Kharazmi Investment Group

ثروت آفرینی پایدار برای نسل ها

:: سبدگردان الگوریتم تنها شرکتی است که توانست مجوز دانش بنیان از معاونت علمی ریاست جمهوری را کسب کند - 1402/11/13حامدی نیا مدیر عامل شرکت سبدگردان در گفتگو با  روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری خوارزمی گزارش عملکردی را در قالب مصاحبه خبری به شرح زیر اعلام کرد:

1. لطفاً مختصری درباره سوابق و فعالیت‌های شرکت  توضیح بفرمایید؟

شرکت سبدگردان الگوریتم به ‌عنوان عضوی از خانواده بزرگ گروه سرمایه‌گذاری خوارزمی با هدف ارائه خدمات تخصصی در حوزه مدیریت دارایی و در قالب شرکت سهامی خاص در سال 1396 تاسیس گردید. سهامدار عمده شرکت سبدگردان الگوریتم، شرکت گروه مالی الگوریتم، از جمله شرکت‌های سرمایه‌گذاری فعال در بازار سرمایه کشور ، و یکی دیگر از نهادهای مالی زیرمجموعه شرکت سرمایه‌گذاری خوارزمی می‌باشد.

اهم فعالیت های شرکت به شرح ذیل میباشد:

الف- مدیریت سبد‌ سرمایه‌گذاری مشتریان به‌صورت اختصاصی با ارزش دارایی های تحت مدیریت ؛

ب- مدیریت صندوق‌های سرمایه‌گذاری شامل: صندوق با درآمد ثابت دارا الگوریتم، صندوق با درآمد ثابت راسا الگوریتم، صندوق سهامی مانا الگوریتم، صندوق بازار گردانی کوشا الگوریتم، صندوق جسورانه پویا الگوریتم و صندوق جسورانه رشد یکم پیشگام؛

ج - طراحی صندوق‌های سرمایه‌گذاری با ساختار و استراتژی‌های سرمایه‌گذاری جدید؛

د- ارائه خدمات مشاوره سرمایه‌گذاری و مالی؛

ه – پذیرش سمت ناظر در حوزه تأمین مالی جمعی.

اهم برنامه های توسعه ای شرکت سبدگردان الگوریتم به شرح ذیل میباشد:

•           افزایش خالص ارزش دارایی‌های صندوق‌های تحت مدیریت؛

•           افزایش دارایی سبدهای اختصاصی تحت مدیریت؛

•           تأسیس و راه‌اندازی صندوق‌ سرمایه‌گذاری طلا؛

•           تاسیس و راه‌اندازی صندوق اهرمی؛

•           تأسیس و راه‌اندازی صندوق‌ سرمایه‌گذاری خصوصی؛

•           تأسیس و مدیریت صندوق نیکوکاری؛

•           تأسیس و مدیریت صندوق بازنشستگی تکمیلی؛

•           تاسیس صندوق سرمایه گذاری بخشی.

2. با توجه به فضای فعلی بازار سرمایه چه چشم اندازی را از آینده شرکت ترسیم کرده‌اید؟

باتوجه به اقبال روزافزون سرمایه‌گذاران به سرمایه‌گذاری غیرمستقیم و پتانسیل بالای ایجاد ابزارهای مالی پیش ¬بینی می‌شود صنعت مدیریت دارایی، شاهد رشد قابل توجهی باشد و سبدگردان الگوریتم نیزسهم بازار قابل توجهی در این صنعت  داشته باشد.

3. در حال حاضر شاهد حضور تعداد بسیاری از تحلیلگران، معامله‌گران و سبدگردان‌های شخصی در بازار هستیم، در این مورد چه نظری دارید؟

حضورهرچه بیشتر تحلیلگران ومعامله‌گران باعث افزایش پویایی بازار خواهد بود، اما در خصوص سبدگردان‌های شخصی (بدون اخذ مجوز از سازمان بورس) می‌تواند موجب ضرر و زیان سرمایه‌گذاران و سوء استفاده‌هایی گردد در نهایت اعتبار کسب و کار سبدگردانی را با مخاطره مواجه سازد و اعتماد عمومی را نسبت به بازار سرمایه از بین ببرد.

