مطالب  مقالات تحلیلی


تکرارهای بی‌پایان/ یادداشتی از دکتر پویا جبل‌عاملی - 1397/07/22

گاهي رصد تحولات اقتصادي ايران به‌دليل تکرار سياست‌هاي اشتباه، عذاب‌آور مي‌شود. اين خصيصه تکرار، به‌خصوص در عکس‌العمل‌هاي دولت به شوک‌هاي ارزي، پررنگ‌تر مي‌شود.

رشد سود سهام تحت تاثير رشد نرخ ارز/ يادداشتي از دکتر وحید زندیه - 1397/07/14

از جمله دلايل رشد بيش از 66 درصدي شاخص کل بورس طي نيمه اول سال جاري مي‌توان به انتظارات فعالان بازار از رشد سودآوري شرکت‌ها به‌ويژه در شرکت‌هاي صادرات محور و داراي تراز مثبت ارزي (متأثر از رشد نرخ ارز) و صنايعي که از رشد تورم انتظاري منتفع مي‌شوند (متأثر از رشد نرخ فروش محصولات) اشاره کرد.

آیا دولت پشت نوسان ارزی است؟/ یادداشتی از محمود امینی - 1397/07/14

در تاريخ معاصر، هيچ دولتي از افزايش نرخ ارز استقبال نکرده است و دولت دوازدهم نيز در اين خصوص متفاوت از دولت‌هاي گذشته نيست.

نئوليبرال‌تر از تاچر/ نگاهي با دوربين به اقتصاد ايران در گفت‌وگو با احمد سيف - 1397/07/02

در اينكه اقتصاد ايران بيمار است، نه فقط در ميان اهل دانش اقتصاد، بلكه نزد مردم عادي كوچه و خيابان اتفاق نظر وجود دارد، اما در آنكه علت يا علل اين بيماري چيست و چه دوا و درماني براي آن مي‌توان تجويز كرد، تشتت آرا وجود دارد.

10 فرمان سیاست‌گذاری/ یادداشتی از دکتر تیمور رحمانی - 1397/06/24

اقتصاد ايران در شرايط خطيري است و با وجود آنکه ممکن است رفتار بهينه ناشي از عدم امکان هماهنگي تصميم‌گيران انفرادي حکم کند هرکدام در اين شرايط به دنبال حداکثر‌سازي منافع و حداقل‌سازي زيان‌هاي خود باشيم و بي‌ثباتي بازارها نيز خوان گسترده‌اي فرا روي ما نهاده است که به منافع سرشاري به شکل عايدي سرمايه‌اي دست يابيم و فاصله ثروت خود از ديگران را بيفزاييم

بازار ثانویه ارز چه مقدار از نیازهای شرکت های بورسی را تأمین می کند؟ - 1397/06/23

پس از افزايش نرخ ارز در پايان سال ?? و ابتداي سال 97، دولت جهت ايجاد ثبات در بازار ارز اقدام به تک ­نرخي کردن ارز و محدوديت معاملات نقد در صرافي‌ها نمود.

فرصت از دست نرود!/ یادداشتی از دکتر پویا جبل عاملی - 1397/06/18

به‌نظر مي‌رسد سرعت وقايع اقتصادي کشور بيش از پيش‌بيني‌هاي رسمي باشد. اين اتفاقات به‌خصوص براي مردم دور از مرکز قدرت جغرافيايي و سياسي، بسي دردآورتر و غيرقابل تحمل‌تر شده است. آن شهروندي که در فلان شهر کوچک؛ فرسنگ‌ها دور از پايتخت است، کجا قادر بوده دسترسي به بازار ارز و طلا و بورس داشته باشد تا بتواند اندکي سرمايه ناچيز خود را حفظ کند؟

