شرکت نیز شامل برگزاری دوره‌های آموزشی تخصصی برای کارکنان و بهبود کیفیت منابع انسانی از طریق کارمندیابی و گزینش برتر، تحلیل شغل و ارتقای بهداشت و ایمنی کارکنان است.


تعداد بازدید : 4992
:: ثبت نظر ، پیشنهاد و انتقاد ...
:: فرم ارتباط ...
:: ثبت پرسش ...
:: فرم تماس با ما ...