مطالب  مقالات تحلیلی


یادداشتی از اصغر شاهمرادی و سیدعلی مدنی‌زاده/ راه‌حل پرش از بحران بانکی - 1396/04/24

اقتصاد ايران، برخلاف بسياري از اقتصادها و ديگر كشورهاي دنيا، تقريبا هيچ‌گاه با بحران بانكي گسترده درگير نبوده است.

یادداشتی از حمید آذرمند/ سهم صنایع داخلی از بازارهای جهانی - 1396/04/21

بيش از پنج دهه از ايجاد صنايع بزرگ در کشور سپري شده است، ولي هنوز بنگاه‌هاي داخلي نتوانسته‌اند سهمي مناسب را از بازارهاي جهاني کسب کنند. يک نگاه کلي اين نقص را اثبات مي‌کند که به ندرت مي‌توان در بازارهاي جهاني از برندهاي ايراني سراغي گرفت. بخش عمده‌اي از صادرات کشور به مواد خام اختصاص دارد و سهم صادرات صنعتي، به‌ويژه محصولات پيشرفته، بسيار ناچيز است.

یادداشتی از دکتر پویا جبل‌عاملی/ اهداف سیاست ارزی - 1396/04/19

صادرات مبتني‌‌بر منابع زيرزميني که عملا نرخ ارز اثر چنداني بر آن ندارد و خيل عظيم مصرف‌کنندگاني که به قدرت خريد خود مي‌نگرند، باعث شده در بستر اقتصاد سياسي توازن به سمت تقويت بيش از حد ريال باشد.

یادداشتی از دکتر مسعود نیلی/ درضرورت سیاست‌زدایی از اقتصاد - 1396/04/14

حلال هميشگي مشکلات، يعني درآمدهاي نفتي نيز در وضعيت پر رونقي به سر نمي‌برد

یادداشتی از دکتر رضا بوستانی؛ طرحی برای نجات بانک‌ها - 1396/03/30

بايد هرچه سريع‌تر براي بانک‌ها تدبيري انديشيد. اگر وضعيت فعلي بانک‌ها ادامه يابد، بي‌ترديد رشد بلندمدت به شدت کُند خواهد بود.

عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد شریف تحلیل کرد؛ شرط ماندگاری تورم تک‌رقمی - 1396/03/07

استاديار دانشگاه شريف، شرط ماندگاري تورم تک‌رقمي را اصلاح نظام بانکي دانست.

یادداشتی از دکتر حمید قنبری/ مانع جدید برای سرمایه خارجی - 1396/03/06

هيات عمومي ديوان عدالت اداري در سال 1391 رايي را صادر کرد که اکنون موجب يکي از چالش‌هاي جدي در انعقاد قراردادهاي تجاري و مالي بين‌المللي شده است.

یادداشتی از دکتر بهکیش/ دولت و مطالبات بخش خصوصی - 1396/03/02

10 مطالبه عمده بخش خصوصي از دولت دوازدهم روز گذشته منتشر شد. نحوه ارائه مطالبات نشان از پشتوانه قوي کارشناسي و همچنين تجربي بخش خصوصي داشت.

یادداشتی از مسعود نیلی/ اقتصاد ایران به چه دولتی نیاز دارد؟ - 1396/02/27

چند سال باقي‌مانده تا سال ???? داراي اهميت تعيين‌کننده براي آينده کشور است. در اين دوران، کشور نيازمند دولتي متخصص، برخوردار از پشتوانه اجتماعي متنوع، داراي سرمايه سياسي حداکثري و نيز بهره‌مندي از مهارت کافي ديپلماسي است.

یادداشتی از دکتر موسی غنی‌نژاد/ چالش منطق اقتصادی - 1396/02/26

موضوع علم اقتصاد چگونگي تخصيص بهينه منابع کمياب است.