لنگر کشتی بازار ارز/ یادداشتی از دکتر سیدعلی مدنی‌زاده - 1397/06/17

کشتي براي آرام گرفتن کنار ساحل نيازمند لنگر است. مردم نيز براي انجام امور اقتصادي با آرامش به لنگر ذهني نياز دارند. به‌عبارت ديگر، رفتار قيمت‌گذاري اسمي آحاد مردم در بازارهاي مختلف مانند بازار ارز، اوراق، کالا، مسکن، خودرو و... نياز به لنگر اسمي دارد؛ يعني بتوانند براساس حداقل يک قيمت اسمي برنامه‌ريزي و تصميم‌گيري کنند. مردم بايد باور داشته باشند که دولت خود را نسبت به چه چيزي متعهد مي‌داند.

هزینه‌های پیش روی بانک مرکزی/ یادداشتی از دکتر حسین توکلیان - 1397/06/11

فرض کنيد جمشيد فردي برجسته به لحاظ علمي باشد که قرار است به‌عنوان عضو هيات علمي در دانشگاهي به مدت ?? سال مشغول به کار شود. وي پس از يک سال کار در اين دانشگاه به دلايلي تصميم مي‌گيرد در دانشگاه ديگري مشغول به کار شود.

گام‌هایی برای بهبود سیاست ارزی/ يادداشتي از حميد آذرمند - 1397/06/06

متن نمونه

اهم انتظارات بازار سرمایه از بازار پول/ يادداشتي از دکتر امیر وفایی - 1397/06/04

مهمترين نقاط تلاقي بازار پول و سرمايه در دو موضوع مهم نرخ بهره و نرخ ارز خلاصه ميشود که مهمترين انتظارات بازار سرمايه از بازار پول در دو بخش به طور مجزا بررسي شده است.

بسته جدید ارزی بانک مرکزی و بازار سرمایه/ یادداشتی از دکتر سید رضا موسوی - 1397/06/03

نوسان نرخ ارز به مثابه متغيير کلان اقتصادي تمامي ارکان اقتصاد و نه صرفاً دو يا چند بخش را تحت تأثير قرار مي دهد.

بازار ارز و بحران ارزی/ یادداشتی از دکتر صالحی اصفهانی - 1397/05/20

آيا راه‌حل جلوگيري از بحران ارزي به‌کارگيري بازار آزاد براي ارز است؟ سال‌ها است که بسياري از اقتصاددانان به دولت توصيه مي‌کنند نرخ ارز را به ساز و کار بازار واگذارد و ميزان مشخصي از درآمد ارزي‌اش را از آن طريق به فروش برساند و اگر نگران تلاطم قيمت کالاهاي اساسي براي مصرف‌کننده کم درآمد است، از طريق يارانه نقدي يا يک صندوق نوسان‌گير قيمت به آن هدف برسد.

سیاست‌گذاری پولی و نرخ سود/ يادداشتي از دکتر محمد امیدی‌نژاد - 1397/05/08

دانشگاهيان و حرفه‌اي‌هاي صنعت مالي تمايل کمتري به کالبدشکافي موضوع نرخ سود و نقد و بررسي آثار درک ناصحيح اين نرخ بر عملکرد سيستم مالي کشور دارند.

12 حفره در سیاست‌گذاری ارزی/ يادداشتي از محسن جلال پور - 1397/04/30

«هر کس مرتکب يک اشتباه شود و براي آن هزار دليل بياورد، مرتکب هزار و يک اشتباه شده است.»

جنگ اقتصادی؛ استراتژی و تاکتیک/ یادداشتی از دکتر موسی غنی‌نژاد - 1397/04/24

متن نمونه

ارزپاشی و پول‌پاشی/ یادداشتی دکتر موسی غنی‌نژاد - 1397/03/20

گزارش‌هاي مسوولان دولتي نشان مي‌دهد که درخواست ثبت‌سفارش براي واردات کالا در دو ماه اخير به‌شدت و به گونه نامتعارفي بالا رفته است. تجربه عملکرد اقتصادي نزديک به نيم قرن اخير در ايران حکايت از رابطه تنگاتنگ و بسيار زيانبار پول‌پاشي و ارزپاشي دارد که دومي معمولا به‌دنبال اولي و در مقام تالي «ناگزير» آن از منظر سياست‌گذاران صورت مي‌گيرد.

