Kharazmi Investment Group

ثروت آفرینی پایدار برای نسل ها

:: حذف EPS پس از یک سال!/ یادداشتی از مهندس علی زرکش - 1397/10/02

مهندس علی زرکش

کارشناس سرمایه­ گذاری و توسعه

شرکت سرمایه­ گذاری خوارزمی

 

حدود یک سال پیش، سازمان بورس و اوراق بهادار با انتشار دستورالعملی جدید، حذف پیش­بینی سود (زیان) هر سهم (EPS ) را اعلام و از نهم دی­ماه 1396 اجرایی نمود اما، این دستورالعمل با واکنش­های مثبت و منفی کم سابقه­ای از سوی اهالی بازار سرمایه همراه بود.

 

 از مهمترین اهداف پیش­بینی شده بعد از اجرایی شدن دستورالعمل یاد شده، اعلام تغییرات بر پیش­بینی درآمد شرکت­ ها از طریق انتشار اطلاعیه افشای اطلاعات با اهمیت (در سامانه کدال) و ارائه گزارش تفسیری مدیریت از سوی ناشران بود که باعث روشن شدن ابعاد گوناگون فعالیت ناشران برای سهامداران می­ شد. کارشناسان حوزه بازار سرمایه واقفند که صورت­ های مالی فقط به ارائه فعالیت گذشته می­ پردازند اما، گزارش تفسیری مدیریت با جزئیات فراوان، به آینده فعالیت ناشران نیز نیم نگاهی دارد که تداوم اجرای صحیح آن، کمک بسزایی به تحلیل بهتر ناشران از سوی فعالین بازار سرمایه می­ نماید. به علاوه، حذف EPS موجب عدم انتشار سود­های واهی از سوی تعداد اندکی از ناشران شد. در این میان، برخی فعالین بازار از حذف EPS خرسند نبوده و همچنان معتقدند که اعلام پیش­بینی سود (زیان) هر سهم مبنای مناسبی جهت انجام محاسبات کارشناسی بود.

 

اما اجرای سریع دستورالعمل مذکور و حذف یکباره EPS سال 1396 از سامانه TSE و جایگزینی آن با سود تحقق یافته سال 1395، آن هم در نزدیکی پایان سال مالی اکثر ناشران بورسی، به شایستگی صورت نپذیرفت. شاید اگر حذف EPS  به صورت گام به گام و با تعداد اندکی از ناشران بورسی آغاز و پس از نهادینه شدن در میان فعالین بازار سرمایه، سپس به کل بازار بسط پیدا می کرد، با واکنش های مثبت بیشتری همراه می بود. همچنین سردرگمی برخی ناشران در انتشار گزارش تفسیری مدیریتی که سال ها با روش انتشار EPS خو گرفته بودند، کار را برای آنان کمی دشوار نمود.

خلاصه آنکه، حذف EPS و جایگزینی آن با اطلاعیه افشای اطلاعات با اهمیت و گزارش تفسیری مدیریت اقدامی مناسب جهت پیشبرد بازار سرمایه به سمت استاندارد­های جهانی و تحلیلگری بیشتر است اما، اجرای یکباره آن موجب بروز واکنش های منفی فعالین بازار سرمایه شد. شاید با مشارکت و دخیل نمودن بیش از پیش اهالی بازار سرمایه در تصمیم گیری­های اینچنینی، واکنش­ های منفی به میزان چشمگیری کاهش می ­یافت.

منبع: هفته نامه اطلاعات بورستعداد بازدید : 2559
:: ثبت نظر ، پیشنهاد و انتقاد ...
:: فرم ارتباط ...
:: ثبت پرسش ...
:: فرم تماس با ما ...