Kharazmi Investment Group

ثروت آفرینی پایدار برای نسل ها

:: گام‌های سازمان برای اصلاح بورس - 1394/02/22

نویسنده:علیرضا کدیور
تحلیلگر بازار سرمایه

نشست خبری روز گذشته رییس سازمان بورس اوراق بهادار چندین بخش مهم در برداشت، یکی از موضوعات مهمی که می‌توان به آن اشاره کرد، اصلاح نحوه مدیریت صندوق توسعه بازار بود.

 این صندوق طی چند ماه گذشته که آغاز به کار کرده، تحت نظارت سازمان بورس اوراق بهادار فعالیت خود را انجام می‌دهد. با وجود اینکه در ظاهر اعلام می‌شود مدیریت صندوق بازار با سازمان نیست، فعالان بازار معتقدند که فعالیت این صندوق تحت نظارت سازمان بورس انجام می‌شود. در صورتی که این نظارت از سوی این سازمان تناقضی غیرقابل پذیرش است چراکه سازمان بورس خود تنها حق نظارت بر اجرای بجای قوانین و مقررات در نحوه معاملات و فعالیت سرمایه‌گذاران دارد و نمی‌تواند مدیریت بزرگ‌ترین صندوق توسعه بازار که تاثیر بسزایی در روند صعودی و نزولی دارد را داشته باشد. از سوی دیگر در این خصوص باید گفت هیچ سازمانی نظارتی علیه خود نخواهد داشت بنابراین در برخی مواقع ممکن است به دلیل تضاد منافع شبهاتی را ایجاد کند.

هرچند که مدیریت این صندوق توسط سازمان بورس ایراد دارد اما مشاهده پرتفوی این صندوق به صورت لحظه‌یی گامی مثبت در روند شفاف‌سازی است. افزایش دامنه نوسان در بورس، موضوع دیگری بود که باید گفت این موضوع بر تناقض در تصمیمات سازمان بورس دلالت دارد چراکه بورس بازاری است که اکثر سهام آن ریسک پایین‌تری نسبت به سهام فرابورس دارد بنابراین افزایش دامنه نوسان در بورس گامی مثبت با تاثیری اندک در روند معاملات است. همچنین رییس سازمان بورس، نوسان قیمت سهام را به متغیرهای درونی و بیرونی ازجمله مذاکرات هسته‌‌یی، سیاست‌های دولت برای کنترل تورم و رکود اقتصاد و... نسبت داد باز هم به معنای این است که سازمان بورس نقشی در نوسان قیمت شرکت‌ها نباید داشته باشد.

 در صورتی که صحبت‌های عنوان شده امروز دخالت سازمان بورس در روند معاملات را بازگو می‌کند از سوی دیگر نکات مطرح شده از سوی دکتر فطانت به این معناست که روند طی شده در بورس کاملا طبیعی و بدون حمایت یا دخالت در معاملات صورت گرفته است.

بار دیگر باید گفت که سازمان بورس اوراق وظیفه نظارت بر روند معاملاتی درست، قانونی و دور از هر گونه دستکاری را بر عهده دارد که این نکته در عرضه‌های اولیه‌یی که طی چند ماه گذشته میهمان تالار حافظ شدند دیده نشد، باید گفت سازمان بورس وظیفه اصلی خود را فراموش کرده و اسیر حاشیه‌های بازار شده است. البته نکته دیگری که روند شفاف‌سازی معاملات را رقم می‌زند، انتشار اطلاعات ناشران به صورت مستقیم در سامانه کدال است که موجب کاهش استفاده از اطلاعات پنهان یا نهانی است. در مجموع به نظر می‌رسد، رویکرد سازمان بورس امیدواری‌هایی درخصوص کاهش دخالت در روند معاملاتی را می‌دهد. همچنین باید گفت تدابیر در پیش گرفته شده امکان استفاده از رانت اطلاعاتی را به حداقل ممکن می‌رساند که این موضوعات می‌تواند جو منفی که در بازار ایجاد شده را مثبت کند.

منبع: روزنامه تعادل/ 22 اردیبهشت 1394تعداد بازدید : 4826
:: ثبت نظر ، پیشنهاد و انتقاد ...
:: فرم ارتباط ...
:: ثبت پرسش ...
:: فرم تماس با ما ...