Kharazmi Investment Group

ثروت آفرینی پایدار برای نسل ها

:: مدیرعامل شرکت گروه نوآوران پایانیک در هفتمین همایش مدیران گروه سرمایه‌گذاری خوارزمی: وفاق هیات مدیره، عامل پیشرفت سازمان‌های امروزی است - 1395/05/14

دومین روز از هفتمین همایش مدیران گروه سرمایه‌گذاری خوارزمی در سالن کنفرانس هتل بین‌المللی شهریار در حال برگزاری است.

محمد خلج، مدیرعامل شرکت گروه نوآوران پایانیک در این نشست به موضوع مدیران و رهبری اثربخش پرداخت و خاطرنشان کرد: در کشور ماچه بسا اعضای هیات مدیره دربرخی شرکتها نقش‌های خود را به شکل مناسب ایفا نمی‌کنند و از مسایل راهبردی که باید در هیات مدیره درباره آنها صحبت شود، اطلاعی ندارند. این در حالی است که وفاق و هماهنگی میان اعضای هیات مدیره می‌تواند نقش موثری در پیشرفت سازمان داشته باشد. هر یک از اعضای هیات مدیره باید از سرمایه شرکت، سهم بازار، تناسب منابع شرکت با اهداف تعیین شده، نسبت بدهی و سرمایه نسبت به رقبا، بازدهی دارایی‌ها، تعداد پرسنل و ... مطلع باشند و درباره تصمیم‌ها و اقدامات اثرگذار سازمان اتفاق نظر داشته باشند.
او ادامه داد: هیات مدیره در ساختارهای سنتی نقش ماشین امضا را دارند و فقط صورت جلسات به امضای آنها می‌رسد. در این سازمان‌ها هیات مدیره در نقش منفعل و تشریفاتی فرومی‌روند و فقط تبعیت از قانون و کنترل‌های محدود را وظیفه خود می‌دانند و سرنوشت سازمان را به دست مدیرعامل می‌سپرند. آنها درگیر امور روزمره و جاری هستند و کمتر به مسایل راهبردی می‌پردازند. این در حالی است که اگر اتفاقی برای شرکت بیفتد، همه اعضای هیات مدیره طبق قانون تجارت در قبال آن مسوول هستند.
خلج با اشاره به تغییرات محیط کسب و کار و تبدیل شدن مقوله رهبری به یکی از چالش‌های اساسی سازمان‌ها گفت: در شرایط کنونی سازمان‌های ما نیازمند توان بیشتر، تفکر، تحلیل طراحی و اقدام استراتژیک هستند. در چنین شرایطی هیات مدیره اثربخش، به عنوان نهادی توانا در راهبری خردمندانه سازمان به سمت چشم‌انداز مطلوب محسوب می‌شود. اعضای هیات مدیره باید 80 درصد رهبری و 20 درصد نقش مدیریتی را ایفا کنند، یعنی به جای کارایی، اثربخشی را مورد توجه قرار دهند.
او در پایان بلندپروازی، خطرپذیری، قابلیت رویت تصاویر بزرگ‌تر، حوصله و شکیبایی، خلاقیت، انسان‌دوستی و هوش اجرایی را از ویژگی‌های اساسی هیات مدیره تاثیرگذار برشمرد و تاکید کرد: اطلاعات مورد نیاز هیات مدیره باید دامنه وسیع و بین‌المللی داشته باشد و از طریق کانال مناسب در سازمان به هیات مدیره منتقل شود. آموزش و توسعه اعضای هیات مدیره از ضروریات سازمان است که اگر به آن توجه نشود، مرگ سازمان محتمل است.تعداد بازدید : 903
:: ثبت نظر ، پیشنهاد و انتقاد ...
:: فرم ارتباط ...
:: ثبت پرسش ...
:: فرم تماس با ما ...