مطالب  مقالات تحلیلی


بازار ارز و بحران ارزی/ یادداشتی از دکتر صالحی اصفهانی - 1397/05/20

آيا راه‌حل جلوگيري از بحران ارزي به‌کارگيري بازار آزاد براي ارز است؟ سال‌ها است که بسياري از اقتصاددانان به دولت توصيه مي‌کنند نرخ ارز را به ساز و کار بازار واگذارد و ميزان مشخصي از درآمد ارزي‌اش را از آن طريق به فروش برساند و اگر نگران تلاطم قيمت کالاهاي اساسي براي مصرف‌کننده کم درآمد است، از طريق يارانه نقدي يا يک صندوق نوسان‌گير قيمت به آن هدف برسد.

سیاست‌گذاری پولی و نرخ سود/ يادداشتي از دکتر محمد امیدی‌نژاد - 1397/05/08

دانشگاهيان و حرفه‌اي‌هاي صنعت مالي تمايل کمتري به کالبدشکافي موضوع نرخ سود و نقد و بررسي آثار درک ناصحيح اين نرخ بر عملکرد سيستم مالي کشور دارند.

12 حفره در سیاست‌گذاری ارزی/ يادداشتي از محسن جلال پور - 1397/04/30

«هر کس مرتکب يک اشتباه شود و براي آن هزار دليل بياورد، مرتکب هزار و يک اشتباه شده است.»

جنگ اقتصادی؛ استراتژی و تاکتیک/ یادداشتی از دکتر موسی غنی‌نژاد - 1397/04/24

متن نمونه

ارزپاشی و پول‌پاشی/ یادداشتی دکتر موسی غنی‌نژاد - 1397/03/20

گزارش‌هاي مسوولان دولتي نشان مي‌دهد که درخواست ثبت‌سفارش براي واردات کالا در دو ماه اخير به‌شدت و به گونه نامتعارفي بالا رفته است. تجربه عملکرد اقتصادي نزديک به نيم قرن اخير در ايران حکايت از رابطه تنگاتنگ و بسيار زيانبار پول‌پاشي و ارزپاشي دارد که دومي معمولا به‌دنبال اولي و در مقام تالي «ناگزير» آن از منظر سياست‌گذاران صورت مي‌گيرد.

زمانی برای اصلاحات اقتصادی/ سرمقاله تازه ترین شماره مجله «وخارزم» - 1397/02/31

سرانجام دونالد ترامپ، پس از گذشت يک سال و نيم از آغاز به کارش در کاخ سفيد، خروج آمريکا از برجام را اعلام کرد. اين خروج اگرچه با هدف ايجاد فشار سياسي و اختلال در اقتصاد ايران انجام شد، اما براي آمريکا بدون هزينه نيست؛

نرخ ارز و جزئیات فراموش‌شده - 1397/02/29

بسيار شنيده مي‌شود که افزايش نرخ ارز، «دست در جيب مردم کردن توسط دولت است» يا مثلا «دزدي قانوني دولت از مردم است». اين‌گونه تحليل افزايش نرخ ارز، جزئيات اقتصادي مهمي را از قلم مي‌اندازد که پرداختن به آنها هدف اين نوشته است.

استراتژی ارزی بدون برجام/ یادداشتی از دکتر پویا جبل‌عاملی - 1397/02/23

خروج آمريکا از برجام با احتمال کاهش درآمدهاي ارزي کشور همراه است. سياست ارزي مطلوب بايد بر مبناي اين سناريو طراحي شود.

اخذ تضامین بانکی از اروپا/ یادداشتی از دکترمحمدهاشم بت‌شکن - 1397/02/22

تحريم‌هاي ظالمانه عليه کشور به بهانه برنامه صلح‌آميز هسته‌اي نشان داد که چگونه مي‌توان با ايجاد اجماع جهاني و استفاده از ظرفيت پيچيده و يکپارچه نظام مالي-بانکي جهان، صحنه جنگ ديپلماسي را به نبرد تمام عيار اقتصادي تبديل کرد

فرصت تاریخی برای برجام بدون آمریکا/ یادداشتی از مهدی نصرتی - 1397/02/19

بديهي است که هدف اصلي ترامپ و دولت آمريکا از بازي‌هاي برجامي، بي‌ثبات‌سازي اقتصاد ايران و نگه داشتن کشور در وضعيت بلاتکليف است.

