Kharazmi Investment Group

ثروت آفرینی پایدار برای نسل ها

:: امید های معادن صدر جهان؛ خیلی دور، خیلی نزدیک - 1397/07/23

شرکت توسعه معادن صدر جهان (سهامی خاص) طرح های متنوع معدنی را در دست تدوین و اجرا دارد که برخی از آنها در همین روزها سودده هستند و برخی دیگر از حدود 1.5 سال دیگر سوددهی خود را آغاز خواهند کرد. 75 درصد از سهام این شرکت به شرکت سرمایه گذاری خوارزمی (سهامی عام) تعلق دارد.

یکی از طرح های بزرگ شرکت توسعه معادن صدر جهان (سهامی خاص)، اکتشاف و بهره برداری از معدن طلای شادان واقع در 65 کیلومتری جنوب غربی شهر بیرجند (استان خراسان جنوبی) است.

 آنگونه که سیروس سلیمی پور، مدیرعامل شرکت توسعه معادن صدر جهان به وب سایت رسمی خوارزمی گفته، قرار داد اجرایی فاز اول معدن طلای شادان با ظرفیت خوراک یک میلیون تن در سال که ما را برای نخستین بار به طلا می رساند، تکمیل می شود و از آخر سال آینده نیز از فاز یک این معدن بهره برداری خواهد شد. پیش بینی می شود، از این معدن سالانه 350 کیلوگرم طلا استحصال شود. در صورتی که سهامداران از جمله شرکت سرمایه گذاری خوارزمی، 30 درصد سهم خود از منابع مالی لازم را تامین کنند، ما در انتهای سال آینده می توانیم با ظرفیت 350 کیلو در فاز اول به نتیجه بر سانیم.

سلیمی پور با بیان این که مطالعات فاز دوم معدن طلای شادان با خوراک 4 میلیون تن در سال انجام شده است، اظهار کرد: با توجه به این که این فاز از معدن طلای شادان دارای شاخص های لازم برای توسعه و سودآوری است، تلاش می کنیم از طریق صندوق توسعه ملی و بانک صادرات ایران، مسیر تامین مالی آن را هموار کنیم تا سال آینده انعقاد قرارداد توسعه و اجرای آن انجام شود. در فاز دوم، از معدن شادان سالانه 1.5 تن طلا استحصال خواهد شد. البته مراحل انعقاد قرارداد و اجرای آن به دو سال زمان نیاز دارد.

مدیرعامل شرکت توسعه معادن صدر جهان درباره معدن طلا و مس رشید آباد نیز گفت: قرارداد این معدن با ظرفیت سالانه حدود 100 هزار تن، امسال منعقد می شود و در نیمه اول سال آینده به بهره برداری خواهد رسید.

او همچنین افزود: درباره معادن دیگر متعلق به شرکت توسعه معادن صدر جهان باید کار اکتشافی صورت گیرد. خوشبختانه نتایج اکتشاف ها در معادن «قاباق تپه» و «قاضی ولی» مثبت بوده است و طلا و «مولیبدن» خواهیم داشت. در عین حال، در معدن قاضی ولی که رگه های طلا مشاهده شده، شرایط بهتری داریم. سال آینده اکتشاف تفضیلی این معادن نیز انجام خواهد شد. معدن «ورگهان» نیز دارای رگه طلا است و از نظر زمان بندی شبیه قاضی ولی است. امیدواریم در سال آینده به ذخیره قابل قبولی برسد.

سه معدن مورد اشاره در استان های آذربایجان شرقی و اردبیل واقع شده اند.

بازرگانی و فرآوری کنستانتره

سلیمی پور همچنین با بیان این که در کار بازرگانی- فرآوری کنستانتره مس هم موفقیت هایی داشته ایم، اظهار کرد: سالانه 2000 تن کنستانتره از محل خرید سنگ معدنی، با مشارکت دارندگان معادن، در کارخانه فرآوری و استحصال می کنیم. این کار ارزش افزوده 30 تا 40 درصد نسبت به سرمایه گذاری دارد و صرفا فعالیتی بازرگانی نیست. سنگ معدن مال دیگری است، حمل و نقل با ما است و کارخانه نیز متعلق به ما نیست. این ایده قبلا در شرکت توسعه معادن صدر مطرح بوده اما طی  2 سال گذشته انجام نشده بود که به همت هیات مدیره جدید عملیاتی شده است. در حال حاضر، 2000 تن کنستانتره آماده فروش داریم.

او افزود: تلاش داریم این کار را که میان دو استان خراسان و سمنان انجام می شود، در کرمان- یزد نیز انجام دهیم. در کنار توسعه معادن،  فرآوری سنگ معدنی راهکاری سودآور برای شرکت توسعه معادن صدر جهان است که تا زمان بهره برداری از سایر طرح ها، می تواند بخش قابل توجهی ازمنابع مالی موردنیاز شرکت را تامین کند.تعداد بازدید : 5371
:: ثبت نظر ، پیشنهاد و انتقاد ...
:: فرم ارتباط ...
:: ثبت پرسش ...
:: فرم تماس با ما ...