Kharazmi Investment Group

ثروت آفرینی پایدار برای نسل ها

:: مهندس­ اسلامی خبرداد: افزایش سود عملیاتی شرکت توسعه برق و انرژی سپهر در سال 99 - 1399/05/27

شرکت توسعه برق و انرژی سپهر روزهای پرکار و حساسی را از سر میگذراند؛ از پیگیری فرآیند امهال تسهیلات خرید نیروگاه گرفته تا اصلاح نرخ فروش برق به دولت و برخی عوارض ناشی از تشدید تحریمها و نیز افزایش بیسابقه نرخ ارز و نهایتا تلاشهای این مجموعه برای تحقق برنامههایش. در ادامه گفتوگویی با مهندس علیرضا اسلامی، مدیرعامل شرکت توسعه برق و انرژی سپهر، داشتهایم و حال این روزهای این بازوی پرتوان گروه سرمایهگذاری خوارزمی را جویا شدهایم.


 کمی درباره وضعیت فعلی برق سپهر، پروژههای در دست انجام و دستاوردهای سال گذشته توضیح دهید.

شرکت توسعه برق و انرژی سپهر سال پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشت. طی چند سال گذشته یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های این شرکت و شرکت سرمایه‌گذاری خوارزمی چگونگی بازپرداخت اقساط تسهیلات خرید نیروگاه شهید منتظرقائم بوده است. متأسفانه وضعیت صنعت برق به‌ گونه‌ای است که نرخ خرید برق از نیروگاه‌ها از سال 93 ثابت مانده و حتی در برخی موارد با کاهش نیز همراه بود. اما وزارت نیرو از پرداخت همین مطالبات نیز ناتوان مانده بود که این مسئله باعث کاهش نقدینگی ورودی به شرکت و متعاقب آن عدم امکان بازپرداخت اقساط خرید نیروگاه شد. برای حل ‌و فصل این موضوع، مذاکرات فراوانی از سال 1394 با بانک صادرات ایران آغاز گردید که نهایتاً منجر به انعقاد یک توافق‌نامه سه‌جانبه میان این شرکت، شرکت سرمایه‌گذاری خوارزمی و بانک صادرات ایران به منظور امهال تسهیلات خرید نیروگاه در سال 1397 شد. با این‌حال هم‌چنان موانع و مشکلات متعددی باعث شد طرفین نتوانند تعهدات خود را ایفا کنند و در نتیجه از سال گذشته مذاکرات فشرده‌ای به منظور اصلاح توافق‌نامه فی‌مابین آغاز شد. به لطف خدا و با توجه به رشد ارزش سهام شرکت‌هایی که بر اساس توافق‌نامه امهال تسهیلات فروش اقساطی نیروگاه شهید منتظرقائم قرار بود به بانک صادرات ایران منتقل گردد، فرصتی جهت تسویه اقساط پرداخت‌نشده فراهم گردید. بنابراین پس از یک دوره چند ماهه مذاکرات فشرده توانستیم بخش زیادی از بدهی‌های معوق شرکت را با مساعدت مدیرعامل محترم، معاونان و مدیران شرکت سرمایه‌گذاری خوارزمی به بانک صادرات ایران پرداخت کنیم. علاوه بر تسویه بدهی‌های معوق از طریق تهاتر سهام شرکت‌های مورد توافق، مدت بازپرداخت تسهیلات افزایش و درنتیجه نرخ مؤثر تسهیلات کاهش یافت که این موضوع اثرات مالی با اهمیتی برای شرکت دارد و ساختار مالی شرکت را دچار تحول می‌کند، به ‌گونه‌ای که می‌تواند باعث سودآوری شرکت شود.

از طرف دیگر، علی‌رغم مقاومت چند ساله وزارت نیرو در برابر افزایش قیمت خرید برق از نیروگاه‌ها، خوشبختانه پس از پی‌گیری‌های مداوم، در اردیبهشت‌ماه سال جاری وزیر محترم نیرو با افزایش قیمت خرید برق از نیروگاه‌ها موافقت کرد. برآوردهای اولیه حاکی از این مسئله است که این افزایش قیمت می‌تواند 20 تا 30 درصد سود عملیاتی این شرکت را افزایش دهد که عدد قابل‌ توجهی است. به‌علاوه با توجه به عدم تمکین وزارت نیرو به قانون برنامه پنجم توسعه کشور از سال 1393 به بعد مبنی بر افزایش نرخ آمادگی، پی‌گیری‌های حقوقی به نتایج قابل ‌توجهی منجر شده است و اعمال ماده 13 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مورد موافقت دیوان قرار گرفته و امیدواریم افزایش نرخ آمادگی در صورت‌حساب فروش برق به شرکت مدیریت شبکه برق اعمال شود. در صورت تحقق این موضوع درآمد شناسایی‌شده در سال‌های قبل به شکل بااهمیتی افزایش خواهد یافت.

