Kharazmi Investment Group

ثروت آفرینی پایدار برای نسل ها

:: صعود بورس با سوخت جهانی؛ شاخص سهام به مرز ۹۸ هزار نزدیک شد - 1396/10/26

 شاخص کل بورس تهران دیروز با رشد ۷۱۵ واحدی به سطح ۹۸ هزار واحد نزدیک شد. رشد قیمت جهانی کالا به کمک دماسنج بازار سهام آمد. از طرفی در بازار ارز نیز شاهد تداوم نوسانات نرخ دلار در حوالی سطح ۴۴۰۰ تومان بودیم. به دنبال نوسان‌سازی فعالان ارزی، نرخ دلار در ادامه معاملات شنبه مسیر نزولی را در پیش گرفته بود؛ اما با پایان کار بازارسازان و خارج از ساعات معمول معاملات دیروز بار دیگر بر شدت نوسانات نرخ ارز افزوده شد و دلار در مسیر صعودی قرار گرفت.

 

نماگر بورس تهران روز گذشته به مدد بازگشایی مثبت بازارهای جهانی، برای چهارمین روز متوالی به روند صعودی خود ادامه داد و با رشد ۷۱۵ واحدی فاصله خود تا فتح مجدد کانال ۹۸ هزار واحدی را به کمتر از ۶۰ واحد رساند. در عین حال روز گذشته معامله‌گران حقیقی بازار پرقدرت حاضر شدند. خالص تغییر مالکیت بازار به میزان ۳۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان به نفع این معامله‌گران رقم خورد. در گزارش پیشین «دنیای اقتصاد» پیش‌بینی شده بود، به تدریج عوامل مثبتی همچون روند مثبت قیمت‌ کالاها در بازارهای جهانی، سطوح بالای نرخ دلار، ثبات نرخ سود سپرده‌ها و همچنین انتشار گزارش‌های عملکرد ماهانه و ۹ ماهه شرکت‌های سهامی بر ریسک‌های غیراقتصادی غلبه کند و زمینه اقبال سهامداران به معاملات را به‌وجودآورد. ضمن آنکه گفته شد احتمالا ترس از جاماندن از صعود قیمت‌ها، منجر به تشدید تقاضا و به تبع آن رشد شاخص سهام می‌شود. موضوعی که به‌نظر می‌رسد حالا تحت تاثیر صعود قیمت‌ها در بازارهای جهانی درحال تحقق است.

 

سیگنال مثبت کالایی‌ها

 

همان‌طور که اشاره شد رشد قیمت فلزات پایه‌ در بازارهای جهانی، مهم‌ترین عامل حمایت‌کننده سهام طی روز گذشته بورس تهران بود. موضوعی که سبب شد به‌دنبال اصلاح قیمتی روزهای اخیر نمادهای کالایی (کامودیتی‌ها) حالا شاهد افزایش جذابیت این نمادها برای سرمایه‌گذاران باشیم.روز گذشته با بازگشایی بازارهای جهانی، فلزات اساسی پرقدرت ظاهر شدند. به این ترتیب قیمت مس دیروز با رشد ۷/ ۱ درصدی همراه شد و به ۷۲۳۱ دلار در هر تن رسید. در این خصوص تحلیلگران بانک مریل لینچ پیش‌بینی کرده‌اند که تداوم روند رونق اقتصاد جهان در سال جدید میلادی و وضعیت مناسب بخش تولید کارخانه‌ای در اقتصادهای بزرگ سبب خواهد شد بازار فلزات پایه به‌خصوص مس مانند سال گذشته عملکرد مثبتی داشته باشد. به باور آنها، اواسط سال‌جاری میلادی قیمت هر تن مس در بورس فلزات لندن به ۷۷۰۰ دلار خواهد رسید. به علاوه تحلیلگران بازارهای جهانی بر این اعتقادند که چین دیگر تنها رونق‌دهنده به بازار فلزات پایه نیست. افزایش نرخ رشد اقتصادی در آمریکا و دیگر اقتصادهای توسعه‌یافته و همچنین رونق در فعالیت‌های صنعتی و ساخت‌ساز در این کشورها، خود عامل شتاب‌دهنده قیمتی مس خواهد بود.