یادداشتی از مسعود خوانساری/ آرامش و ثبات؛ شرط پیشرفت ایران - 1396/02/24

انتخابات رياست‌جمهوري دوازدهم يک حادثه سياسي و اقتصادي مهم در سه دهه گذشته خواهد بود چراکه راي ملت مي‌تواند بارديگر سرنوشت ساز باشد.

یادداشتی از دکتر پویا جبل عاملی/ سایه پنهان افزایش درآمد - 1396/02/23

توهم پولي يکي از خصيصه‌هاي جامعه است که مي‌تواند در کوتاه‌مدت رخ دهد.

يادداشتي از دكتر صيدي/ افزایش اشتغال، از رؤیا تا واقعیت - 1396/02/12

اقتصاد امري زميني است. روش ها، مدل ها و فرمول هاي حقيقي و علمي خود را دارد و با ناديده گرفتن آن ها نمي توان به مقصود رسيد. اين بدان معني نيست که باب نوآوري در فرمول ها و مدل هاي آن در اجرا بسته است، بلکه مراد آن است که هر روش يا مدل نويني بايد متکي به استدلال هاي علمي و تجربي بوده و در تناقض يا تضاد با اصول اولية اين علم زميني نباشد.

یادداشتی از دکتر رضا بوستانی/ برنامه‌ریزی برای رشد - 1395/12/16

اغلب شاخص‌هاي کلان حکايت از تغيير وضعيت اقتصاد دارند. تورم نقطه به نقطه بهمن‌ماه حکايت از رشد دورقمي قيمت‌ها طي يک سال اخير دارد.

یادداشتی از دکتر پویا جبل عاملی/ مسیریابی بانکداری مرکزی - 1395/12/10

يکي از دلايل اقامه شده براي واکنش مناسب‌تر اقتصاد ايالات‌متحده به رکود اقتصادي، دو هدفي (Dual Mandate) بودن فدرال رزرو است.

یادداشتی از دکتر موسی غنی نژاد/ لنینیسم ترامپی - 1395/12/07

تقارن يکصدمين سال انقلاب بلشويکي در روسيه (1917) با روي کار آمدن دونالد ترامپ در ايالات‌متحده آمريکا و ادعا‌هايي مبني بر اينکه استيفن بانن، مشاور ارشد و تئوريسين دستگاه سياسي ترامپ، سه سال پيش خود را لنينيست ناميده بود، مباحث تامل‌برانگيزي در مطبوعات و شبکه‌هاي اجتماعي برانگيخت.

انتخابات ۹۶ و نرخ تورم - 1395/12/03

تجربه کشورهاي مختلف نشان مي‌دهد که اگر رئيس‌جمهور فعلي مجددا شانس کانديدا شدن در انتخابات آتي را داشته باشد، نزديک شدن به زمان انتخابات رياست‌جمهوري وزن تصميمات سياسي در حوزه اقتصاد را افزايش مي‌دهد.

سرمقاله «وخارزم» به قلم مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری خوارزمی/ جوانه‌های دل‌پذیر - 1395/12/01

در هواي دل‌پذير بهمن، جوانه‌هاي برنامة راهبردي 7 سالة گروه خوارزمي سربر مي‌آورند و نويد بهاري شکوفا و پربار را براي گروه سر مي‌دهند.

یادداشتی از دکتر پویا جبل عاملی/ هزینه‌های تبدیل ارز - 1395/12/01

دکتر پويا جبل‌عاملي

 

اقتصاد ايران با پديده‌اي روبه‌رو است که مي‌توان گفت تا حدودي منحصربه‌فرد است.

یادداشتی از دکتر حمید قنبری/ واکنش مناسب در برابر تهدید - 1395/11/25

در سال 1952 کشتي رزماري که در درياي سرخ در حال حرکت بود، اخطاري را از نيروي هوايي انگليس دريافت کرد؛ «مسير خود را تغيير دهيد و در بندر عدن پهلو بگيريد. در غير اين صورت،‌ کشتي شما بمباران خواهد شد.»