زمانی برای اصلاحات اقتصادی/ سرمقاله تازه ترین شماره مجله «وخارزم» - 1397/02/31

سرانجام دونالد ترامپ، پس از گذشت يک سال و نيم از آغاز به کارش در کاخ سفيد، خروج آمريکا از برجام را اعلام کرد. اين خروج اگرچه با هدف ايجاد فشار سياسي و اختلال در اقتصاد ايران انجام شد، اما براي آمريکا بدون هزينه نيست؛

نرخ ارز و جزئیات فراموش‌شده - 1397/02/29

بسيار شنيده مي‌شود که افزايش نرخ ارز، «دست در جيب مردم کردن توسط دولت است» يا مثلا «دزدي قانوني دولت از مردم است». اين‌گونه تحليل افزايش نرخ ارز، جزئيات اقتصادي مهمي را از قلم مي‌اندازد که پرداختن به آنها هدف اين نوشته است.

استراتژی ارزی بدون برجام/ یادداشتی از دکتر پویا جبل‌عاملی - 1397/02/23

خروج آمريکا از برجام با احتمال کاهش درآمدهاي ارزي کشور همراه است. سياست ارزي مطلوب بايد بر مبناي اين سناريو طراحي شود.

اخذ تضامین بانکی از اروپا/ یادداشتی از دکترمحمدهاشم بت‌شکن - 1397/02/22

تحريم‌هاي ظالمانه عليه کشور به بهانه برنامه صلح‌آميز هسته‌اي نشان داد که چگونه مي‌توان با ايجاد اجماع جهاني و استفاده از ظرفيت پيچيده و يکپارچه نظام مالي-بانکي جهان، صحنه جنگ ديپلماسي را به نبرد تمام عيار اقتصادي تبديل کرد

فرصت تاریخی برای برجام بدون آمریکا/ یادداشتی از مهدی نصرتی - 1397/02/19

بديهي است که هدف اصلي ترامپ و دولت آمريکا از بازي‌هاي برجامي، بي‌ثبات‌سازي اقتصاد ايران و نگه داشتن کشور در وضعيت بلاتکليف است.

دلار، ملاک تعیین قیمت یورو/ یادداشتي از مرتضی سامی - 1397/02/17

فشارهاي سياسي آمريکا در برهه‌هايي بعد از انقلاب موجب ايجاد تفکر کمرنگ کردن نقش دلار در اقتصاد ملي و معاملات بين‌المللي کشورمان شد. اما با گذشت زمان و فروکش کردن موج تحريم‌ها و فشارها، ديد مذکور به فراموشي رفت و يا رنگ کمرنگي يافت.

بازار سرمایه و ريسك هاي سال 97 - 1397/02/01

سال 97 در شرايطي آغاز شد كه سايه ريسك هاي «ترامپ»، «تحولات منطقه اي» و «نرخ ارز» بيش از پيش بر سر اقتصاد ايران سنگيني مي كند. در همين حال، مي توان از نامگذاري هوشمندانه سال 97 به نام سال «حمايت از كالاي ايراني» و همچنين موفقيت دولت در دستيابي به سياستي واحد در قبال مساله ارز به عنوان نقاط قوت و ظرفيت هاي قابل اتكا براي توليد پادزهر سه ريسك يادشده نام برد.

چند نکته قابل‌تامل ارزی/ یادداشتی از دکتر محمدمهدی بهکیش - 1397/01/29

دولت در چند روز گذشته تصميماتي در زمينه ارز گرفته که براساس اطلاعاتي که مطرح شده، ‌توجيه آنها ساده به‌نظر نمي‌رسد. با مرور سريعي در تاريخ اقتصادي چند دهه گذشته اعم از قبل يا بعد از انقلاب نمي‌توان مورد موفقيت‌آميزي يافت که دولت بتواند توزيع ارز را به‌صورت کامل در دست گيرد.

