Kharazmi Investment Group

ثروت آفرینی پایدار برای نسل ها

:: افت شاخص سهام در روز بازگشت نمادها - 1397/05/02

بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته با افت ۱۷۲ واحدی شاخص کل مواجه شد. این امر در شرایطی رخ داد که تشدید تنش‌های سیاسی بار دیگر بهای ارز و سکه را با رشد قابل توجهی همراه کرد.

 

در این شرایط اما بازار سرمایه تحت تاثیر افزایش ریسک سیاسی تن به کاهش شاخص کل داد. امری که بازگشایی نمادهای متوقف نیز نتوانست آن را ترمیم کند. سرانجام شاخص کل با افت۱۶/ ۰ درصدی به رقم ۱۰۸هزار و ۶۵۹واحد رسید. کارشناسان بازار سهام تردید در مورد مسائل سیاسی و انتظار برای شفاف شدن وضعیت سیاسی را مهم‌ترین موضوع پیش روی بازار ارزیابی می‌کنند.

 

 از دیدگاه این کارشناسان بازار سهام می‌تواند در صورت آرامش در بازارهای موازی مجدد در روزهای آینده مورد توجه قرار گیرد.  در بازار دیروز شاخص کل هم‌‌وزن نیز با کاهش ۱۵۵ واحدی عدد ۱۸ هزار و ۲۸۲ واحد را به نمایش گذاشت. در بازار دیروز نزدیک به ۳۰نماد بازگشایی شدند، اکثر این نمادها بعد از برگزاری مجمع به گردونه معاملات بازگشتند. در بین این نمادهای فولادمبارکه، پتروشیمی پارس، ایران خودرو و بانک پارسیان حضور داشتند. دیروز پذیره‌نویسی اوراق اجاره شرکت واسط مالی اسفند یکم(مسوولیت محدود) در نماد (صایپا۱۰۴) به منظور تامین سرمایه در گردش جهت کاهش هزینه‌های زنجیره تامین گروه سایپا انجام شد. این اوراق با نام، قابل معامله در بورس، چهار ساله با نرخ سود ۱۸ درصد است. مبلغ کل اوراق منتشره ۳۹۰ میلیارد تومان، مواعد پرداخت آن سه ماهه و قیمت اسمی هر ورقه ۱۰۰ هزار تومان است. در ضمن سررسید این اوراق در تاریخ ۳۰ تیر ۱۴۰۱ انجام می‌شود.

 

 متعهد پذیره‌نویسی و بازار گردان شرکت تامین سرمایه بانک ملت (سهامی خاص)، کارگزار پذیره‌نویس و کارگزار بازارگردان شرکت کارگزاری بانک ملت (سهامی خاص)، ناشر شرکت واسط مالی اسفند یکم (با مسوولیت محدود) است. همچنین معاملات ثانویه اوراق مذکور از طریق بورس اوراق بهادار تهران انجام می‌شود که زمان آن متعاقبا اعلام خواهد شد. در گروه بانکی دیروز، فرشاد حیدری، معاون نظارتی بانک مرکزی گفت: برنامه ادغام بانک‌های وابسته به نیروهای مسلح در یک بانک دولتی وجود دارد. 

 

این ادغام یک برنامه اصلاحی وسیع‌تر است و امید می‌رود با اصلاحاتی که در شبکه بانکی صورت خواهد گرفت، بانک‌های با صلابت‌تری فعالیت داشته باشند.  در گروه غذایی دیروز مجمع سالانه هلدینگ تبرک به تنفس کشیده شد و مجمع دو شرکت شهداب ناب خراسان و نوش پونه مشهد به‌عنوان زیرمجموعه مهم این شرکت نیز برگزار و صورت‌های مالی سال ۹۶ آنها تصویب شد.

 

کشت و صنعت شهداب ناب خراسان نیز با تقسیم سود ۲۷۰ریال سهامداران خود را راهی خانه کرد.  در گروه فلزی دیروز فولاد مبارکه اصفهان ۵۱ هزار و ۷۰۰ تن ورق گرمB با قیمت پایه ۲۴,۷۷۱ ریال(۸/ ۱ درصد بالاتر از پایه قبلی) به ازای هر کیلو در بورس کالا عرضه کرد که درنهایت با توجه به فزونی تقاضا بر عرضه و شکل‌گیری رقابت این محصول با میانگین قیمت ۳۲,۴۵۸ ریال به ازای هر کیلو (۰۳/ ۳۱ درصد بالاتر از قیمت پایه) معامله شد. همچنین این شرکت ۳۶ هزار و ۳۰۰ تن ورق گرم C با قیمت پایه ۲۶,۳۱۰ ریال (۷/ ۱ درصد بالاتر از پایه قبلی) به ازای هر کیلو عرضه کرد که پس از شکل‌گیری رقابت این محصول در سقف قیمت ۲۸,۹۴۱ ریال (۱۰درصد بالاتر از قیمت پایه) معامله شد. 