یادداشتی از دکتر محمدمهدی بهکیش/ برنامه ششم توسعه و راه پیش‌رو - 1395/11/23

نظام برنامه‌ريزي متمرکز در اتحاد جماهير شوروي به‌وجود آمد که بر اساس مالکيت دولتي عوامل توليد شکل گرفت و هدف توسعه فراگير با کنترل مرکزي را دنبال مي‌کرد.

یادداشتی از دکتر طهماسب مظاهری/ حل معضل ساختار سود بانکی - 1395/11/19

در هفته‌هاي اخير سود بانکي و صورت‌هاي مالي بانک‌ها موضوع روز بحث‌هاي اقتصادي بود.

در یک گزارش پژوهشی بررسی شد؛ 2 تهدید رشد صنعتی ایران - 1395/11/17

موسسه مطالعات و پژوهش‌هاي بازرگاني در گزارشي تمرکز بخش صنعت و معدن روي سه حوزه خاص و عدم تنوع در ترکيب صادرات غيرنفتي را دو تهديد براي تحقق رشد بالاي صنعتي عنوان کرده است.

منظره سرمایه‌گذاری خارجی ایران - 1395/11/14

در سياست‌هاي کلي برنامه ششم اين‌گونه تبيين شده که متوسط رشد اقتصادي کشور در طول برنامه ششم بايد 8 درصد باشد. تلاش در جهت کاستن از تبعات بحران بيکاري گسترده‌اي که تمامي ابعاد جامعه ايراني را تهديد مي‌کند، از عوامل اصلي تعيين اين ميزان رشد براي کشور بوده است.

یادداشتی از دکتر موسی غنی نژاد/ تجارت آزاد و مخالفان آن - 1395/11/09

روي کار آمدن دونالد ترامپ در ايالات‌متحده آمريکا نقطه اوج جريان سياسي مهمي در سپهر سياسي دنياي غرب به حساب مي‌آيد که از چندي پيش به دلايل مختلف آغاز شده بود.

سرمقاله «وخارزم» به قلم مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری خوارزمی/ سرمایۀ خردورزی - 1395/11/02

بسياري از افراد، وقتي صحبت از نوع آزمون‌هاي ورودي دانشگاه‌ها يا موارد نظير آن طرح مي‌شود، پرسش‌هاي چند گزينه‌اي يا به قول مشهور تستي را به پرسش‌هايي که پاسخ تشريحي لازم دارد، ترجيح مي‌دهند.

یادداشتی از محسن جلال پور/ یارانه واقعی کجاست؟ - 1395/10/29

ميزان کل برداشت منابع انرژي فسيلي به‌صورت نفت و گاز در کشور معادل ? ميليون بشکه نفت خام در روز است؛ اما از اين ميزان، آنچه در بودجه سالانه لحاظ مي‌شود، همان ?/ ? ميليون بشکه نفت به ارزش ?? دلار است.

یادداشتی از محسن جلال پور/ موانع اصلاح ساختار اقتصاد ایران - 1395/10/18

محسن جلالپور

آنچه اصلاح ساختاري اقتصاد ايران را با مشكل روبه‌رو ساخته است، تعداد عائله دولت نيست. زيرا گرچه تعداد عائله در دولت ايران هيچ نسبتي با جمعيت و توليد سرانه ندارد، اما مانع اصلاح ساختار را بايد درجاي ديگر جست‌وجو کرد.

یادداشتی از دکتر پویا جبل عاملی/ ایجاد بورس ارز - 1395/10/11

دکتر پويا جبل‌عاملي

اقتصاددان

مساله نرخ بهينه ارز سال‌ها است مورد بحث کارشناسان قرار گرفته است، اما به‌دليل تکرار سياست‌هاي قبلي همواره چالشي بزرگ براي دولت‌ها باقي‌مانده است.