دلار، ملاک تعیین قیمت یورو/ یادداشتي از مرتضی سامی - 1397/02/17

فشارهاي سياسي آمريکا در برهه‌هايي بعد از انقلاب موجب ايجاد تفکر کمرنگ کردن نقش دلار در اقتصاد ملي و معاملات بين‌المللي کشورمان شد. اما با گذشت زمان و فروکش کردن موج تحريم‌ها و فشارها، ديد مذکور به فراموشي رفت و يا رنگ کمرنگي يافت.

بازار سرمایه و ريسك هاي سال 97 - 1397/02/01

سال 97 در شرايطي آغاز شد كه سايه ريسك هاي «ترامپ»، «تحولات منطقه اي» و «نرخ ارز» بيش از پيش بر سر اقتصاد ايران سنگيني مي كند. در همين حال، مي توان از نامگذاري هوشمندانه سال 97 به نام سال «حمايت از كالاي ايراني» و همچنين موفقيت دولت در دستيابي به سياستي واحد در قبال مساله ارز به عنوان نقاط قوت و ظرفيت هاي قابل اتكا براي توليد پادزهر سه ريسك يادشده نام برد.

چند نکته قابل‌تامل ارزی/ یادداشتی از دکتر محمدمهدی بهکیش - 1397/01/29

دولت در چند روز گذشته تصميماتي در زمينه ارز گرفته که براساس اطلاعاتي که مطرح شده، ‌توجيه آنها ساده به‌نظر نمي‌رسد. با مرور سريعي در تاريخ اقتصادي چند دهه گذشته اعم از قبل يا بعد از انقلاب نمي‌توان مورد موفقيت‌آميزي يافت که دولت بتواند توزيع ارز را به‌صورت کامل در دست گيرد.

لطفا دوباره فیل هوا نکنید/ یادداشتی از محسن جلال پور - 1397/01/26

تصميم جديد دولت براي نحوه بازگرداندن ارز حاصل از صادرات، تجار و بازرگانان کشور را نگران کرده است. اين مصوبه چيزي نيست جز بيرون آوردن غول «پيمان‌سپاري ارزي» از کوزه سياست‌گذاري. غولي که اوايل دهه ?? به زحمت به درون کوزه بازگردانده شد، با مصوبه اخير دولت ممکن است دوباره خارج شود.

ریشه‌های بی‌ثباتی ارز/ یادداشتی از رئیس سابق کانون صرافان - 1397/01/22

طي هفته‌هاي گذشته بار ديگر قيمت ارز در بازار با نوسانات افزايشي روبه‌رو شده و در اين حال رسانه‌ها بار ديگر هجوم و حمله خود را به مديران اقتصاد کشور آغاز کرده‌اند و البته ايرادي که مي‌گيرند بيشتر انتقاد از افزايش نرخ ارز است.کمتر کسي از نحوه توزيع و رانتي که در بازار ارز ايجاد شده گله مي‌کند و کسي سوال نمي‌کند دلايل اصلي اين نوسانات چيست و چرا آن علل و عوامل رفع نمي‌شود؟

پل ارتباطی بازار پول و ارز - 1397/01/20

کارشناسان معتقدند در سال‌هاي گذشته بانک مرکزي از دو ابزار تغيير نرخ سود بانکي و تزريق ارز، براي کنترل نرخ ارز استفاده کرده است؛ اما مي‌توان با بهره‌گيري از روش‌هاي نوين شرايط مطلوب را در بازارها ايجاد کرد و در اين خصوص مي‌توان از توسعه بازار بدهي بهره جست.

پیامدهای ارزی کاهش نرخ سود/ یادداشتی از دکتر تیمور رحمانی - 1396/11/24

در ماه‌هاي اخير، نرخ ارز طي چند مرحله افزايش قابل توجهي را تجربه کرده است و با وجود تلاش قابل توجه بانک مرکزي و وعده‌هاي زياد براي کنترل و در مواردي کاهش نرخ ارز اين فشار براي افزايش نرخ ارز همچنان پابرجا است. در اين خصوص چند پرسش مطرح است.

نیمه خالی بورس ۵۰ ساله/ یادداشتی از سعید اسلامی بیدگلی - 1396/11/15

امروز پنجاهمين سال آغاز فعاليت بورس در ايران است. يعني سال‌ها از ورود انديشه‌هاي توسعه‌گرايانه از طريق بازار به ايران گذشته و اقتصاد ايران هنوز در حسرت توسعه باقي مانده است.