لطفا دوباره فیل هوا نکنید/ یادداشتی از محسن جلال پور - 1397/01/26

تصميم جديد دولت براي نحوه بازگرداندن ارز حاصل از صادرات، تجار و بازرگانان کشور را نگران کرده است. اين مصوبه چيزي نيست جز بيرون آوردن غول «پيمان‌سپاري ارزي» از کوزه سياست‌گذاري. غولي که اوايل دهه ?? به زحمت به درون کوزه بازگردانده شد، با مصوبه اخير دولت ممکن است دوباره خارج شود.

ریشه‌های بی‌ثباتی ارز/ یادداشتی از رئیس سابق کانون صرافان - 1397/01/22

طي هفته‌هاي گذشته بار ديگر قيمت ارز در بازار با نوسانات افزايشي روبه‌رو شده و در اين حال رسانه‌ها بار ديگر هجوم و حمله خود را به مديران اقتصاد کشور آغاز کرده‌اند و البته ايرادي که مي‌گيرند بيشتر انتقاد از افزايش نرخ ارز است.کمتر کسي از نحوه توزيع و رانتي که در بازار ارز ايجاد شده گله مي‌کند و کسي سوال نمي‌کند دلايل اصلي اين نوسانات چيست و چرا آن علل و عوامل رفع نمي‌شود؟

پل ارتباطی بازار پول و ارز - 1397/01/20

کارشناسان معتقدند در سال‌هاي گذشته بانک مرکزي از دو ابزار تغيير نرخ سود بانکي و تزريق ارز، براي کنترل نرخ ارز استفاده کرده است؛ اما مي‌توان با بهره‌گيري از روش‌هاي نوين شرايط مطلوب را در بازارها ايجاد کرد و در اين خصوص مي‌توان از توسعه بازار بدهي بهره جست.

پیامدهای ارزی کاهش نرخ سود/ یادداشتی از دکتر تیمور رحمانی - 1396/11/24

در ماه‌هاي اخير، نرخ ارز طي چند مرحله افزايش قابل توجهي را تجربه کرده است و با وجود تلاش قابل توجه بانک مرکزي و وعده‌هاي زياد براي کنترل و در مواردي کاهش نرخ ارز اين فشار براي افزايش نرخ ارز همچنان پابرجا است. در اين خصوص چند پرسش مطرح است.

نیمه خالی بورس ۵۰ ساله/ یادداشتی از سعید اسلامی بیدگلی - 1396/11/15

امروز پنجاهمين سال آغاز فعاليت بورس در ايران است. يعني سال‌ها از ورود انديشه‌هاي توسعه‌گرايانه از طريق بازار به ايران گذشته و اقتصاد ايران هنوز در حسرت توسعه باقي مانده است.

منتفعان چرخه معیوب بازار ارز/ یادداشتی از محسن جلال‌پور - 1396/11/10

سياست ناصحيح مديريت نرخ ارز سابقه‌اي طولاني در اقتصاد ايران دارد.

رشد ملایم در ماه‌های آتی/ یادداشتی از دکتر حجت اله صیدی، مدیر عامل شرکت سرمایه‌گذاری خوارزمی - 1396/08/17

براي دستيابي به پيش‌بيني قابل اتکايي از وضعيت بازار اوراق بهادار در ماه‌هاي باقيمانده تا پايان سال جاري، بايد به تجزيه، تحليل و برآورد روند عوامل اصلي اثرگذار بر بازار سرمايه در سه سطح کلان، صنعت و بنگاه از دو منظر سياسي و اقتصادي پرداخته و بر اساس وزن هر کدام از عوامل موثر، برآوردي منطقي از وضعيت شاخص کل بورس را ارائه داد.