 

بهای روی نیز با رشد ۲۵/ ۱ درصدی به بالاترین میزان از اوت ۲۰۰۷ رسید و تا سطوح ۳۴۳۳ دلار در هر تن افزایش یافت. پیش‌بینی می‌شود که عرضه جهانی این فلز در سال ۲۰۱۸ به‌دلیل ایجاد ظرفیت‌های جدید تولید در استرالیا و آفریقای جنوبی افزایش یابد. این درحالی است که تولید این فلز در چین طی سال ۲۰۱۷ به دلیل هزینه‌های پایین فرآوری، عرضه ناکافی کنسانتره و تاثیرکنترل‌های شدید محیط‌زیستی کاهش ۵/ ۱درصدی را تجربه کرده بود.قیمت آلومینیوم نیز در بازارهای جهانی ناشی از انتشار آمار مثبت صادرات چین در ماه دسامبر روندی رو به رشد دارد که ناشی از بهبود چشم‌انداز تقاضا برای این فلز سبک است. به این ترتیب دیروز آلومینیوم با رشد ۹/ ۰ درصدی قیمت ۲۲۴۰ دلار در هر تن معامله شد و به سقف قیمت ۶ سال گذشته خود نزدیک شد. طبق آمار، صادرات محصولات آلومینیوم چین در ماه گذشته جهش ماهانه ۸/ ۱۵ درصدی و رشد ۸/ ۱۲ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۴۴۰ هزار تن رسیده است.قیمت سرب نیز دیروز با افزایش ۳/ ۱ درصدی به سطوح ۲۵۷۳ دلار در هر تن در بورس لندن رسید.

 

بازگشایی پرقدرت بازارهای جهانی سبب شد تا روز گذشته شاهد اثرگذاری مثبت معدنی-فلزی‌ها بر نماگر بازار سهام باشیم. به این ترتیب دیروز «فولاد»، «کچاد» و «کگل» در صدر فهرست نمادهای با بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص کل بورس تهران قرار گرفتند. نمادهای مذکور همچنین، بیشترین حجم و ارزش معاملات دوشنبه بورس تهران در میان فلزی معدنی‌ها را به خود اختصاص دادند.

 

 صعود قدرتمند پالایشی‌ها

 

بازار نفت هفته گذشته را با رشد قیمت مناسبی پشت‌سر گذاشت و رالی قیمتی برای پنج روز متوالی را تجربه کرد. قیمت نفت در هر دو بازار نیویورک و لندن در هفته گذشته شاهد بیشترین رشد هفتگی از ماه اکتبر بودند و سرمایه‌گذاران برای اولین بار از سال ۲۰۱۴ قیمت ۷۰ دلاری را برای نفت تجربه کردند. روند مناسب تقاضا و هشتمین هفته متوالی در کاهش موجودی نفت در ایالات‌متحده آمریکا با وجود رشد ۱۰ واحدی دکل‌های فعال حفاری نفت، وضعیت مناسبی را برای بازار نفت فراهم کرده است. روز گذشته نیز نفت برنت در ساعات ابتدایی معاملات بورس تهران از مرز ۷۰ دلار در هر بشکه عبور کرد و تا ساعات پایانی بازار روند مناسبی را تجربه کرد. نفت WTI نیز در بازه زمانی معاملات بورس تهران، در بازه ۳/ ۶۴ تا ۶/ ۶۴ دلار در هر بشکه نوسان کرد. این موضوع در کنار رشد ۱۲/ ۰ درصد ارز مبادله‌ای (دلار) در مجموع سبب شد تا نمادهای زیرمجموعه گروه فرآورده‌های نفتی در وضعیتی مثبت قرار گرفته و در جمع نمادهای با بیشترین اثر مثبت بر نماگر بازار قرار گیرند. رشد نرخ ارز مبادله‌ای در میان پالایشی‌ها به‌طور همزمان بر خرید و فروش این شرکت‌ها تاثیرگذار است و با افزایش حاشیه سود پالایشی‌ها، افزایش سودآوری را به‌دنبال دارد. در این میان باید توجه داشت اگر چه سطوح قیمتی نفت و همچنین نرخ ارز مبادله‌ای مشخصه‌های قدرتمندی در افزایش سودآوری نمادهای این گروه به حساب می‌آید، با این وجود احتمال اثرپذیری رویه نرخ‌گذاری محصولات پالایشی از کاهش حاشیه سود محصولات پالایشی در سطح جهانی نیز وجود دارد. در عین حال نباید از تداوم ابهامات درخصوص نامشخص بودن نرخ‌گذاری پالایش و پخش غافل شد.

