Kharazmi Investment Group

ثروت آفرینی پایدار برای نسل ها

:: سرانجامی ماندگار؛ دستاورد تلاشی گروهی - 1399/06/01

"به ثروت آفرینی پایدار برای نسل‌ها متعهدیم و این تعهد در تصمیم جسورانه مدیران وقت شرکت سرمایه‌گذاری خوارزمی در زمان خرید نیروگاه، مذاکرات تا انعقاد قرارداد امهال و در نهایت انعقاد الحاقیه امهال و تسویه بدهی‌ها جلوه گر شده است."


در تاریخ 28 اسفند 1392 شرکت سرمایه‌گذاری خوارزمی در تصمیمی جسورانه اقدام به خرید یک دارایی ارزشمند در قالب نیروگاه تولید برق شهید منتظر قائم با ظرفیت 1650 مگاوات کرد. در تاریخ انجام معامله بر اساس اسناد بالادستی ملی مفروضاتی وجود داشت که خرید نیروگاه را کاملاً توجیه پذیر می‌ساخت؛ از جمله افزایش سالیانه قیمت برق، پرداخت به موقع بهای برق به شرکت‌های تولید برق، تثبیت قیمت ارز و امکان توسعه و بهینه سازی نیروگاه. ضمن اینکه نیروگاه برق منتظر قائم با توجه به موقعیت مکانی و تأمین بخش بزرگی از برق مورد نیاز استان‌های تهران و البرز به عنوان دو مرکز اصلی جمعیتی و صنعتی کشور، منحصر به فرد بوده است.

با این خرید عملاً شرکت سرمایه‌گذاری خوارزمی به عنوان یکی از شرکت‌های تأثیرگذار در حوزه انرژی شناخته شد. این مهم پس از انتقال مالکیت دارائی‌های نیروگاه فوق به شرکت فرعی توسعه برق و انرژی سپهر و واگذاری مدیریت بهره برداری آن به شرکت مدیریت تولید برق منتظر قائم (از زیر مجموعه‌های شرکت توسعه برق و انرژی سپهر) واگذار شد تا گروه سرمایه گذاری‌خوارزمی بتواند از طریق مدیریت فنی و حرفه ای آن منتفع گردد. ضمن آنکه این معامله به صورت نقد و اقساط در قالب تسهیلات فروش اقساطی صورت پذیرفت و از این حیث و با توجه به نوع تقسیط و میزان حصه نقدی مزایای خوبی را برای شرکت ایجاد می‌کرد. البته همه این مزیت ها با توجه به مفروضات ذکر شده قابلیت حصول داشت و بالطبع در صورت تحقق مفروضات عملاً اقساط خرید نیروگاه از محل فروش برق با رعایت افزایش‌های سالیانه نرخ خرید پرداخت می شد.

چندی نگذشت که به دلیل عدم افزایش بهای انرژی و حتی در برخی موارد کاهش آن از یک طرف و عدم پرداخت به موقع بهای برق خریداری شده توسط وزارت نیرو (گاهی حتی تا 5 سال با تأخیر) عملاً امکان پرداخت به موقع اقساط فراهم نشد و از آنجا که شرکت سرمایه‌گذاری خوارزمی در حوزه مسئولیت اجتماعی خود را متعهد می‌دانست با تمام توان به تولید انرژی ادامه داد تا خللی به مصارف خانگی و صنعتی ایجاد نشده و از طرف دیگر پایداری شبکه برق کشور نیز دچار خدشه و آسیب نشود.

در عین حال به دلیل ایجاد بدهی به بانک صادرات ایران بابت اقساط تسهیلات فروش اقساطی، که عمدتاً به دلیل عدم دریافت به موقع بهای برق خریداری شده توسط وزارت نیرو معوق شدند، مذاکرات مربوط به نظام جدید بازپرداخت و حل و فصل برخی مشکلات در قرارداد اصلی، در سال‌های پس از تحصیل نیروگاه انجام شد و سرانجام در خردادماه 1397 قرارداد امهال بین بانک صادرات ایران، شرکت سرمایه‌گذاری خوارزمی و شرکت توسعه برق و انرژی سپهر به عنوان مالک نیروگاه شهید منتظر قائم به امضاء رسید. حسب مفاد قرارداد امهال، مقرر شده بود ترکیبی از سهام و پروژه ساختمانی بر اساس قیمت های کارشناسی و تابلوی بورس حسب قوانین و مقررات ذی‌ربط به بانک صادرات ایران واگذار شود و جدول اقساط نیز طولانی تر گردد به گونه‌ای که نرخ مؤثر تسهیلات کاهش می‌یافت.

شرکت داده پردازی خوارزمی پس از ارزیابی کارشناسی و به قیمت کارشناسی رسمی به بانک صادرات واگذار شد. پروژه هماکیدز پس از مذاکرات چندین باره از بحث تهاتر دارائی با بدهی خارج شد و البته در پایان سال 1397 رقمی بالغ بر5 هزار میلیارد ریال اوراق خزانه حسب قانون بودجه بابت طلب از نیروگاه اخذ و به بانک صادرات ایران واگذار شد.

اما به دلیل پاره‌ای اختلاف نظرها عمدتاً درباره مفاد قرارداد، تطویل زمان و افزایش شدید قیمت‌ها در بازار سهام و اختلاف در شیوه‌ی ارزشیابی املاک، کماکان مشکل پابرجا و به دلیل عدم توانایی شرکت توسعه برق و انرژی سپهر در بازپرداخت اقساط، بدهی‌های معوق سنگین تر شد.