نرخ ارز: ثبات آری، سرکوب نه/ یادداشتی از دکتر فرخ قبادی - 1396/08/08

نوسانات شديد نرخ ارز، مخل تجارت خارجي است.

نقش ارز در بودجه‌ریزی/ یادداشتی مشترک از رضا بوستانی و پویا جبل‌عاملی - 1396/08/07

با شروع نيمه دوم سال، زيرمجموعه‌هاي دولت براي تنظيم بودجه سالانه به تکاپو مي‌افتند و تلاش‌ مي‌کنند خواست‌هاي اقتصادي، اجتماعي و سياسي خود را در لايحه بودجه منعکس کنند.

صادرات با کدام نرخ ارز/ یادداشتی از دکتر محمدمهدی بهکیش - 1396/08/06

اين روزها بحث توسعه صادرات در هر محفل اقتصادي مطرح است. زيرا که تقاضاي کالا و خدمات در داخل کشور به شدت کاهش يافته و به سطح سال هاي اول دهه ???? برگشته است.

سرمقاله «وخارزم» به قلم دکتر حجت اله صیدی/ تداوم پایدار - 1396/08/02

برگزاري هر مجمع سالانه در عين حال که تکميل فرايند پاسخ‌گويي است و مروري بر دستاوردهاي يک سال فعاليت و افت‌وخيزها و قوت‌ها و کاستي‌ها، فرصت مبارکي است براي نو کردن عهدي که با سهام‌داران گران‌قدر، ذي‌نفعان و همکاران تلاش‌گر بسته شده است براي رسيدن به اهداف بلند ثروت‌آفريني پايدار براي نسل‌ها.

نکاتی بر بازار امروز ارز/ یادداشتی از دکتر پویا جبل‌عاملی - 1396/07/18

تعديل نرخ ارز حداقل به ميزان تورم داخلي و خارجي

فوبیای نظام ارزی شناور/ یادداشتی از دکتر پویا جبل عاملی - 1396/07/12

به‌طور عجيبي يک خصوصيت ميان سردمداران نظام ارزي قفل شده (peg ) مشترک است.

بنیان پایدار/ سرمقاله شماره جدید «وخارزم» به قلم دکتر صیدی - 1396/07/01

در ميان? سال چهارم اجراي برنام? راهبردي هفت ساله در راستاي ثروت‌آفريني پايدار براي نسل‌ها، گروه جوان خوارزمي در آستان? برگزاري مجمع عمومي عادي سالانه، بر سکوي پرشي ديگر قرار گرفته است تا مسير رشد را -اگرچه دشوار و به‌غايت ناهموار- نيرومندتر از پيش بپيمايد.

این عملیات لو رفته است/ یادداشتی از دکتر داوود سوری، استاد اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف - 1396/06/09

هر روز صبح در ورودي‌هاي طرح زوج و فرد شاهد عبور و مرور خودروهايي هستيم که هر يک به نوعي سعي در استتار پلاک خود و عبور از مقابل دوربين راهنمايي و رانندگي را دارند، يکي برف شادي مي‌پاشد و ديگري تکه مقوايي بر پلاک مي‌چسباند، فرقي هم نمي‌کند هم خودروهاي ارزان‌قيمت و هم خودروهاي گران‌قيمت هر دو اين کار را مي‌کنند. هفته پيش شاهد چنين صحنه‌اي در صنعت بانکداري بوديم.

موانع احیای بانکداری اسلامی/ يادداشتي از ایمان نوربخش - 1396/06/07

در مورد تاريخچه بانکداري اسلامي گرچه روايت‌هاي متفاوتي است، اما مي‌توان گفت حدود ?? سال پيش براي اولين بار با همراهي برخي از کشورهاي اسلامي در محافل بين‌المللي اين مفهوم مطرح شد.

