Kharazmi Investment Group

ثروت آفرینی پایدار برای نسل ها

آشنایی با شرکت سرمایه گذاری خوارزمی


شرکت سرمایه‌گذاری خوارزمی درسال 1376 با سرمایه 100 میلیارد ريال به صورت سهامی خاص به ثبت رسید و در سال 1384 با هدف توسعه فعالیت‌ها، گسترش مشارکت در انواع طرح‌های سرمایه‌گذاری و ورود به عرصه صنعت سرمایه‌گذاری کشور، به سهامی عام تغییر یافت. سهام شرکت در سال 1389 نزد سازمان بورس و اوراق بهادار ثبت و در اسفند ماه همان سال در بازار اول فرابورس ایران پذیرفته شد و هم‌اکنون با نماد معاملاتی «وخارزم» در بازار اول بورس اوراق بهادار تهران در حال معامله است. سرمایه شرکت سرمایه‌گذاری خوارزمی طی چند مرحله افزایش تا مبلغ 10,000 میلیارد ريال در سال 1393 افزایش یافته است. سرمایه شرکت سرمایه گذاری خوارزمی در تابستان سال 1394 نیز  با طی مراحل قانونی به مبلغ 12,500 میلیارد ریال رسید. براساس مصوبه مجمع فوق العاده شرکت (مورخ 25 اسفند 1399) و بعد از اخذ مجوزهای لازم، سرمایه شرکت به  18,700میلیارد ریال رسید که این افزایش سرمایه در 10 شهریور 1400 به ثبت رسید.

سهام شناور آزاد ٤٧ درصدي (رتبه ٣٣ درميان ٣٩٥ شركت بورسي و فرابورسي) و حجم بالاي معاملات سهام، شركت را در ميان ٥٠ شركت فعال بازار سرمايه ايران قرار داده كه حاكي از نقدشوندگي و شفافيت مطلوب این شركت در بازار سرمایه کشور است.

شرکت سرمایه ‌گذاری خوارزمی طی سال‌های گذشته توانسته سرمایه گذاری های خود را در صنایع پربازده متنوع سازد. این شرکت همچنین با توجه ویژه به مزیت‌های نسبی کشور و منطقه، ماهیت فعالیت‌های ذی‌نفعان استراتژیک و فرصت‌های سرمایه‌گذاری، محورهای عمده کسب و کار خود را در قالب برنامه راهبردی تعریف کرده است.

افزایش ثروت سهامداران از طریق خلق سود پایدار و با کیفیت، به عنوان مهم‌ترین مأموریت شرکت، کمک به توسعه اقتصادی کشور و افزایش کارایی بازار سرمایه به عنوان مهمترین اهداف شرکت و «ثروت‌آفرینی پایدار برای نسل‌ها» به عنوان شعار اصلی شرکت تعیین شده است. در این راستا هدف­گذاری مناسبی برای دستیابی به پرتفوی هدف شرکت سرمایه گذاری خوارزمی در هفت حوزه راهبردی برخوردار از چشم‌انداز مطلوب سرمایه‌گذاری صورت گرفته که صنعت بانکداری، صنعت ساختمان و مسکن، معادن و صنایع معدنی، انرژی(صنایع نفت، گاز و پتروشیمی و صنعت برق)، فناوری اطلاعات (با تأکید بر فناوری اطلاعات بخش بانکی کشور)، بازرگانی، و بازار سرمایه و سایر فرصت‌های پربازده سرمایه‌گذاری را شامل می شود.

هیأت مدیره شرکت سرمایه‌گذاری خوارزمی با مشارکت شرکت های گروه با تدوین و تصویب کلیات برنامه راهبردی شرکت در تیر ماه سال 1399چشم‌انداز تازه‌ای را پیش روی سهامداران و ذ‌ی نفعان شرکت ترسیم کرد. بازآرايي پرتفوي بورسي و غيربورسي گروه در مسير ارتقاي شاخص هاي سودآوري و ريسک، تکميل پروژه نوسازي خطوط توليد شرکت لابراتوارهاي سينادارو با هدف توسعه محصول و بازار، ايجاد کارخانه استحصال طلاي معدن شادان، توانمندسازي و خروج معدود شرکت هاي گروه از زيان دهي، بازآفريني مدل کسب و کار و تجديد ساختار عمليات شرکت هاي توسعه ساختمان خوارزمي، تجارت گستران خوارزمي و شرکت توسعه مديريت سرمايه خوارزمي، توسعه فعاليت شرکت گروه خدمات بازار سرمايه الگوريتم، توسعه نظام هاي مديريت و حاکميت شرکتي و ارتقاي شفافيت از مهمترين محورهاي برنامه عملياتي دوساله گروه سرمايه گذاري خوارزمي است.

«وخارزم» در سال 1400 در راستای شفاف سازی وضعیت شرکت سرمایه گذاری خوارزمی در رتبه اعتباری بلند مدت از سوی شرکت رتبه بندی «پایا» حائز رتبه +BBB(کیفیت اعتباری قابل قبول) شد و در بخش سرمایه گذاری «دورنمای باثبات» را کسب کرد.

شرکت سرمایه گذاری خوارزمی در سال 1394 از سوی سازمان مدیریت صنعتی ایران به عنوان یکی از 10 شرکت «پیشرو» در کشور معرفی شد. همچنین این شرکت که در سال 1393 در میان شرکت های ایرانی جایگاه 107 را به خود اختصاص داده بود، در سال 94 با 36 پله رشد در میان 100 شرکت برتر کشور، رتبه 71 را کسب کرد.

در رتبه بندی 500 شرکت برتر ایران در پایان سال 1398 شرکت سرمایه گذاری خوارزمی رتبه 112 را کسب کرد که نسبت به سال قبل از آن 4 رتبه رشد داشته است. سرمایه گذاری خوارزمی در رتبه بندی 500 شرکت برتر ایران در سال 1397 رتبه 116 را از آن خود کرد، ضمن اینکه  در گروه رتبه بندی صد شرکت دوم برتر ایران در پایان سال 98 رتبه اول بالاترین ارزش افزوده را کسب کرد. ارزش افزوده این شرکت در پایان سال مورد گزارش 15هزار و 234 میلیارد ریال بوده است در حالی که این شرکت در پایان سال 97 در میان گروه رتبه بندی صد شرکت دوم برتر ایران از نظر شاخص ارزش افزوده در رتبه چهارم قرار داشت.

 تهران، سعادت آباد، بلوار فرهنگ، نبش خیابان 24 شرقی، پلاک 18، کدپستی: 1997843665

تلفن: 88569283-021                فاکس: 88569279- 021            امور سهام:   88569283 -021

www.kharazmi.ir