به‌رغم همه محدودیت ها، حداکثر تلاش این شرکت و شرکت مدیریت تولید برق منتظرقائم که وظیفه نگهداری، تعمیرات و بهره‌برداری از نیروگاه را بر عهده دارد، این بوده است که بتوانیم از تمام ظرفیت ها برای بهره‌برداری از حداکثری استفاده کنیم.

با توجه به قدمت نیروگاه، هر ساله طبق برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده تعمیرات دوره‌ای و اساسی واحدهای نیروگاهی از سوی شرکت مدیریت تولید برق منتظرقائم انجام می‌شود و طی سال‌های گذشته تمام تلاش ما و همکارانمان این بوده است که مدت زمان تعمیرات کاهش یابد تا بتوانیم تولید را به حداکثر برسانیم. بااین‌حال، متأسفانه به دلیل انحصاری بودن برخی از تجهیزاتی که برای تعمیرات اساسی نیروگاه لازم است، در سال گذشته با چالش‌هایی با پیمانکار مواجه شدیم که موجب شد مدت زمان تعمیرات نسبت به گذشته افزایش یابد. همه این موارد باعث شد در حوزه تولید نتوانیم به رکورد سال‌های قبل دست پیدا کنیم و در تلاش هستیم در ادامه سال و سال آینده این عقب‌ماندگی از تولید را جبران کنیم.

در کنار دستاوردهایی که تشریح شد، برنامه‌هایی را تحت عنوان برنامه دو ساله با همکاری شرکت سرمایه‌گذاری تهیه کردیم و تلاش خواهیم کرد اقدامات و پروژه‌هایی را که بر اساس اهداف و برنامه‌های دو ساله تعریف کردیم، به سرانجام برسانیم. در حوزه مالی راه‌هایی را برای وصول و تهاتر مطالبات خود از وزارت نیرو پی‌گیری خواهیم کرد. در بحث مدیریت دارایی‌ها و هم‌چنین مدیریت هزینه‌ها خصوصاً تأمین قطعات مورد نیاز و هم‌چنین تعیین تکلیف اقلام راکد و ضایعات اقداماتی را آغاز کردیم. در تلاش هستیم که پروژه‌های تعمیراتی و بهینه‌سازی را حتی‌الامکان از طریق تجهیز کارگاه‌ها و خرید تجهیزات و ابزار مورد نیاز درون‌سپاری کنیم تا بتوانیم هزینه تعمیرات را کاهش دهیم. هم‌چنین اقداماتی برای سازمان‌دهی مجدد نیروگاه به منظور تسهیل فرایندها در دست بررسی است که امیدوارم به نتایج خوبی منجر خواهد شود. به علاوه، به منظور افزایش ظرفیت تولید، نصب دو دستگاه سیستم خنک‌کننده هوای ورودی به توربین گاز و هم‌چنین احداث دو نیروگاه خورشیدی در استان کرمان در حال مطالعه است. خوشبختانه قرارداد خرید تضمینی برق به مدت 20 سال از یک نیروگاه خورشیدی 10 مگاواتی از سوی سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر در دست اقدام است. با توجه به این‌که روندهای جهانی حاکی از افزایش سهم انرژی‌های تجدیدپذیر در تولید برق است، احداث این نیروگاه علاوه بر منافع مالی می‌تواند تجارب قابل‌ توجهی را نصیب شرکت کند و با این تجارب در سال‌های آینده شرکت دارای مزیت رقابتی در این صنعت خواهد بود. 

 چالشهای اقتصادی موجود، از تاثیرتشدید تحریمها بر صنعت برق و نوسانات نرخ ارز گرفته تا مسائل ناشی از بحران جهانی کرونا چه تأثیری بر روند فعالیت مجموعه شما داشته؟

در مورد کرونا که بحث داغ این روزهای جهان است، باید گفت که این موضوع خوشبختانه هیچ تأثیری بر فعالیت و تولید برق نداشته و میزان مصرف برق نه‌تنها کاهش نیافته، بلکه در پیک تابستان سال جاری نسبت به سال قبل با افزایش همراه بوده و درنتیجه این شرکت از نظر فروش برق و درآمدزایی دچار مشکل نشده است. تلاش تمامی همکاران این شرکت و خصوصاً شرکت مدیریت تولید برق منتظرقائم این بوده است که با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، از شیوع این ویروس در بین همکاران جلوگیری شود. شرکت مدیریت تولید برق منتظرقائم نیز با در اختیار داشتن تجهیزات و مواد شیمیایی مورد نیاز در جهت تولید مواد ضدعفونی‌کننده، مسئولیت اجتماعی خود را در این بحران به‌خوبی ایفا کرد که جای تلاش و تقدیر دارد.