 

 دیروز همچنین ذوب‌آهن اصفهان دیروز دو سبد تیرآهن مخلوط به حجم ۵ هزار تن و قیمت پایه ۲۹۲۰۰ ریال به ازای هر کیلو در بورس کالا عرضه کرد که در سقف قیمتی ۳۲۱۲۰ ریال(۱۰درصد بالاتر از پایه) معامله شدند. همچنین یک سبد تیرآهن مخلوط دیگر به حجم ۲ هزار تن و قیمت پایه ۲۹۵۰۰ ریال توسط این شرکت عرضه شد که این محصول نیز در سقف قیمت۳۲۴۵۰ ریال(۱۰ درصد بالاتر از پایه) معامله‌ شد. سبد مخلوط نیز به حجم یک هزار تن و قیمت پایه ۲۹۶۰۰ ریال توسط ذوب آهن عرضه شد که در سقف قیمت ۳۲۵۶۰ ریال مورد معامله قرار گرفت.  دیروز همچنین در بازگشایی بازارهای جهانی قیمت مس اندکی تقویت شد و به ۶هزار و ۱۸۶ دلار در هر تن رسید. بهای سرب و روی نیز به ترتیب ۲هزار و ۱۴۶ دلار و ۲هزار و ۵۹۰ دلار رقم خورد. 

 

در گروه سیمانی، دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان از راه‌اندازی دفتر فروش متمرکز سیمان به‌عنوان مقدمه حضور این صنعت در بورس کالا خبر داد و گفت: از هفته گذشته دفتر فروش متمرکز سیمان راه‌اندازی شد تا به‌صورت پایلوت و آزمایشی خرید و فروش سیمان صورت بگیرد و بعد از فرهنگ‌سازی و افزایش آگاهی تولید‌کنندگان از ساز و کار خرید و فروش در بورس، سیمان راهی بورس کالا شود. عبدالرضا شیخان

 

با اشاره به آخرین وضعیت عرضه سیمان در بورس کالا گفت: با توجه به انجام معاملات سنتی سیمان و لزوم آشنایی فعالان صنعت با مزایای بورس کالا، تصمیم گرفته شد تا قبل از ورود سیمان به بورس کالا دفتری به‌عنوان دفتر فروش متمرکز در انجمن سیمان بر پایه ساز وکار بورس راه‌اندازی شود تا فعالان صنعت از این طرق بتوانند از مزایای آن بهره‌مند شده و زمینه ورود سیمان به بورس کالا فراهم شود.در گروه فرآورده‌های نفتی گروه گسترش نفت و گاز پارسیان اطلاعات و صورت‌های مالی میان‌دوره‌ای ۹ ماهه منتهی به پایان خرداد امسال را با شناسایی سود ۳۴۸ ریالی منتشر کرد. این شرکت در مدت مشابه سال قبل به ازای هر سهم ۲۹۱ ریال سود ساخته بود که در گزارش امسال با ۲۰ درصد رشد مواجه شد.

 

در گروه خودرویی، ایران‌خودرو صورت‌های مالی میان دوره‌ای ۳ ماه نخست سال جاری را منتشر و بر اساس آن ۵ ریال سود به ازای هر سهم محقق کرد. شرکت ایران خودرو که روز گذشته مجمع سالانه را برگزار و پس از تصویب صورت‌های مالی از ۵۷ ریال سود محقق شده هر سهم، ۶ ریال معادل ۱۰ درصد تقسیم کرد، صورت‌های مالی میان‌دوره‌ای ۳ ماهه نخست سال جاری (حسابرسی نشده) را منتشر کرد. به این ترتیب، «خودرو» در این مدت به ازای هر سهم ۵ ریال سود محقق کرد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶۴ درصد افت داشته است. دلیل عمده کاهش سود این شرکت ۵۳/ ۱ هزار میلیارد تومانی به افزایش ۲۱ درصدی بهای تمام شده فروش و افزایش ۳۳ درصدی هزینه‌های مالی برمی‌گردد. این شرکت بورسی براساس عملکرد ۳ ماهه مبلغ ۶/ ۷ میلیارد تومان سود خالص محقق کرده است. در مجموع بازار دیروز بازاری منفی و تحت تاثیر بازگشایی نمادها و تنش‌های سیاسی بود که در آن ارزش معاملات (با احتساب معاملات بلوکی و اوراق مشارکت)در بورس به ۲۵۷میلیارد تومان و در فرابورس به ۱۳۰‌میلیارد تومان رسید.

 

منبع: روزنامه دنیای اقتصادتعداد بازدید : 2266
:: ثبت نظر ، پیشنهاد و انتقاد ...
:: فرم ارتباط ...
:: ثبت پرسش ...
:: فرم تماس با ما ...