Kharazmi Investment Group

ثروت آفرینی پایدار برای نسل ها

:: تولدی تازه در بهار / سرمقاله «وخارزم» ویژه فروردین 97 - 1396/12/23

 

برآمد باد صبح و بوی نوروز                 

به کام دوستان و بخت پیروز

مبارک بادت این سال و همه سال        

همایون بادت این روز و همه روز

(سعدی)

نوزایش زمین و زمان بهانه‌ای است برای رویش جوانه‌های تازۀ تدبیر و امید و تلاش بر پیکرۀ تنومند درخت گروه خوارزمی. فرصتی است برای درنگ و تامل دربارۀ راه‌های طی‌شده در مسیر «ثروت‌آفرینی پایدار برای نسل‌ها» و راه‌هایی که قرار است در این مسیر طی شود.

بهار 97، پنجمین بهار با نشاط برنامۀ راهبردی هفت سالۀ خوارزمی را جشن خواهیم گرفت و با نفسی تازه به استقبال پنجمین سال اجرای این برنامۀ راهبردی خواهیم رفت.

سالی که گذشت اما یکی از
پرفرازونشیب‌ترین و در عین حال پرهیجان‌ترین سال‌ها برای ایرانیان بود. در بهار 96، از پس رقابت‌های نفس‌گیر انتخاباتی، بار دیگر دولت تدبیر و امید با رأی اکثریت مردم برگزیده شد و به همین دلیل، بخش‌هایی از نااطمینانی‌های حاکم بر اقتصاد و بازارها، با مشارکت گسترده و آگاهانۀ شهروندان رفع شد و روند مثبت رونق غیرتورمی با ادامۀ صعود ملایم نرخ رشد اقتصاد تداوم یافت. با وجود این، هم‌چنان ابرهای تیره در آسمان توسعۀ همه‌جانبۀ ایران وجود دارد. از سویی، ریسک ترامپ و ریسک تحولات سیاسی و اقتصادی خاورمیانه از سال 96 به سال 97 کوچ کرده است و از سوی دیگر، مشکلات ساختاری اقتصاد ایران که در ابرچالش‌های نظام بانکی، بحران صندوق‌های بازنشستگی، بی‌کاری، محیط زیست و... تبلور یافته، در انتظار تدابیر جدی و اصلاح قرار دارند.

 در سال 96، گروه سرمایه‌گذاری خوارزمی نیزباوجود دشواری های راه، پرقدرت در مسیر برنامۀ راهبردی هفت سالۀ خود گام برداشت و در همین حال، هم‌چنان به اصلاح مستمر پرتفوی خود، متناسب با مقتضیات زمان، وفادار باقی ماند. در اين چهارچوب، سهام شركت‌هاي ارزآور به پرتفوي افزوده شد. اصلاح فرايندهاي داخلي، «آي‌تي» و «آي‌سي‌تي» صورت گرفت و قدم‌هاي مثبتي براي توسعۀ عمليات بازرگاني بين‌المللي برداشته شد.

شركت سرمايه‌گذاري خوارزمي در سال 96 گام پرقدرتی در جلب مشاركت شركت‌هاي خارجي در امر استخراج و فرآوري مواد در معدن طلاي شادان برداشت. گروه خوارزمی هم‌چنین بر تلاش هدفمند خود برای تقویت بنیه و ظرفیت نیروگاه شهید منتظرقائم به‌عنوان بزرگ‌ترین دارایی خود افزود.

سرمایه‌گذاری خوارزمی هم‌چنین در فصل اول و سوم سال 96 در میان فهرست 50 شرکت فعال‌تر بورس اوراق بهادار تهران قرار گرفت.

سال 96 هم‌چنین فرصتی شد تا «وخارزم» در رتبۀ بيستم دارندگان بيشترين سهام شناور قرار بگیرد.  

هم‌چنین سهام شرکت سرمایه‌گذاری خوارزمی در مقایسه با 32 شرکت سرمایه‌گذاری و هلدینگ لیست‌شده در بورس اوراق بهادار تهران، در رتبۀ دوم شناوری قرار دارد. این موضوع در حالی است که تنها شرکت دارای درصد سهام شناور آزاد بیشتر که رتبۀ پانزدهم شناوری در میان شرکت‌های بورسی را به خود اختصاص داده است، از سرمایۀ به‌مراتب کمتری (1,650 میلیارد ريال معادل حدود 13 درصد سرمایۀ شرکت سرمایه‌گذاری خوارزمی به مبلغ 12,500 میلیارد ريال) برخوردار است. 

شرکت سرمایه‌گذاری خوارزمی هم‌چنین در سال 96 همچون سال قبل از آن، به‌عنوان یکی از اعضای فهرست 100 شرکت برتر معرفی شد و رتبۀ هشتم گروه شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی را نیز از آن خود کرد.

در چنین شرایطی، برخلاف وجود تمام موانع قابل پیش‌بینی بر سر راه اقتصاد ایران و منطقۀ خاورمیانه، مدیران و کارکنان گروه سرمایه‌گذاری خوارزمی عزم خود را جزم کرده‌اند تا بر مدار برنامۀ راهبردی هفت ساله با امید، قوت و قدرت بیشتر به فعالیت‌های خود برای تحقق شعار «ثروت‌آفرینی پایدار برای نسل‌ها» در سال جدید ادامه دهند.

در ماه‌های پایانی 96، اگرچه گروه خوارزمی در چهارچوب تحولات مدیریت اقتصادی کشور، با دکتر حجت‌اله صیدی، مدیرعامل فرهیخته، توسعه‌گرا و کارآمد خود، وداع کرد، اما حضوراین مدیرتحول خواه در رأس بانک صادرات ایران را فرصتی تازه برای همکاری و تعامل برد- برد با این بانک بزرگ و صاحب‌نام کشور قلمداد و آرزو می‌کند ایشان در جایگاه مدیریتی جدید و حساس خود همچون گذشته پیروز و موفق باشند.

 گروه خوارزمی هم‌چنین در آستانۀ بهار و تحول زمین و زمان، انتصاب مدیریت عامل جدید، برنامه‌محور و مجرب تازه را در رأس این گروه به فال نیک می‌گیرد و امید دارد با این تغییر و تحول، شرکت سرمایه‌گذاری خوارزمی با روحیه و عزمی نو کماکان در مسیر خلق سود پایدار برای سهام‌داران خود و نیز کمک به توسعۀ همه‌جانبۀ ایرانی سرفراز گام بردارد.

 تعداد بازدید : 2143
:: ثبت نظر ، پیشنهاد و انتقاد ...
:: فرم ارتباط ...
:: ثبت پرسش ...
:: فرم تماس با ما ...