در خصوص تحریم و افزایش نرخ ارز، سعی کردیم که برخی از نیازهای شرکت را قبل از افزایش نرخ ارز علی‌رغم محدودیت منابع مالی برطرف کنیم. اما در یکی دو سال گذشته و با مصرف قطعات خریداری‌شده، جایگزینی این قطعات با چالش‌هایی همراه است. خوشبختانه صنعت برق توانسته بسیاری از تجهیزات مورد نیاز نیروگاهی را بومی‌سازی کند. این تجهیزات با قیمت تمام‌شده کمتری در داخل تولید می‌شود و بخشی از مشکلات ناشی از افزایش نرخ ارز از طریق تولید این تجهیزات در داخل کشور رفع می‌گردد. با این‌حال، متأسفانه کیفیت برخی از این تجهیزات با نمونه مشابه خارجی برابری نمی‌کند، که این مسئله ریسک بهره‌برداری از واحدها را افزایش می‌دهد. از طرف دیگر، افزایش نرخ ارز باعث افزایش هزینه‌ها و کاهش سود شرکت شده است. در هر صورت تحریم‌ها و افزایش نرخ ارز برای همه صنایع مشکلاتی را پدید آورده است و این شرکت نیز از این مشکلات مستثنا نیست، ولی در تلاشیم با برنامه‌ریزی و همکاری با شرکت‌های معتبر بین‌المللی و داخلی و هم‌چنین صرافی‌هایی که ارتباط مناسبی با گروه سرمایه‌گذاری خوارزمی دارند، نیاز خود را برطرف کنیم.

 از وضعیت تعامل با دولت و روند دریافت مطالبات معوق بابت فروش برق به شبکه سراسری انتقال نیرو بگویید.

همان‌طور که اشاره شد، مطالبات این شرکت شامل دو بخش است. بخش اول مطالباتی است که تحقق یافته و برای وصول آن راه‌های مختلفی را طی کرده‌ایم. به عنوان مثال، سال 1397 بخش زیادی از مطالبات را با استفاده از اسناد خزانه و طبق قانون بودجه با بدهی‌های خود به بانک صادرات ایران تهاتر کردیم. هم‌چنین ابتدای سال 1398 نیز مبالغ قابل‌ توجهی را از وزارت نیرو دریافت کردیم. اما با توجه به این‌که مطالبات شرکت عملاً با تأخیر چند ساله پرداخت شد، پی‌گیری‌های حقوقی را برای تعیین و دریافت خسارت تأخیر در پرداخت از دو سال پیش آغاز کردیم که خوش‌بختانه به نتایج قابل قبولی دست پیدا کرده‌ایم و امیدواریم این خسارات را نیز بتوانیم وصول کنیم. علاوه بر آن، راه‌کارهای دیگری را برای تهاتر این مطالبات با دارایی‌های ارزشمند در دست اقدام داریم. بخش دوم مطالبات، شامل مطالباتی است که تاکنون تحقق نیافته است که همان افزایش نرخ آمادگی از سال 1393 به بعد است. حکم دیوان عدالت اداری وزارت نیرو را مکلف به محاسبه این افزایش قیمت می‌کند که در صورت اعمال این افزایش نرخ، مطالبات شرکت افزایش خواهد یافت. علاوه بر دریافت نقدی مطالبات و استفاده از ظرفیت‌هایی که در قانون بودجه برای دریافت مطالبات در قالب اسناد خزانه نوع اول یا تهاتر مطالبات با بدهی‌های بانکی معمولاً پیش‌بینی می‌شود، همواره در جست‌وجوی راه‌هایی برای تبدیل این مطالبات به دارایی‌های ارزشمند بوده‌ایم و از طرق مختلف این روش را نیز پی‌گیری خواهیم کرد.

 افزایشهای اخیر نرخ برق چه تأثیری بر عملکرد شرکت داشته و این تصمیم را چطور ارزیابی میکنید؟

افزایش نرخ برق بسیار دیر رخ داد. درحالی‌که از سال 93 به بعد قیمت برق در بازار ثابت و در مواقعی با کاهش همراه شده بود، شاهد تورم شدید در سال‌های 97 و 98 بودیم که هزینه‌های شرکت را به شکل قابل ملاحظه‌ای افزایش داد. در صورتی که این افزایش نرخ رخ نمی‌داد، احتمال ورشکستی تولیدکنندگان برق افزایش می‌یافت و با توجه به این‌که افزایش قیمت تقریباً در همه کالاهای اساسی رخ داده بود، این افزایش نرخ غیرقابل‌ اجتناب بود. اما علاوه بر افزایش نرخ، ضرورت برآورد و تخصیص بودجه برای پرداخت بهای برق اهمیت دوچندانی دارد. متأسفانه همان مبلغی که در بودجه سال 98 کل کشور برای خرید برق از نیروگاه‌ها در نظر گرفته شده بود، با افزایش بسیار اندک در بودجه سال 99 کل کشور نیز گنجانده شد و این بدین معنی است‌ که وزارت نیرو منابع لازم را برای پرداخت مطالبات تولیدکنندگان برق در اختیار ندارد. در این صورت مطالبات تولیدکنندگان برق با تأخیر دو ساله پرداخت می‌شود و باید شاهد کاهش ارزش مطالبات باشیم که عملاً این فرایند، تصمیم وزارت نیرو  برای حفظ رقابت در صنعت برق را بی‌اثر می‌کند. بنابراین نیاز است تا تصمیم مکملی برای تأمین و پرداخت به موقع مطالبات تولیدکنندگان برق نیز اخذ شود.

 آیا در زمین