 

 معامله‌گران در انتظار گزارش‌های ۹ ماهه

 

مدت زمان زیادی تا انتشار عملکرد ۹ ماهه شرکت‌ها باقی‌نمانده است و احتمالا روزهای نخست هفته آینده به تدریج شاهد انتشار این گزارش‌ها و اثرپذیری معاملات از این گزارش‌ها خواهیم بود. این گزارش‌ها از آنجا برای سرمایه‌گذاران و فعالان بازار از اهمیت برخوردار است که حاوی نکات مهمی از عملکرد شرکت‌ها است. در شرایط کنونی انتظار می‌رود گزارش‌های ۹ ماهه شرکت‌ها حاوی آمارهای مناسبی به‌خصوص در مورد کالایی‌ها باشند. انعکاس محتوای این گزارش‌ها همزمان با انتشار گزارش‌های یک ماهه شرکت‌ها خواهد بود که به‌نظر می‌رسد در کنار همدیگر بتوانند موجب تقویت تقاضای سهام شوند.

 

در بازار چه گذشت؟

 

همان‌طور که اشاره شد، در دادوستدهای روز گذشته شاخص کل بورس تهران ۷۱۵ واحد (معادل ۷۴/ ۰ درصد) رشد کرد و به رقم ۹۷ هزار و ۹۴۴ واحد رسید. در این روز نماد معاملاتی شرکت‌های فولاد مبارکه اصفهان، معدنی و صنعتی چادرملو، معدنی و صنعتی گل‌گهر، گسترش نفت و گاز پارسیان و پالایش نفت اصفهان در صدر نمادهای با بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص کل بازار سهام قرار گرفتند. در مقابل اما نماد معاملاتی شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس مانع از رشد بیشتر این نماگر شد. همان‌طور که اشاره شد وجود عوامل بنیادی قوی و همچنین شرایط خوب بازارهای جهانی و نرخ دلار سبب شده است تا به تدریج جسارت معامله‌گران برای ورود به گردونه معاملات افزایش یابد. موضوعی که سبب شد تا پس از ۱۰ روز کم‌رمق، ارزش معاملات بار دیگر در سطوح مناسبی قرار گیرد. به این ترتیب دیروز ارزش معاملات خرد سهام با رشد حدود ۳۸ درصدی به ۲۳۸ میلیارد تومان افزایش یافت که بیش از ۳۶ درصد از این رقم در اختیار ۱۰ نماد با بیشترین ارزش معاملات قرار داشت.

 

بررسی روند صنایع بورسی در روز گذشته نشان می‌دهد از ۳۸ ‌صنعت مورد بررسی، شاخص ۱۴ صنعت با رشد همراه شد و ۱۷ صنعت نیز معاملات روزانه خود را با افت پشت‌سر گذاشتند. (شاخص ۷ صنعت بدون تغییر ماند). در این میان معدنی‌ها به واسطه رشد قابل‌توجه اغلب نمادهای زیرمجموعه خود بیشترین بازدهی (۶/ ۳ درصد) در میان صنایع بورسی را کسب کرد. پس از آن نیز گروه محصولات کاغذی با دو نماد «چکارن» و «چکاوه» با رشد ۲/ ۲ درصدی همراه شدند و پالایشی‌ها بازدهی ۸/ ۱ درصدی را تجربه کرد. در مقابل اما گروه سایر واسطه‌گری‌های مالی با تحمیل زیان حدود ۵/ ۱ درصدی به سهامداران خود در قعر جدول بازدهی روز گذشته صنایع بورسی قرار گرفت. در عین حال روند صنایع روز گذشته معدنی‌ها با دادوستد ۱۳۹ میلیون سهم به ارزش ۵/ ۳۷ میلیارد تومان بیشترین حجم و ارزش معاملات را تجربه کردند.