منتفعان چرخه معیوب بازار ارز/ یادداشتی از محسن جلال‌پور - 1396/11/10

سياست ناصحيح مديريت نرخ ارز سابقه‌اي طولاني در اقتصاد ايران دارد.

رشد ملایم در ماه‌های آتی/ یادداشتی از دکتر حجت اله صیدی، مدیر عامل شرکت سرمایه‌گذاری خوارزمی - 1396/08/17

براي دستيابي به پيش‌بيني قابل اتکايي از وضعيت بازار اوراق بهادار در ماه‌هاي باقيمانده تا پايان سال جاري، بايد به تجزيه، تحليل و برآورد روند عوامل اصلي اثرگذار بر بازار سرمايه در سه سطح کلان، صنعت و بنگاه از دو منظر سياسي و اقتصادي پرداخته و بر اساس وزن هر کدام از عوامل موثر، برآوردي منطقي از وضعيت شاخص کل بورس را ارائه داد.

نرخ ارز: ثبات آری، سرکوب نه/ یادداشتی از دکتر فرخ قبادی - 1396/08/08

نوسانات شديد نرخ ارز، مخل تجارت خارجي است.

نقش ارز در بودجه‌ریزی/ یادداشتی مشترک از رضا بوستانی و پویا جبل‌عاملی - 1396/08/07

با شروع نيمه دوم سال، زيرمجموعه‌هاي دولت براي تنظيم بودجه سالانه به تکاپو مي‌افتند و تلاش‌ مي‌کنند خواست‌هاي اقتصادي، اجتماعي و سياسي خود را در لايحه بودجه منعکس کنند.

صادرات با کدام نرخ ارز/ یادداشتی از دکتر محمدمهدی بهکیش - 1396/08/06

اين روزها بحث توسعه صادرات در هر محفل اقتصادي مطرح است. زيرا که تقاضاي کالا و خدمات در داخل کشور به شدت کاهش يافته و به سطح سال هاي اول دهه ???? برگشته است.

سرمقاله «وخارزم» به قلم دکتر حجت اله صیدی/ تداوم پایدار - 1396/08/02

برگزاري هر مجمع سالانه در عين حال که تکميل فرايند پاسخ‌گويي است و مروري بر دستاوردهاي يک سال فعاليت و افت‌وخيزها و قوت‌ها و کاستي‌ها، فرصت مبارکي است براي نو کردن عهدي که با سهام‌داران گران‌قدر، ذي‌نفعان و همکاران تلاش‌گر بسته شده است براي رسيدن به اهداف بلند ثروت‌آفريني پايدار براي نسل‌ها.

نکاتی بر بازار امروز ارز/ یادداشتی از دکتر پویا جبل‌عاملی - 1396/07/18

تعديل نرخ ارز حداقل به ميزان تورم داخلي و خارجي

فوبیای نظام ارزی شناور/ یادداشتی از دکتر پویا جبل عاملی - 1396/07/12

به‌طور عجيبي يک خصوصيت ميان سردمداران نظام ارزي قفل شده (peg ) مشترک است.

بنیان پایدار/ سرمقاله شماره جدید «وخارزم» به قلم دکتر صیدی - 1396/07/01

در ميان? سال چهارم اجراي برنام? راهبردي هفت ساله در راستاي ثروت‌آفريني پايدار براي نسل‌ها، گروه جوان خوارزمي در آستان? برگزاري مجمع عمومي عادي سالانه، بر سکوي پرشي ديگر قرار گرفته است تا مسير رشد را -اگرچه دشوار و به‌غايت ناهموار- نيرومندتر از پيش بپيمايد.

این عملیات لو رفته است/ یادداشتی از دکتر داوود سوری، استاد اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف - 1396/06/09

هر روز صبح در ورودي‌هاي طرح زوج و فرد شاهد عبور و مرور خودروهايي هستيم که هر يک به نوعي سعي در استتار پلاک خود و عبور از مقابل دوربين راهنمايي و رانندگي را دارند، يکي برف شادي مي‌پاشد و ديگري تکه مقوايي بر پلاک مي‌چسباند، فرقي هم نمي‌کند هم خودروهاي ارزان‌قيمت و هم خودروهاي گران‌قيمت هر دو اين کار را مي‌کنند. هفته پيش شاهد چنين صحنه‌اي در صنعت بانکداري بوديم.