4.  چگونه باید به شرکت های سبدگردانی اطمینان کنیم و آن را انتخاب کنیم؟

تمامی شرکت‌های سبدگردانی تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار می باشند، برای انتخاب یک شرکت سبدگردانی می‌توان به سابقه مدیران و سهامداران شرکت و همچنین عملکرد آن شرکت در مدیریت دارایی‌های تحت تملک آن شرکت در سال‌های گذشته و مقایسه آن با عملکرد سایر سبدگردان ها توجه نمود. همچنین ارزش دارایی‌های تحت مدیریت یک شرکت نیز معیار مناسبی برای بررسی اعتبار آن می‌باشد. در حال حاضر سبدگردان الگوریتم با ایجاد اختلاف بازدهی مثبت نسبت به شاخص کل در سال اخیر توانسته است عملکرد مطلوبی برای سرمایه‌گذاران ایجاد نماید.

5. برای سرمایه گذارانی که بدون تخصص وارد بازار سرمایه شده اند چه پیشنهادی دارید؟

استفاده ازابزارهای موجود در راستای سرمایه‌گذاری غیرمستقیم موجب کاهش ریسک‌ و همچنین سرشکن شدن هزینه‌های مدیریت دارایی می‌شود، برهمین مبنا سرمایه‌گذارانی که تخصص یا زمان کافی برای مدیریت دارایی‌های خود در بازار سرمایه را ندارند بهتر است از روش‌های غیرمستقیم استفاده نمایند.

8. حداقل میزان سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها و سبدگردانی چقدر است؟

حداقل میزان سرمایه گذاری در صندوق ها بر اساس مفاد اساسنامه مشخص می شود، لیکن در اکثر صندوق های سرمایه گذاری حداقل میزان سرمایه گذاری،  صدور و یا خرید یک واحد می باشد، در خصوص سبدگردانی اختصاصی، موضوع فوق به سیاست های هر شرکت مربوط می¬گردد. استراتژی سبدگردان الگوریتم در راستای کمک به توسعه سرمایه‌گذاری مستقیم به نحوی است که سرمایه‌گذاران محترم با حداقل مبلغ نیز می‌توانند نسبت به سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری و یا ایجاد سبد اختصاصی اقدام نمایند.

9. حداقل مدت سرمایه‌گذاری از طریق سبدگردانی چقدر است؟

به‌طورکلی هیچگونه محدودیتی در خصوص مدت زمان سرمایه‌گذاری از طریق سبدگردانی وجود ندارد و قراردادها در صورت موافقت طرفین قابل تمدید می باشد.

11. برای بازارگردانی چه مقدار منابع مالی در اختیار مدیر صندوق قرار گرفته است؟

این موضوع بر اساس توافق بین بازارگردان و تأمین کننده مشخص می¬گردد. لیکن با درنظرگرفتن بدترین شرایط، ممکن است که منابع مورد نیاز  جهت انجام تعهدات در بیش از 20 روز متوالی در اختیار مدیر صندوق قرار گیرد.

12. مشتریان شما عموماً چه کسانی هستند و روشهای سرمایه‌گذاری از طریق سبد گردانی به چه صورتی است؟

سرمایه‌گذاران حقیقی و سرمایه‌گذاران حقوقی هردو از مشتریان شرکت می باشند، لیکن عمده مشتریان شرکت را اشخاص حقوقی تشکیل می‌دهند. سرمایه‌گذاری از طریق سبدگردانی برمبنای انتظارات و درجه ریسک‌پذیری سرمایه‌گذار صورت می گیرد.

13. استراتژی معاملاتی  صندوق مانا الگوریتم به چه صورت است؟

در صندوق مشترک مانا الگوریتم تلاش می‌شود تا برمبنای ارزش ذاتی و روند سودآوری شرکت‌ها، دارایی‌های در اختیار، سرمایه‌گذاری گردد. بخش عمده‌ای از پرتفوی سرمایه‌گذاران بر مبنای تحلیل بنیادی تشکیل می‌گردد.

 15. گزارش دهی سبدگردان به چه صورتی است؟

در خصوص صندوق های سرمایه¬گذاری کلیه اطلاعات صندوق در تارنمای آن موجود می¬باشد. همچنین سرمایه گذاران قادر می باشند از طریق سایت صندوق و همراه داشتن نام کاربری و رمز عبور به اطلاعات سرمایه گذاری خود دسترسی داشته باشند. در خصوص سبدهای اختصاصی گزارش دهی به صورت ماهانه توسط شرکت سبدگران انجام می گردد، همچنین سرمایه گذاران قادر می باشند از طریق سایت پرتال مشتریان به گزارش‌ها عملکرد سبد اختصاصی خود دسترسی یابند.