 

روز گذشته فلزی‌ها و به‌صورت خاص نمادهای گروه روی در پی اصلاح قیمتی روزهای اخیر و همچنین با توجه به رشد مناسب قیمت فلزات اساسی در بازارهای جهانی طی معاملات هفته گذشته، در صدر توجه معامله‌گران بازار قرار گرفتند. در این راستا دیروز «فاسمین» با صف خرید همراه شد.

 

در عین حال روز گذشته انعکاس مجدد خبر احتمال آزادسازی نرخ اوره فروش داخلی شرکت‌های پتروشیمی، نمادهای اوره‌ساز را در کانون توجه معامله‌گران قرار داد. پیش از این نیز در گزار‌ش‌های  سایت تحلیلی«دنیای‌بورس» تاکید شده بود که دو عامل ثبات نسبی قیمت اوره در بازارهای جهانی و آزادسازی نرخ اوره در بازارهای داخلی عامل افزایش جذابیت نمادهای اوره‌ای در بورس تهران است. از حدود ۲ ماه پیش سهام پتروشیمی‌های اوره‌ساز در بازار سهام با رشد قیمت اوره در بازارهای جهانی مسیر صعودی را در پیش گرفتند. با این وجود احتمال عقب‌نشینی قیمت اوره از سطوح کنونی با عبور از فصل سرما، نیز وجود دارد.پالایشی‌ها نیز دیروز در میان نمادهای اثرگذار بر رشد شاخص قرار گرفتند و هر ۴ نماد فعال آن با رشد قیمتی به معاملات روزانه خود پایان دادند. با این وجود در مقایسه با روزهای ابتدایی هفته، رشد ملایم‌تری را تجربه کردند.

 

همگام با بازیگران بازار

 

روز گذشته خالص تغییر مالکیت میان بازیگران اصلی بازار حدود ۹۸ میلیون سهم و در مسیر حقوقی به حقیقی بود. این جابه‌جایی‌ رقمی معادل ۳۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان از پرتفوی حقوقی‌ها به سبد سهام معامله‌گران حقیقی‌ها منتقل کرد. بیشترین میزان خالص خرید در معامله‌گران حقیقی اما به نماد معاملاتی شرکت معدنی ‌و صنعتی ‌چادرملو اختصاص داشت. به این ترتیب دیروز حدود ۳۶ میلیون و ۴۰۰ هزار سهم «کچاد» به ارزش ۸ میلیارد تومان به پرتفوی حقیقی‌ها منتقل شد. پس از «کچاد»، بیشترین خالص خرید حقیقی‌ها در نماد معاملاتی شرکت کالسیمین شکل گرفت به‌طوری‌که خالص خرید حقیقی‌ها در نماد «فاسمین» به حدود ۷ میلیون سهم به ارزش ۴ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان رسید. در آن‌سوی بازار نیز حقوقی‌ها بیشترین تحرک خود را در نماد معاملاتی شرکت‌های تامین سرمایه امید، ایران‌خودرو و صنایع‌پتروشیمی خلیج‌فارس داشتند. به این ترتیب دیروز حدود ۱۰ میلیون سهم «امید» به پرتفوی سهامداران حقوقی منتقل شد. این جابه‌جایی رقمی معادل یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان به پرتفوی این گروه از معامله‌گران منتقل کرد. «خودرو» نیز دیروز مورد توجه سهامداران حقوقی قرار گرفت. نماد معاملاتی شرکت ایران‌خودرو در این روز شاهد تغییر مالکیت یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومانی به نفع این معامله‌گران بود. در «فارس» نیز یک میلیون و ۵۰۰ هزار سهم به ارزش ۸۳۰ میلیون تومان در مسیر حقیقی به حقوقی منتقل شد.

 

در میان صنایع ۳۸گانه بورس تهران نیز بیشترین میزان خرید سهامداران حقیقی بازار بر روی نمادهای زیرمجموعه گروه کانه‌های فلزی متمرکز شد. به این ترتیب دیروز خالص تغییر مالکیت معدنی‌ها افزون بر ۱۴ میلیارد تومان و به نفع معامله‌گران حقیقی بازار رقم خورد.تعداد بازدید : 1646
:: ثبت نظر ، پیشنهاد و انتقاد ...
:: فرم ارتباط ...
:: ثبت پرسش ...
:: فرم تماس با ما ...