یادداشتی از دکتر فرخ قبادی/ نوشداروی صنعت؟ - 1395/09/29

دکتر فرخ قبادي

چندي پيش روزنامه «دنياي‌اقتصاد» مقاله‌اي هشدار‌دهنده با عنوان «تکرار تجربه زودبازده‌ها؟» منتشر کرد که در آن طرح تخصيص تسهيلات 16 هزار ميليارد توماني براي رونق توليد مورد ارزيابي قرار گرفته بود. چنان‌که مي‌دانيم اين طرح با هدف فعال کردن 7500 بنگاه مشکل‌دار به اجرا گذاشته شد؛ هرچند که تا امروز تعداد متقاضيان اين تسهيلات به 15 هزار بنگاه رسيده است.

یادداشتی از دکتر رضا بوستانی/ نظام مالي؛ مانعي براي رشد - 1395/09/28

دکتر رضا بوستاني

 

نظام مالي ايران، داراي پيشينه‌اي طولاني اما همچنان توسعه نيافته است؛ زيرا توانايي تامين منابع کافي براي فعال کردن استعدادهاي گسترده اقتصادي را ندارد.

یادداشتی از دکتر موسی غنی نژاد/ برجام و عقلانیت اقتصادی - 1395/09/24

دکتر موسي غني‌نژاد

 

امضاي قرارداد با شرکت بوئينگ آمريکا براي خريد 80 هواپيما، لايه‌هاي پوشيده عقلانيت اقتصادي برجام را بيش از پيش آشکار کرد.

یادداشتی از سجاد ابراهیمی/ فرار از شفافیت - 1395/09/23

سجاد ابراهيمي

 

بي‌شک يکي از الزامات رونق پايدار در اقتصاد کشور بهبود فضاي کسب‌و‌کار است. تا زماني که فضاي کسب‌و‌کار براي حضور بخش خصوصي قدرتمند مناسب نباشد، عملا سرمايه‌گذاري در بخش مولد اقتصاد، کفايت رشد اقتصادي ? درصدي مستمر را نمي‌کند. براساس آخرين گزارش بانک جهاني درخصوص فضاي کسب‌و‌کار، رتبه ايران در شاخص کلي فضاي کسب‌و‌کار ??? (در ميان ??? کشور) بوده است.

4 نکته قرارداد خرید 80 هواپیما از بویینگ - 1395/09/22

مرتضي نظري

صبح روز يکشنبه براي فعالان حوزه هوانوردي ايران با اخبار خوبي همراه بود.

سرنوشت دلار - 1395/09/21

دکتر پويا ناظران

 

دولت در نکول است و اقتصاد در رکود. رکود اقتصادي بدون درمان بانکداري بيمار به پايان نخواهد رسيد.

تحلیلی از دکتر مهدی عسلی/ حساسیت‌های اجلاس 171 اوپک - 1395/09/09

اجلاس 171 اوپک روز چهارشنبه 30‌نوامبر 2016 (10 آذر 1395) از نشست‌هاي عادي اوپک متفاوت است، زيرا دستور اين جلسه قطعيت بخشيدن به تفاهم وزراي اوپک در جلسه سپتامبر گذشته الجزاير مبني بر تصويب برنامه اجرايي کاهش توليد کل اوپک به سطح 5/ 32 ميليون بشکه (يا حداکثر 33 ميليون بشکه) است در حالي که طبق برآوردها در حال حاضر توليد اوپک به 34 ميليون بشکه در روز مي‌رسد.

انتخابات آمریکا و درس‌های آن - 1395/08/22

دکتر موسي غني‌نژاد، اقتصاددان

يک سرمايه‌دار ميلياردر چهل و پنجمين رئيس‌جمهوري ايالات‌متحده آمريکا شد. اين خبر با شگفتي در اغلب مطبوعات و رسانه‌هاي خبري در سطح جهاني انعکاس يافت؛ چراکه نه فقط حزب بر سر قدرت (حزب دموکرات) بلکه بسياري از رهبران پر‌نفوذ حزب جمهوري‌خواه و نيز اغلب رسانه‌هاي پرنفوذ آمريکا عليه او بسيج شده بودند.

