Kharazmi Investment Group

ثروت آفرینی پایدار برای نسل ها

:: صحبت سرما و دندان و امید/ سرمقاله«وخارزم» به قلم دکتر صیدی - 1396/09/01

 

دکتر حجت اله صیدی

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری خوارزمی (سهامی عام)

پاییز از چله گذشته و درست همان‌گونه که چشم‌های تشنه و نفس‌های گرفته در انتظار باران نشسته و امید به آسمان پهناور بسته‌اند، سرمایه‌گذاران و فعالان بازار سهام نیز روزهایی آبی و پربار را در بورس اوراق بهادار چشم‌انتظارند. آمارهای انتشاریافته از بازار سرمایه در آستانة ماه پایانی پاییز، به‌روشنی سخن از انجماد بورس سر می‌دهند که ناشی از افزایش ریسک سیاسی، تنگنای مالی و نقدینگی و وضعیت پیچیدة بازار پول است. کاهش شدیدی که در هفته‌ها و روزهای گذشته، در حجم و ارزش معاملات سهام رخ داده، در کنار کوچ سپرده‌ها از کوتاه‌مدت به بلندمدت، خبر از زمستانی متفاوت در تاریخ بازار سرمایه می‌دهند، که بیش از همه هشداری به سرمایه‌گذاران نهادی است تا تدبیری دیگر بیندیشند و از میان اسکلت‌های بلورآجین و سقف کوتاه آسمان، به‌درستی عبور کنند و قدم در بهاری هم‌چنان تا جاودان سرسبز بگذارند. اهمیت این هشدار به سرمایه‌گذاران نهادی از آن روی است که این نهادها، اعم از شرکت‌های سرمایه‌گذاری، شرکت‌های تامین سرمایه، صندوق‌ها و دیگر فعالان حرفه‌ای بازار اوراق بهادار، هستة اصلی فعالیتشان را در سرمایه‌گذاری در سهام و خرید و فروش آن تعریف کرده‌اند و بیش از هر سازمان یا نهاد دیگری از این وضعیت اثر می‌پذیرند.

   می‌توان پیش‌بینی دقیق‌تر وضعیت بازار سهام در ماه‌های باقی‌مانده تا پایان سال را در سه سطح کلان، صنعت و بنگاه انجام داد و به‌طور خلاصه به این نتیجه رسید که با توجه به احتمال افزایش نرخ ارز، قیمت جهانی برخی کالاهای پایه، مانند فلزات اساسی و محصولات کشاورزی و حتی نفت، از یک سو رونقی نسبی در عملکرد شرکت‌های صادرکننده در بورس، اعم از برخی شرکت‌های تولیدکننده محصولات پتروشیمی، سنگ آهن، مس و سرب و روی را پیش‌بینی کرد و از سوی دیگر، به دلیل کسری بودجة کل کشور و هم‌چنین کسری بودجة عمرانی و از همه مهم‌تر، زیان‌دهی اغلب بانک‌های حاضر در بورس و کمبود نقدینگی، رکودی نسبی را در سایر شرکت‌ها و بانک‌ها محتمل دانست و با توجه به این‌که رشد شاخص کل بورس در هشت ماه گذشته کمتر از 14 درصد بوده، رشد ملایم دو تا سه درصدی را تا پایان سال قابل تحقق دانست. در چنین وضعیتی، به نظر می‌آید که روی آوردن به اقدام‌های بنیادی و توسعة فعالیت در آن‌ها می‌تواند بهترین تدبیر در کنار رصد کردن روند فعالیت کنش‌گران بازار در معاملات روزانه باشد تا از این مسیر سرد و یخ‌زده و لغزنده در زمستان پیش رو با موفقیت عبور کرد. زیرا حدیث سفر و موفقیت در آن، تا بوده، همراه با نوسان و مخاطره و افت‌وخیز بوده است و در این میان، تنها کسانی سربلند بیرون آمده‌اند که دل به پاییز نسپرده و امیدوارانه و صبورانه، گام‌های دقیق و استوار برداشته‌اند.

   بر این اساس، گروه ثروت‌آفرینی پایدار برای نسل‌ها در راستای برنامة راهبردی هفت ساله و اهداف بلندپروازانة آن، اقدام به تکمیل طرح‌های بنیادی خود خواهد کرد که برای موفقیت بیشتر در آن،برنامه‌ای ویژه برای اقدام سریع در فعالیت‌های درون‌سازمانی و برون‌سازمانی را با 10 سرفصل اصلی تدارک دیده است. تلاش برای تحقق افزایش سود پیش‌بینی‌شده برای شرکت‌های گروه در سال منتهی به پایان اسفندماه سال جاری و پایان خرداد ماه آینده، ارتقای ترکیب سرمایه‌گذاری از طریق افزایش وزن سهام شرکت‌های پیش‌رو و آماده‌سازی شرکت‌های مناسب گروه برای پذیرش در بورس، توسعه فعالیت‌های فناوری ارتباطات و اطلاعات و استفاده از مزیت‌های بازار خرده‌فروشی، توسعۀ فعالیت‌های بین‌المللی، بازمهندسی نظام‌های جاری و ساختار راهبری گروه، ارتقای نظام گزارشگری مالی و رتبة شفافیت، اصلاح مستمر ساختارهای مالی و سرمایة شرکت‌های اصلی و فرعی، ارتقای نظام ارزیابی و توسعة سرمایه‌های انسانی، بازخوانی برنامة راهبردی و به‌روزرسانی آن و ارتقای نظام روابط سهام‌داران سرفصل‌های کلی برنامة عملیاتی کوتاه‌مدت و اضطراری برای ماه‌های آینده است. علاوه بر برنامه‌های پیش‌گفته،تکمیل فرایند تسوية اقساط نیروگاه منتظر قائم و انجام ثبت‌های حسابداری مربوطه در دفاتر از یک سو و پی‌گیری موثرتر وصول مطالبات بالغ بر یک هزار میلیارد تومانی نیروگاه از دولت که البته به دلیل ضعف و نارسایی‌های موجود در مدیریت نقدینگی وزارت نیرو، امر به‌غایت دشواری به نظر می‌آید، دو مسئلة اضطراری گروه خواهد بود.

   گذشتن از تنگنای نقدینگی، انجماد بورس به تعبیر گروهی از تحلیل‌گران رسمی بازار، دشواری‌های ساختاری محیط کسب‌وکار و پیچ حیرت‌آور نظام بانکی، علاوه بر عزم راسخ و تهور، بی‌باکی و ریسک‌پذیری، نیاز به ابزارهایی کارآمد دارد که باید با دقت و تدبیر مدیران و هم‌دلی و پشتیبانی سهام‌داران به کار گرفته شود. پشت سر نهادن راه ناهمواری که به تعبیر شاعر زمستان سرشار است از هوای دل‌گیر، درهای بسته و سرهای در گریبان و سربرآوردن از بهاری پربار، تنها با عشق و امید و تلاش میسر است و رسیدن بدان مقصد عالی با پشتیبانی آنان که کارکنان دیرینة خوارزمی هستند و سهام‌داران ارجمند آن.   
تعداد بازدید : 2103
:: ثبت نظر ، پیشنهاد و انتقاد ...
:: فرم ارتباط ...
:: ثبت پرسش ...
:: فرم تماس با ما ...