17.  انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری فعال در بورس کدامند و جایگاه صندوق های شما کجاست؟

در سال های اخیر صندوق های سرمایه گذاری بسیار متنوع شده اند که شرکت سبدگردان الگوریتم در صندوق های سرمایه گذاری با ساختار قابل معامله و صدور و ابطالی فعال می باشد. جایگاه صندوق‌ها چه ازنظر عملکرد و چه از نظر ارزش دارای نوسان بسیار است لیکن صندوق‌های تحت مدیریت سبدگردان الگوریتم دارای جایگاه مناسبی می باشند. عدم پذیرش ریسک زیاد در سبدگردان الگوریتم سبب شده است بازدهی صندوق‌ها از عملکرد با ثباتی برخوردار باشد.

18.  مزایای صندوق سرمایه‌گذاری چیست؟

مدیریت حرفه‌ای دارایی‌ها توسط تحلیلگران خبره و سرشکن شدن هزینه مدیریت بین تمامی سرمایه‌گذاران از جمله مزیت‌های صندوق‌های سرمایه‌گذاری می‌باشد.

19. اهم دستاورد های شرکت از ابتدای سال تا کنون چه بوده است؟

نرخ سود صندوق های با درآمد ثابت تحت مدیریت: در 10 ماهه ابتدای سال 1402 متوسط نرخ سود مؤثر سالانه صندوق های با درآمد تحت مدیریت از متوسط حدود 26 درصد به متوسط حدود 28 درصد رسیده است.

در خصوص ارزش دارایی های تحت مدیریت صندوق با درآمد ثابت دارا الگوریتم این شرکت توانسته از ابتدای سال تا کنون بیش از 100 درصد، ارزش دارایی های تحت مدیریت خود را افزایش دهد.

در خصوص عملکرد در زمینه بازدهی مناسب در زمینه مدیریت صندوق سهامی نسبت به شاخص، سبدگردان الگوریتم توانسته است در یک سال منتهی به 30 دی ماه 1402 با پذیرش ریسک بسیار محدود همراه با تنوع و نقدشوندگی کافی پرتفوی، حدود 7 درصد بیشتر از شاخص بازار سرمایه بازدهی کسب نماید.

در حوزه تامین مالی جمعی نیز این شرکت در 10 ماهه سال جاری، از طریق سکو های تحت نظارت خود توانسته 62 طرح به ارزش حدود 350 میلیارد تومان تامین مالی انجام دهد. لازم به ذکر است در سال گذشته تعداد طرح ها و مبلغ تامین مالی شده به ترتیب حدود 41 طرح و 135 میلیارد تومان بوده است.

20. اهم اقدامات صورت گرفته شرکت در زمینه سرمایه گذاری جسورانه چیست؟

شرکت سبدگردان الگوریتم به عنوان مدیر دو صندوق جسورانه بورسی مؤثر در بازار سرمایه در حال فعالیت است. این صندوق ها شامل صندوق جسوارنه رشد یکم پیشگام با سرمایه 240 میلیارد تومان و تعداد 15 شرکت سرمایه پذیر نظیر کسب و کار هایی نظیر باسلام، میاره، همراه مکانیک و.... با ارزش سرمایه گذاری حدود 200 میلیارد تومان میباشد؛ که نشان از عملکرد بسیار مناسب این صندوق از بابت میزان سرمایه گذاری صورت گرفته نسبت به سایر صندوق های مشابه است.

صندوق جسورانه پویا الگوریتم از دیگر صندوق های جسورانه های تحت مدیریت این شرکت میباشد. سرمایه، تعداد شرکت های سرمایه پذیر و حجم سرمایه گذاری صورت گرفته به ترتیب برابر 50 میلیارد تومان، 8شرکت و 24 میلیارد تومان میباشد.

لازم به ذکر است، سبدگردان الگوریتم به واسطه ی حضور پر رنگ خود در زمینه سرمایه گذاری جسورانه، در شهریور سال 1402 موفق به اخذ مجوز دانش بنیان از معاونت علمی ریاست جمهوری به عنوان تنها شرکت سبدگردان دانش بنیان کشور گردید.تعداد بازدید : 369
:: ثبت نظر ، پیشنهاد و انتقاد ...
:: فرم ارتباط ...
:: ثبت پرسش ...
:: فرم تماس با ما ...