Kharazmi Investment Group

ثروت آفرینی پایدار برای نسل ها

:: رشد سود سهام تحت تاثير رشد نرخ ارز/ يادداشتي از دکتر وحید زندیه - 1397/07/14

دکتر وحید زندیه

کارشناس ارشد معاونت سرمایه گذاری و توسعه در شرکت سرمایه گذاری خوارزمی

 

از جمله دلایل رشد بیش از 66 درصدی شاخص کل بورس طی نیمه اول سال جاری می‌توان به انتظارات فعالان بازار از رشد سودآوری شرکت‌ها به‌ویژه در شرکت‌های صادرات محور و دارای تراز مثبت ارزی (متأثر از رشد نرخ ارز) و صنایعی که از رشد تورم انتظاری منتفع می‌شوند (متأثر از رشد نرخ فروش محصولات) اشاره کرد.

همچنین در ادامه روند ماه‌های نخستین، شاهد رشد ارزش سهام صنایعی طی هفته‌های اخیر بودیم که از تجهیزات و فنآوریهای وارداتی یا صادراتی بهره می‌برند (متأثر از رشد ارزش جایگزینی ناشی از رشد نرخ ارز).

در ادامه روند سال جاری، رشد سود سهام شرکت‌های بورسی تحت تأثیر رشد نرخ ارز قابل انتظار است، اگرچه در میان فراز و نشیب‌های قیمتی این روزهای بازار سهام آنچه حائز اهمیت است اثر تشدید تحریم‌های پیش‌رو است که می‌تواند فروش شرکت‌های مزبور به‌ویژه صادرات محورها را تحت تأثیر قرار دهد و موجب افزایش هزینه‌های عملیاتی و نقل و انتقال وجوه حاصل از فروش شرکت گردد؛ هرچند در فضای کنونی بازار، این موضوع را باید برای هر شرکت به‌طور جداگانه تحلیل کرد. لیکن بهترین عامل در کاهش اثر تحریم‌ها، مدیریت فروش در قالب حفظ و یافتن بازارهای فعلی یا جدید است.

ابهام موجود بر این مهم (تحقق فروش)، نااطمینانی را رقم می‌زند که سرمایه‌گذاران نهادی و خرد ناگزیر به احتیاط در خرید و فروش سهام شده و تحلیل‌های بنیادی سهام هر یک از شرکت‌ها و پایش عملکرد آن‌ها در شرایط تحریم‌های قبلی و رشد قیمت ارز طی سال‌های 93-1390 می‌تواند چراغ راه باشد.

در مجموع، طی نیمه دوم سال جاری، برآیند سه عامل تغیرات فروش ناشی از تأثیر نوسانات نرخ ارز و حذف سقف رقابتی برای کالاهای بورس کالایی، تحقق حجم فروش متأثر از شدت تحریم‌های پیش‌رو و نیز جریان تدریجی تورم عمومی قیمت‌ها در شریان تولیدکنندگانِ محصولات داخلی که به انرژی مورد نیاز برای تحقق مبلغی فروش می‌انجامد، سرنوشت برنده‌ها و بازنده‌ها را در بورس تعیین می‌کند. از این منظر، هنر مدیریت شرکت‌ها در مواجهه با تحریم‌ها -که در تحقق فروش بودجه شده جلوه می‌کند- و کاهش هزینه‌های عملیاتی مهمترین کُنش‌گر بازار در واقعی شدن انتظارات شکل گرفته از رشد سودآوری شرکت‌های بورسی است.

منبع: هفته نامه اطلاعات بورس

 تعداد بازدید : 2454
:: ثبت نظر ، پیشنهاد و انتقاد ...
:: فرم ارتباط ...
:: ثبت پرسش ...
:: فرم تماس با ما ...