با استقرار تیم جدید مدیریتی در شرکت سرمایه‌گذاری خوارزمی در سال 1398 مرکب از مدیرعامل و اعضاء هیأت مدیره، معاونین و مدیران شرکت، تلاشی جمعی و منسجم آغاز شد و با تشکیل جلسات فراوان، مذاکرات طولانی، تهیه و ارائه گزارشات کارشناسی، بررسی‌های حقوقی و در نظر گرفتن ابعاد گوناگون موضوع از حیث قواعد و آئین نامه‌های بورس و فرابورس، آثار مالی و سود و زیانی در صورت‌های مالی شرکت‌های برق سپهر و خوارزمی، نحوه اطلاع رسانی به سهامداران محترم، هدفگذاری تسهیل بازپرداخت‌های آتی، واگذاری بر اساس قواعد و قوانین به خصوص قانون تجارت و قوانین موضوعه مرتبط با رعایت صرفه و صلاح شرکت و سهامداران محترم سرانجام در تلاشی مستمر و نفس‌گیر حدوداً یکساله سرانجام در تاریخ 9 تیر ماه سال جاری الحاقیه بر قرارداد امهال تنظیم و با رعایت تمام اصول حقوقی و مالی، سرمایه‌گذاری و آینده نگری در حوزه تنظیم جدول اقساط جدید با هدف کاهش نرخ بهره مؤثر و تطویل دوره بازپرداخت بین شرکت‌های بانک صادرات ایران، توسعه برق و انرژی سپهر و سرمایه‌گذاری خوارمی منعقد شد.

پس از امضای الحاقیه تیم مجری پروژه امهال با تقسیم وظیفه حرفه‌ای، هریک به ایفای وظایف خود پرداختند و با رعایت تمامی اصول حرفه‌ای و در نظر گرفتن تمامی قواعد با تعاملی گسترده با نهادهای ناظر و در اقدامی نهائی آگهی‌های عرضه سهام بلوکی شرکت‌های سرمایه‌گذاری پارس آریان و توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی در چارچوب توافقنامه امهال و الحاقیه منتشر شد.

در اولین مرحله و در تاریخ 17 تیر 1399 سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری پارس آریان و توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی واگذار و وجه آن به بانک صادرات ایران پرداخت شد و در آخرین مرحله و پس از ارائه گزارش توجیهی، اصلاح ساختار مالی و اخذ مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار و پس از واگذاری سهام شرکت گروه سرمایه‌گذاری مسکن به شرکت توسعه برق و انرژی سپهر به قیمت دفتری، سرانجام در تاریخ 26 مرداد ماه 1399 سهام مدیریتی شرکت گروه سرمایه گذاری مسکن به قیمت هر سهم 570,12 ریال و توسط شرکت توسعه برق و انرژی سپهر فروخته شد.

با انجام معاملات مذکور و پرداخت مبلغ حاصل از فروش به بانک صادرات ایران عملاً تمامی بدهی‌های معوق شرکت توسعه برق و انرژی سپهر و گروه سرمایه‌گذاری خوارزمی به بانک صادرات ایران پرداخت شد. طول دوره بازپرداخت به 22 سال افزایش یافت و عملاً نرخ بهره مؤثر به زیر 10 درصد کاهش یافت. صورتهای مالی شرکت توسعه برق و انرژی سپهر اصلاح شد و زیان انباشته شرکت مذکور صفر شد، مبلغی حدود 400,7 میلیارد ریال در شرکت سرمایه‌گذاری خوارزمی سود حاصل از فروش دارائی‌ها ایجاد شد، بخش قابل قبولی از سیاست بازآرائی سبد سرمایه‌گذاری شرکت عملیاتی شد و از همه مهمتر مالکیت نیروگاه شهید منتظر قائم در گروه خوارزمی تثبیت شد و به تبع آن امکان عرضه سهام شرکت توسعه برق و انرژی سپهر در بورس فراهم شده است و از طرفی امکان توسعه نیروگاه و جذب سرمایه‌گذاری‌های جدید در شرکت توسعه برق و انرژی سپهر فراهم شد.

تمامی این دستاوردهای خوب اتفاق نمی‌افتاد مگر به مدد الهی، نیت خالصانه و صادقانه تیم مدیریتی و اجرایی در شرکت سرمایه گذاری خوارزمی، حمایت و همکاری‌های مدیرعامل، اعضاء هیأت مدیره و مدیران و بدنه کارشناسی مجموعه بانک صادرات ایران، شرکت سرمایه‌گذاری گروه مالی سپهر صادرات، شرکت تأمین سرمایه سپهر و از همه مهمتر اراده جمعی تمامی ارکان یاد شده.

نیروگاه شهید منتظر قائم به عنوان یکی از مهمترین دارائی‌های شرکت سرمایه‌گذاری خوارزمی از جایگاه ویژه‌ای در صنعت برق و انشاءالله سهام شرکت توسعه برق و انرژی سپهر از جایگاه ویژه ای در بازار سرمایه کشور برخوردارند. بدیهی است به آنچه که اعلام کرده‌ایم در جهت ثروت آفرینی پایدار برای نسل‌ها متعهدیم و این تعهد در تصمیم جسورانه مدیران وقت شرکت سرمایه‌گذاری خوارزمی در زمان خرید نیروگاه، مذاکرات تا انعقاد قرارداد امهال و در نهایت انعقاد الحاقیه امهال و تسویه بدهی‌ها جلوه گر شده است.

با مدد الهی و تلاش روزافزون همه ارکان شرکت، سهامداران محترم از دستاوردهای تلاش‌های یاد شده بهره مند خواهند شد و ما هم شادیم به شادی سهامداران گرامی. 

منبع: هفته نامه بورس


تعداد بازدید : 3558
:: ثبت نظر ، پیشنهاد و انتقاد ...
:: فرم ارتباط ...
:: ثبت پرسش ...
:: فرم تماس با ما ...