Kharazmi Investment Group

ثروت آفرینی پایدار برای نسل ها

:: رشد 22 درصدي سهام خوارزمي در يك ماه - 1397/04/20

 

قیمت سهام شرکت سرمایه گذاری خوارزمی طي يك ماه با رشد 22 درصدی از 689 به 843 ریال رسيد.

 

بر پايه اين گزارش،‌ بازار سرمایه کشور برخلاف دو ماهه نخست سال که در شوک بازتاب اخبار مربوط به خروج یکجانبه آمریکا از برجام و نیز رشد بازارهای موازی سکه و ارز قرار داشت، در اواخر بهار و اوایل تابستان تاحدی عقب ماندگی خود را از بازارهای موازی جبران كرد.  به طوری که شاخص بورس در یک ماهه منتهی به 15 تیرماه 1397 با رشد 17 درصدی به رقم 112،490 واحد و شاخص فرابورس با رشد 12.6 درصدی به 1،253 واحد رسید.

از جمله عوامل موثر بر روند صعودی بازار می توان به انتشار اخباری مبنی بر احتمال تغییر سیاست های ارزی دولت، استفاده از قیمت بازار آزاد برای تسویه بخشی از ارز حاصل از صادرات شرکت های بورسی و نیز تعیین نرخ3,800 تومانی برای محاسبه نرخ خرید خوراک پتروشیمی ها اشاره کرد. همچنین به عقیده کارشناسان، بازار سرمایه برای سرمایه گذاران به دلیل رشد کمتر نسبت به بازارهای موازی، افزایش بی سابقه ارزش جایگزینی شرکت ها، احتمال جهش سود بنگاه ها در پی افزایش نرخ دلار در بازار آزاد و درنهایت سیاست هایی نظیر جایگزینی بورس به جای بازارهای موازی جهت کنترل حرکت نقدینگی از چشم انداز مثبتی برخوردار است. بنابراین ورود سرمایه های جدید به این بازار تا پایان سال بسیار محتمل است که روند معاملات یک ماهه اخیر نیز این موضوع را تایید می کند. بر این اساس ارزش معاملات خرد از مبالغ کمتر از 200 میلیارد تومان به بیش از 3 برابر رشد كرده و نیز خالص خرید اشخاص حقیقی با رشد قابل توجهی روبرو بوده به طوری که خالص ارزش تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی از  449 به 498 میلیارد تومان در انتهای خردادماه رسیده است.

سفر رئیس جمهوری به کشورهای اتریش و سوئیس، برگزاری جلسات وزیر خارجه ایران با مسئولان 1+4 و نیز نشست سران سه قوه برای حل اتفاقات سیاسی و اقتصادی اخیر نشان دهنده تلاش مسئولان برای یافتن راه حلی برای کاهش فشارهای تحریم های جدید با خروج امریکا از برجام است. در این میان، بسته حمایتی اتحادیه اروپا می تواند در کنار رایزنی های مسئولان با کاهش ریسک های سیاسی موجود به ثبات نسبی در بازارهای موازی کمک كند و در نهایت فضا برای ورود این سرمایه ها به بازار بورس فراهم شود.

در همين حال،‌ علاوه بر ریسک های سیاسی موجود، نگرانی هایی نیز در میان فعالان بازار در مورد آینده بازار سرمایه در سال جاری احساس می شود. افزایش میزان نقدینگی کشور به رقمی بیش از تولید ناخالص داخلی، زمزمه هایی را در خصوص افزایش نرخ سود بانکی بعنوان رقیب بازار سرمایه مطرح کرده است. همچنین در عرصه بین المللی تقویت شاخص دلار در کنار ادامه جنگ تعرفه ای امریکا با چین و اتحادیه اروپا منجر به کاهش قیمتهای جهانی به ویژه قیمت های جهانی روی و مس می گردد که بر سودآوری شرکتهای حاضر در بازار سرمایه موثر خواهد بود. و درنهایت، نحوه تامین آب صنایع در فصل تابستان به واسطه بحران آب در سال جاری، با تحمیل هزینه های بیشتری بر برخی از شرکت ها همراه خواهد بود.با این حال به طور کلی با وجود ریسک های گوناگون انتظار می رود در سال جاری بازار سرمایه به نسبت سال گذشته از سوداوری بیشتری برخوردار باشد.

در این میان قیمت سهام شرکت سرمایه گذاری خوارزمی به عنوان یک شرکت فعال در بورس طی مدت ذکرشده با رشد 22 درصدی از 689 به 843 ریال رسیده که رشد بازار و افزایش ارزش بازار موجود در پرتفوی سهام، در رشد این سهم موثر بوده است. این درحالی است که شاخص سرمایه گذاری ها در این مدت با رشد 16.2 درصدی از عدد 1،834 به 2،133 واحد رسید که نشان دهنده بازدهی مناسب این سهم به نسبت گروه در یک ماه گذشته است.تعداد بازدید : 3674
:: ثبت نظر ، پیشنهاد و انتقاد ...
:: فرم ارتباط ...
:: ثبت پرسش ...
:: فرم تماس با ما ...