Kharazmi Investment Group

ثروت آفرینی پایدار برای نسل ها

:: «وخارزم» در رتبه بيستم دارندگان بيشترين سهام شناور - 1396/08/11

 

50.33 درصد از سهام شركت سرمايه گذاري خوارزمي (سهامي عام) با نماد «وخارزم» در تاريخ 31 شهريور 1396 سهام شناور بوده اند، مساله اي كه «خوارزمي» را در رتبه بيستم شركت هاي داراي بيشترين سهام شناور قرار داده است.

بر پايه اين خبر، «بانك خاورميانه»،«فرآورده هاي نسوز آذر» و «تامين ماسه ريخته گري» به ترتيب با 92.48 درصد، 72.37 درصد و 70.50 درصد سهام شناور در تاريخ 31 شهريور 1396 سه رتبه برتر شركت هاي داراي بيشترين سهام شناور را به خود اختصاص داده اند.

بر اساس ضوابط نحوه محاسبه سهام شناور آزاد ناشران پذيرفته شده در بورس ها و بازار خارج بورس مصوب شوراي عالي بورس و اوراق بهادار مورخ 11 مرداد 1389، اشخاص حقيقي و حقوقي كه 5 درصد يا بيشتر سهام ناشر را در اختيار داشته باشند، به عنوان سهامدار مديريتي شناخته مي شوند.

بر اين اساس، سهامداران غيرمديريتي نيز به آن دسته از سهامداران ناشر كه جزسهامداران مديريتي نباشند، اطلاق مي شود.

در همين حال، سهام شناور اعلام شده با احتساب ضريب شناوري ارايه شده است. شروع دوره مالي براي تمامي شركت ها از اول مهر 1395 تا 31 شهريور 1396 در نظر گرفته شده است.

 

تفاوت خوارزمی با 19 رتبه برتر

بررسی رتبه شناوری وخارزم در مقایسه با 20 شرکت اول بورسی از نظر سهام شناور آزاد، نشان می‌دهد که شرکت سرمایه گذاری خوارزمی از سرمایه نسبتاً بیشتری برخوردار است.

همچنین سهام شرکت سرمایه گذاری خوارزمی در مقایسه با 32 شرکت سرمایه گذاری و هلدینگ لیست شده در بورس اوراق بهادار تهران، در رتبه دوم شناوری قرار دارد. این موضوع در حالی است که تنها شرکت دارای درصد سهام شناور آزاد بیشتر که رتبه پانزدهم شناوری در میان شرکت های بورسی را به خود اختصاص داده است، از سرمایه به مراتب کمتری (1,650 میلیارد ريال معادل حدود 13 درصد سرمایه شرکت سرمایه‌گذاری خوارزمی به مبلغ 12,500 میلیارد ريال) برخوردار است.

در مجموع شرکت سرمایه‌گذاری خوارزمی با بیش از 50 درصد سهام شناور آزاد و حدود 46 هزار سهامدار حقیقی و حقوقی که بیش از 45,600 نفر و به عبارتی بیش از 99.5 درصد از تعداد کل صاحبان سهام را سهامداران حقیقی یا خُرد تشکیل می دهند، به عنوان یکی از سهامی عام‌ترین شرکت‌های بورسی در بازار سهام ایران قابل معرفی است.

 تعداد بازدید : 4219
:: ثبت نظر ، پیشنهاد و انتقاد ...
:: فرم ارتباط ...
:: ثبت پرسش ...
:: فرم تماس با ما ...