Kharazmi Investment Group

ثروت آفرینی پایدار برای نسل ها

:: بهبود جریان های نقدی/ یادداشتی از عارفه روحانی - 1397/09/04

عارفه روحانی

کارشناس ارشد شرکت سرمایه گذاری خوارزمی

بطور کلی شرکت‌ها به منظور تأمین منابع مورد نیاز جهت اجرای طرح‌های توسعه‌ای، اصلاح ساختار سرمایه و پاسخگویی به نیاز نقدینگی خود، اقدام به افزایش سرمایه می‌نمایند. یکی از روش‌های معمول، افزایش سرمایه از محل سود انباشته می‌باشد که در این روش شرکت‌ها با انتقال موجودی حساب سود انباشته شرکت، (که حاصل ذخیره بخشی از سود سالیانه شرکت با تصمیم مجامع عمومی است) به حساب سرمایه و انتشار اوراق سهام جدید (سهام جایزه) اقدام به انجام افزایش سرمایه می‌نمایند.

بر اساس مصوبه مورخ 16/04/1397 شورای عالی هماهنگی اقتصادی، در سال 1397 مالیات بر درآمد آن بخش از سود تقسیم نشده شرکت‌های ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار که به حساب سرمایه منتقل می‌شود، معاف از مالیات می‌باشد. به عبارت دیگر افزایش سرمایه شرکت‌ها در سال 1397 از محل سود انباشته موجب معافیت و بازیافت بخشی از هزینه‌های مالیاتی شرکت می‌گردد.

بطور کلی اجرای این مصوبه می‌تواند به عنوان فرصت و مشوقی برای شرکت‌های بورسی جهت اجرای طرح‌های توسعه و یا اصلاح ساختار مالی از طریق افزایش سرمایه از محل سود انباشته در سال 1397 تلقی شود. تداوم اجرای مصوبه مذکور، باعث ایجاد مطالبات مالیاتی و پرداخت مالیات سنوات آتی شرکت از این محل خواهد شد که این موضوع موجب بهبود جریان‌های نقدی شرکت می‌گردد. در عین حال با توجه به اینکه گرایش عمومی سهامداران خرد دریافت حداکثر سود نقدی می‌باشد لذا انتظار می‌رود تمایل برخی سهامداران نسبت به سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌هایی که قصد تقسیم سود کمتر در مجامع با هدف افزایش سرمایه از محل انباشته را دارند، کاهش یابد. همچنین باید توجه نمود معافیت مالیاتی حاصل از اجرای مصوبه مذکور، موجب برگشت بخشی از هزینه‌های مالیاتی شرکت خواهد شد و انتظار می‌رود این امر بر قیمت سهم، تأثیر مثبت داشته باشد.

لازم به ذکر است مصوبه مذکور برای شرکت‌هایی که درآمدهای عملیاتی آن‌ها معاف از مالیات است، تأثیرگذار نخواهد بود و بر روی شرکت‌های سرمایه‌گذاری نیز بطور غیر مستقیم تأثیر خواهد داشت.

در نهایت ضمن اذعان به ارزشمند بودن مصوبه مذکور در عین حال بکارگیری و شمول این مصوبه نسبت به سودهای سال‌های قبل و یا سود سال 1397 و اینکه ثبت افزایش سرمایه در سال 1397 انجام پذیرد یا خیر، نیازمند تشریح و تدقیق از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار برای شرکت‌های ثبت شده نزد این سازمان می‌باشد.

منبع: به نقل از هفته نامه اطلاعات بورس/ شماره 279تعداد بازدید : 2855
:: ثبت نظر ، پیشنهاد و انتقاد ...
:: فرم ارتباط ...
:: ثبت پرسش ...
:: فرم تماس با ما ...