سرمقاله «وخارزم» شماره 42 به قلم دكتر حجت اله صيدي/ اشک‌ها و لبخندها - 1396/06/01

افزايش در سود اغلب شرکت‌هاي کنترلي، و کاهش در سود تقسيمي بسياري از شرکت‌هاي غيرکنترلي؛ اين خلاص? تصويري است که صورت‌هاي اولي? حسابرسي‌نشده براي گروه سرمايه‌گذاري خوارزمي در سال مالي منتهي به پايان خرداد ماه گذشته نشان مي‌دهد و بايد بر اساس مقررات بازار سرمايه تا پايان مرداد ماه افشا شود.

پيش لرزه هاي گسل مسكن - 1396/06/01

نتايج سرشماري نفوس و مسکن سال 95 که بخشي از آن اسفند ماه سال گذشته منتشر شد از «نامعادله عرضه و تقاضا»ي مسکن در کشور رونمايي کرد: 2.5ميليون مسکن خالي، 2.11ميليون اقامتگاه دوم يا خانه شبه‌خالي و البته همزمان اجاره‌نشيني 38درصد جمعيت شهرنشين کشور! ‌

تفاسیر خطا از تورم/ یادداشتی از دکتر پویا جبل‌عاملی - 1396/05/28

مسووليت اصلي تورم بر دوش چه نهادي است؟ در جهان مسووليت آن برعهده بانک مرکزي است.

درس‌هایی برای بانک‌های ایرانی/ یادداشتی از دکتر پویا ناظران - 1396/05/21

اگرچه بانک‌ مرکزي آمريکا به نظارت بر بانک‌ها مي‌پردازد، اما هيچ‌گونه ضمانتي درخصوص سپرده‌هاي مردم ارائه نمي‌کند.

سوزن و جوالدوز/ یادداشتی از دکتر حجت‌اله صیدی، مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری خوارزمی - 1396/05/19

در ميان پنج صنعت بزرگ جهان، بانکداري وضعيتي متفاوت دارد.

یادداشتی از دکتر پویا ناظران؛ مشکل اول اقتصاد ایران - 1396/05/18

همه به خطر بحران بانکي واقفيم. همه بحران آب را به عينه مي‌بينيم. همه از بدهکار و بدحساب بودن دولت مطلعيم.

یادداشتی از ایمان نوربخش/ ما و نروژ - 1396/05/17

در سال 1990 ميلادي بعد از نوسانات شديد قيمت نفت، دولت نروژ براي جلوگيري از تاثير منفي اين نوسانات بر اقتصاد کشور تصميم گرفت تا با تاسيس صندوقي به‌منظور ذخيره درآمد‌هاي نفت و گاز اقتصاد کشور را از درآمدهاي نفتي مستقل کند.

یادداشتی از دکتر پویا جبل عاملی / سیاست ارزی مستقل - 1396/05/09

براي دهه‌هاي متوالي سياست‌گذاري ارزي نامعلوم، هدفش نامشخص، تصميم‌گيرندگان اصلي آن ناپيدا و به‌طور مستمر بر ضد توليد، اشتغال و رفاه عمومي بوده است.

يادداشتي از دکتر علی شمس اردکانی/ ملاحظه‌ای برتغییر نام واحد پول ملى - 1396/05/04

جاي شادي و سپاس است که دولت محترم بالاخره نام پول ملي ايران را که يادگار شوم تجاوز پرتغالي/ اسپانيايي در اوايل قرن شانزدهم بود، برداشت.

دسترسی سریع

سهامداران

درباره خوارزمی

:: آخرین صورت وضعیت پورتفوی
:: اطلاعات روزانه سهام :: پورتال سهامداران :: صندوق سرمایه گذاری :: تاریخچه شرکت :: ساختار سازمانی :: منشور اخلاقی :: شرکت های وابسته :: ترکیب سهامداران
Tel : 021 - 66485908                 Fax : 021 - 66485854
www.kharazmi.ir                               info@kharazmi.ir
تمامی حقوق متعلق است به شرکت سرمایه گذاری خوارزمی
طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط پـارس فنـاوران