موانع احیای بانکداری اسلامی/ يادداشتي از ایمان نوربخش - 1396/06/07

در مورد تاريخچه بانکداري اسلامي گرچه روايت‌هاي متفاوتي است، اما مي‌توان گفت حدود ?? سال پيش براي اولين بار با همراهي برخي از کشورهاي اسلامي در محافل بين‌المللي اين مفهوم مطرح شد.

سرمقاله «وخارزم» شماره 42 به قلم دكتر حجت اله صيدي/ اشک‌ها و لبخندها - 1396/06/01

افزايش در سود اغلب شرکت‌هاي کنترلي، و کاهش در سود تقسيمي بسياري از شرکت‌هاي غيرکنترلي؛ اين خلاص? تصويري است که صورت‌هاي اولي? حسابرسي‌نشده براي گروه سرمايه‌گذاري خوارزمي در سال مالي منتهي به پايان خرداد ماه گذشته نشان مي‌دهد و بايد بر اساس مقررات بازار سرمايه تا پايان مرداد ماه افشا شود.

پيش لرزه هاي گسل مسكن - 1396/06/01

نتايج سرشماري نفوس و مسکن سال 95 که بخشي از آن اسفند ماه سال گذشته منتشر شد از «نامعادله عرضه و تقاضا»ي مسکن در کشور رونمايي کرد: 2.5ميليون مسکن خالي، 2.11ميليون اقامتگاه دوم يا خانه شبه‌خالي و البته همزمان اجاره‌نشيني 38درصد جمعيت شهرنشين کشور! ‌

تفاسیر خطا از تورم/ یادداشتی از دکتر پویا جبل‌عاملی - 1396/05/28

مسووليت اصلي تورم بر دوش چه نهادي است؟ در جهان مسووليت آن برعهده بانک مرکزي است.

درس‌هایی برای بانک‌های ایرانی/ یادداشتی از دکتر پویا ناظران - 1396/05/21

اگرچه بانک‌ مرکزي آمريکا به نظارت بر بانک‌ها مي‌پردازد، اما هيچ‌گونه ضمانتي درخصوص سپرده‌هاي مردم ارائه نمي‌کند.

سوزن و جوالدوز/ یادداشتی از دکتر حجت‌اله صیدی، مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری خوارزمی - 1396/05/19

در ميان پنج صنعت بزرگ جهان، بانکداري وضعيتي متفاوت دارد.

یادداشتی از دکتر پویا ناظران؛ مشکل اول اقتصاد ایران - 1396/05/18

همه به خطر بحران بانکي واقفيم. همه بحران آب را به عينه مي‌بينيم. همه از بدهکار و بدحساب بودن دولت مطلعيم.

یادداشتی از ایمان نوربخش/ ما و نروژ - 1396/05/17

در سال 1990 ميلادي بعد از نوسانات شديد قيمت نفت، دولت نروژ براي جلوگيري از تاثير منفي اين نوسانات بر اقتصاد کشور تصميم گرفت تا با تاسيس صندوقي به‌منظور ذخيره درآمد‌هاي نفت و گاز اقتصاد کشور را از درآمدهاي نفتي مستقل کند.

یادداشتی از دکتر پویا جبل عاملی / سیاست ارزی مستقل - 1396/05/09

براي دهه‌هاي متوالي سياست‌گذاري ارزي نامعلوم، هدفش نامشخص، تصميم‌گيرندگان اصلي آن ناپيدا و به‌طور مستمر بر ضد توليد، اشتغال و رفاه عمومي بوده است.

يادداشتي از دکتر علی شمس اردکانی/ ملاحظه‌ای برتغییر نام واحد پول ملى - 1396/05/04

جاي شادي و سپاس است که دولت محترم بالاخره نام پول ملي ايران را که يادگار شوم تجاوز پرتغالي/ اسپانيايي در اوايل قرن شانزدهم بود، برداشت.

یادداشتی از دکتر موسی غنی نژاد/ علت‌العلل مشکلات اقتصادی - 1396/05/02

بدون شناسايي ريشه‌هاي مشکل نمي‌توان چاره کارآمدي براي آن انديشيد. اين حکم روشن عقل سليم اغلب در تحليل مسائل اقتصاد ايران ناديده گرفته مي‌شود.

سرمقاله شماره 41 ماهنامه وخارزم به قلم دكتر حجت اله صيدي/ بیست جادویی - 1396/04/31

گروه ثروت‌آفريني پايدار براي نسل‌ها به منزلگاه بيستم رسيد.