کلینتون، ترامپ و بازارها - 1395/08/17

نشانه‌هاي زيادي به اين دلالت دارند که خانم کلينتون رئيس‌جمهور بعدي آمريکا مي‌شود؛ اما واقعيت اين است که خيلي نبايد روي اين نشانه‌ها حساب کرد.

بازگشت به دوگانگی کلاسیکی - 1395/08/15

دوگانگي کلاسيکي (Classical Dichotomy) بيان مي‌دارد که سطوح واقعي متغيرها مانند توليد ناخالص داخلي بدون در نظر گرفتن سطح اسمي آنها قابل تجزيه و تحليل است.

8 درصد رشد اقتصادی، چگونه؟ - 1395/08/10

نزديک به يک دهه است که رشد اقتصادي 8درصدي براي کشور هدف‌گذاري مي‌شود.

کاسبان تورم / یادداشتی از دکتر موسی غنی نژاد، اقتصاددان - 1395/07/28

کاسب دوست خدا است اما نه هر کاسبي. کاسب حقيقي دوست خدا است؛ چون کسي است که کسب او در خدمت به منافع ديگران است و بيشتر از سودي که خود مي‌برد به ديگران خير مي‌‌رساند. ترجمان علمي اين اصل در واقع همان همسويي منافع فردي و جمعي در جامعه مبتني بر اقتصاد رقابتي است.

ابعاد سه‌گانه بازار بدهی - 1395/07/17

علي ابراهيم‌نژاد/ دکتراي فاينانس از Boston College آمريکا

پوريا کبير/ دانشجوي دکتراي فاينانس دانشگاه Columbia آمريکا

وضعیت اقتصاد ایران تا پایان امسال در 2 تحلیل داخلی و خارجی آسیب‌شناسی شد؛ عکسبرداری از اقتصاد 95 - 1395/07/14

روز گذشته دو تحليل با خاستگاه داخلي و خارجي از وضعيت اقتصاد ايران منتشر شد. در تحليل بين‌المللي که مربوط به بيانيه هيات کارشناسي صندوق بين‌المللي پول (IMF) بود، علاوه‌بر ارائه تصويري از وضعيت موجود، به رصد اتفاقات پيش‌رو تا پايان سال جاري پرداخته است و در اين روند، الزامات کاميابي اقتصاد ايران را معرفي کرده است. تحيل دوم نيز از سوي مسعود نيلي، مشاور اقتصادي رئيس‌جمهوري در جمع فعالان بخش خصوصي ارائه شد. وجه مشترک هر دو تحليل ارائه چشم‌انداز قابل قبول از وضعيت اقتصاد ايران در سال 95 بود؛ اما هر دو تحليل پايداري‌سازي رشد اقتصادي در سطح سال جاري را نيازمند تغييرات بنيادين در حوزه سياست‌گذاري و برخورد با چالش‌ها عنوان کرد. گزارش صندوق بين‌المللي پول توصيه‌هايي درخصوص «کنترل تورم»، «اصلاحات در نظام بانکي»، «توسعه بازار بدهي»، «حذف يارانه پردرآمدها»، «حد مداخله سياست‌گذار» و «احياي روابط فرامرزي بانکي» ارائه کرده است. مشاور اقتصادي رئيس‌جمهوري هم چالش اقتصادي کشور را تشخيص ريشه مشکلات دانست. به گفته او، اقتصاد ايران هم‌اکنون با «رشد پايين» روبه‌رو است. او تفاوت رشد پايين و رکود را در نحوه مواجهه با آن عنوان کرد. نيلي معتقد است اقتصاد ايران در حال حاضر نيازمند اصلاحات ساختاري است نه سياست‌هاي کوتاه‌مدت.