یادداشتی از اصغر شاهمرادی و سیدعلی مدنی‌زاده/ راه‌حل پرش از بحران بانکی - 1396/04/24

اقتصاد ايران، برخلاف بسياري از اقتصادها و ديگر كشورهاي دنيا، تقريبا هيچ‌گاه با بحران بانكي گسترده درگير نبوده است.

یادداشتی از حمید آذرمند/ سهم صنایع داخلی از بازارهای جهانی - 1396/04/21

بيش از پنج دهه از ايجاد صنايع بزرگ در کشور سپري شده است، ولي هنوز بنگاه‌هاي داخلي نتوانسته‌اند سهمي مناسب را از بازارهاي جهاني کسب کنند. يک نگاه کلي اين نقص را اثبات مي‌کند که به ندرت مي‌توان در بازارهاي جهاني از برندهاي ايراني سراغي گرفت. بخش عمده‌اي از صادرات کشور به مواد خام اختصاص دارد و سهم صادرات صنعتي، به‌ويژه محصولات پيشرفته، بسيار ناچيز است.

یادداشتی از دکتر پویا جبل‌عاملی/ اهداف سیاست ارزی - 1396/04/19

صادرات مبتني‌‌بر منابع زيرزميني که عملا نرخ ارز اثر چنداني بر آن ندارد و خيل عظيم مصرف‌کنندگاني که به قدرت خريد خود مي‌نگرند، باعث شده در بستر اقتصاد سياسي توازن به سمت تقويت بيش از حد ريال باشد.

یادداشتی از دکتر مسعود نیلی/ درضرورت سیاست‌زدایی از اقتصاد - 1396/04/14

حلال هميشگي مشکلات، يعني درآمدهاي نفتي نيز در وضعيت پر رونقي به سر نمي‌برد

یادداشتی از دکتر رضا بوستانی؛ طرحی برای نجات بانک‌ها - 1396/03/30

بايد هرچه سريع‌تر براي بانک‌ها تدبيري انديشيد. اگر وضعيت فعلي بانک‌ها ادامه يابد، بي‌ترديد رشد بلندمدت به شدت کُند خواهد بود.

عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد شریف تحلیل کرد؛ شرط ماندگاری تورم تک‌رقمی - 1396/03/07

استاديار دانشگاه شريف، شرط ماندگاري تورم تک‌رقمي را اصلاح نظام بانکي دانست.

یادداشتی از دکتر حمید قنبری/ مانع جدید برای سرمایه خارجی - 1396/03/06

هيات عمومي ديوان عدالت اداري در سال 1391 رايي را صادر کرد که اکنون موجب يکي از چالش‌هاي جدي در انعقاد قراردادهاي تجاري و مالي بين‌المللي شده است.

یادداشتی از دکتر بهکیش/ دولت و مطالبات بخش خصوصی - 1396/03/02

10 مطالبه عمده بخش خصوصي از دولت دوازدهم روز گذشته منتشر شد. نحوه ارائه مطالبات نشان از پشتوانه قوي کارشناسي و همچنين تجربي بخش خصوصي داشت.

یادداشتی از مسعود نیلی/ اقتصاد ایران به چه دولتی نیاز دارد؟ - 1396/02/27

چند سال باقي‌مانده تا سال ???? داراي اهميت تعيين‌کننده براي آينده کشور است. در اين دوران، کشور نيازمند دولتي متخصص، برخوردار از پشتوانه اجتماعي متنوع، داراي سرمايه سياسي حداکثري و نيز بهره‌مندي از مهارت کافي ديپلماسي است.

یادداشتی از دکتر موسی غنی‌نژاد/ چالش منطق اقتصادی - 1396/02/26

موضوع علم اقتصاد چگونگي تخصيص بهينه منابع کمياب است.

دسترسی سریع

سهامداران

درباره خوارزمی

:: آخرین صورت وضعیت پورتفوی
:: اطلاعات روزانه سهام :: پورتال سهامداران :: صندوق سرمایه گذاری :: تاریخچه شرکت :: ساختار سازمانی :: منشور اخلاقی :: شرکت های وابسته :: ترکیب سهامداران
Tel : 021 - 66485908                 Fax : 021 - 66485854
www.kharazmi.ir                               info@kharazmi.ir
تمامی حقوق متعلق است به شرکت سرمایه گذاری خوارزمی
طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط پـارس فنـاوران