تفکیک سیاست‌های پولی و مالی - 1395/07/10

پويا ناظران / اقتصاددان

چندي پيش «دنياي اقتصاد» سرمقاله‌اي جالب توجه تحت عنوان «قطع شريان مالي تيول‌داري مدرن» منتشر کرد. بنگاهداري دولتي، شبه دولتي و خصولتي آفت اقتصاد کشور شده است. اين بنگاه‌هاي عمدتا زيان‌ده، موجب فشار بر بودجه، بدهکار کردن دولت و اتلاف سرمايه‌هاي کشور مي‌شوند.

پیام گزارش مکنزی به اقتصاد ایران چیست؟ - 1395/07/07

ميثم شاوردي

دانشجوي تحصيلات تکميلي فاينانس دانشگاه سسکچوان کانادا

 

احتمالاً با شرکت جهاني مکنزي (McKinsey Global Institute) که به اختصار MGI ناميده مي‌شود، آشنا باشيد.

تا دریا/ یادداشتی از مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری خوارزمی - 1395/07/03

از حکايت هاي خواندني است که شخصي از کنار ديواري در حال ساخت گذر مي کرد که سه کارگر بر آن کار مي کردند. از اولي پرسيد که چه مي کند و پاسخ شنيد که کارگري مي کند تا روزي اهل خانه فراهم آورد و آنان شب هنگام سر گرسنه بر بالين نگذارند.

سمت‌وسوی تولید در سال‌های پیش رو - 1395/07/02

سيدهادي موسوي نيك

 

گروه اقتصادكلان و مدل‌سازي مركز پژوهش‌هاي مجلس كه در سال‌هاي اخير به‌طور جدي‌تر به موضوع تحليل و پيش‌بيني عملكرد بخش حقيقي اقتصاد ايران ورود كرده و در فواصل سه ماهه وضعيت اقتصاد ايران در اين حوزه را مورد واكاوي قرار مي‌دهد، در آخرين گزارش خود رشد اقتصادي سال 1395 را 6.6 درصد پيش‌بيني كرده است.

تقدم نگرانی اقتصادی بر حواشی سیاسی - 1395/06/28

مسعود خوانساري

رئيس اتاق تهران

اين‌روزها فضاي سياسي و به تبع آن اقتصادي کشور آغشته به التهاب‌هايي شده است که قطعا تنها زيان و خسارت براي جامعه اقتصادي کشور مي‌سازد.

اتاق ایران و بخش خصوصی - 1395/06/24

دکتر موسي غني‌نژاد
انتخاب رئيس جديد براي اتاق بازرگاني و صنايع و معادن ايران به‌دنبال استعفاي ناخواسته و اضطراري رئيس پيشين، موضوع ماموريت اتاق و نقش آن در اقتصاد ملي را بار ديگر براي فعالان اقتصادي و افکار عمومي مطرح ساخته است.

حضور ابهام آمیز پالایشی ها در بورس - 1395/06/23

شركت‌هاي پالايشگاهي پيش از عرضه سهامشان در بازار سرمايه و خصوصي‌سازي، عملا شركت‌هايي بودند كه صرفا نقش يك واحد توليدي براي شركت ملي پالايش و پخش ايفا مي‌كردند.

دسترسی سریع

سهامداران

درباره خوارزمی

:: آخرین صورت وضعیت پورتفوی
:: اطلاعات روزانه سهام :: پورتال سهامداران :: صندوق سرمایه گذاری :: تاریخچه شرکت :: ساختار سازمانی :: منشور اخلاقی :: شرکت های وابسته :: ترکیب سهامداران
Tel : 021 - 66485908                 Fax : 021 - 66485854
www.kharazmi.ir                               info@kharazmi.ir
تمامی حقوق متعلق است به شرکت سرمایه گذاری خوارزمی
طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط پـارس فنـاوران